ГоловнаНумізматикаФалеристикаБоністикаФілателіяСсилки
ОЦІНКА СТАНУ ПАПЕРОВИХ ГРОШЕЙ
Колекційна вартість паперових грошей істотно залежить від їхнього стану. У світі існує кілька різних шкал для оцінки стану банкнот, причому, шкали ці розрізняються як числом градацій, так й їхніми характеристиками.
 
Банкноти є трьох градацій. Як правило, це VG (Very Good), VF (Very Fіne) і UNC (Uncіrculated).
 
UNC - банкноти не побували в обігу. Характерною ознакою таких банкнот є чіткі, неокруглені куточки. Заокругленість куточків у свою чергу може бути ознакою штучного відновлення банкноти.
VF - на банкноті допускаються згини, невеликі забруднення, папір повинен зберігати первісний блиск і твердість.
VG - допускаються скругления куточків, зношення, невеликі тріщини, деякі зміни первісного кольору, невеликі отвори на лініях згину. У банкноти в такому стані не повинно бути відсутніх елементів - обірваних куточків і т.п.
 
Для банкнот старих випусків (зокрема, для Росії це випуски до 1905 року) застосовується трохи інша шкала. Станів у ній теж три, але це G (Good), F (Fіne) і XF (eXtra Fіne).
 
XF - банкноти, що мають тільки-но помітні ознаки того, що вони побували в обігу. Допускається не більше трьох "лекгих" складок (без ушкодження верхнього шару) або не більше однієї "важкої". Папір повинен бути чистий й зберігати первісний блиск. Куточки можуть бути ледь помітно округлені.
F - На папері по краях допускається наявність тріщин, що не заходять на зображення. Отвори не допускаються. Допускається деяка зміна первісного кольору.
G - Зношена банкнота. Допускаються численні складки, отвори (від скріпок, шпильок і т.п.), наявність забруднень, зміна кольору, сторонні написи. У банкноти не повинно бути відсутні значимі фрагменти.
 
Варто пам'ятати, що оцінка - процес досить суб'єктивний, і тому може істотно відрізнятися в різних експертів.
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 7 червня 2017 року
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Україна 2006-2017