ПУЕРТО-РІКО
(США)

Асоційована вільна держава Пуерто-Ріко
Estado Libre Asociado de Puerto Rico
 
Вільно асоційована держава Пуерто-Ріко (ісп. Estado Libre Asociado de Puerto Rico, англ. Commonwealth of Puerto Rico) — територія, що перебуває на правах самоуправління під юрисдикцією США і має статус «неінкорпорованої організованої території» (unincorporated organized territory), що означає, що дана територія є невід'ємною частиною США, верховна влада належить Конгресу США, але дія на ній Конституції США обмежена. Розташована в Вест-Індії, на острові Пуерто-Ріко з групи Великих Антильських островів (що відділяють Карибське море від Мексиканської затоки і Атлантичного океану) і низці прилеглих малих островів.
Пуерто-Ріко має власну конституцію, законодавчу, виконавчу і судову гілки влади. Зв'язок із США полягає в наявності загального громадянства, валюти і оборони. У зв'язку з відсутністю чіткої законодавчої бази щодо статусу території це питання активно обговорюється на самому острові, в США і ООН. У 2000 році за розпорядженням президента Клінтона була створена спеціальна комісія із статусу Пуерто-Ріко (англ. Presidents Task Force on Puerto Rico's Status)[1]. У своїй доповіді комісія підтвердила поточний статус і рекомендувала надати громадянам острова право на самовизначення[2]. Передбачається, що в рамках цієї процедури пуерторіканці виберуть один з трьох варіантів: закріплення поточного статусу, входження в США на правах штату або отримання незалежності. Відповідний законопроект внесений на розгляд Конгресу[3].
Населення території становить 3 994 259 осіб (оцінка станом на 2007 рік), площа — 9 104 км2.
Історія
Доколумбів період
Історія Пуерто-Ріко в період до прибуттю на цю землю Христофора Колумба до кінця не вивчена. Все, що відоме про неї, прийшло з археологічних розкопок і усних розповідей перших іспанських мандрівників. Перша книга, що всесторонньо описує історію Пуерто-Ріко, була написана братом Ін'їго Ласиієррой (ісп. Fray Iñigo Abbad y Lasierra) в 1786 році, через 293 роки після першого відвідання цього острова іспанцями[4].
Першими поселенцями Пуерто-Ріко були ортоїроїди (англ. Ortoiroids), представники стародавньої культури. Розкопки, проведені в 1990 році, знайшли залишки первісної людини, вік якої датувався приблизно 2000 роком до наший ери (4000 років тому). Залишки назвали «людина Пуерто Ферро» (англ. Puerto Ferro man)[5]. У проміжку між 120 і 400 роками нашої ери на острів прибули представники індіанського племені ігнері (англ. Igneri) з району річки Оріноко в Південній Америці[6]. Між 7 і 11 століттями острів стали заселяти представники аравакських племен, що заснували культуру таїно, представники якої називало острів «Борік'вен» або «Борінк'уен»[7], і приблизно до 1000 року ця культура стала домінувати на острові, аж до пріплитія Колумба в 1493 році.
Період іспанської колонізації
Христофор Колумб висадився на острові 19 листопада 1493 року під час своєї другої подорожі до берегів Америки. Спочатку іспанці назвали острів Сан-Хуан-Баутіста на честь святого Іоанна Хрестителя, але кінець кінцем острів отримав назву Пуерто-Ріко, що в перекладі означає «багатий порт». Колонізація острова іспанцями почалася в 1508 році, коли з Санто-Домінго (острів Гаїті) прибув із загоном конкістадорів Хуан Понсе де Леон (ісп. Juan Ponce de León), який заснував місто Капарра. Капарра — головний порт Пуерто-Ріко. Назва Сан-Хуан перейшла дещо пізніше (в 1521 році) до столиці території і до невеликого острова «Старий Сан-Хуан» (англ. Old San Juan), що нині є частиною столиці. Після завоювання острова та його анексії Іспанією в 1509 році Хуан Понсе де Леон став першим губернатором острова[8].
З назвою держави і його столицею пов'язаний географічний курйоз. Острів спочатку був названий в традиціях іспанських колонізаторів Сан-Хуан на честь християнського святого. Столиця, відповідно, отримала ім'я Пуерто-Ріко (Багатий порт), але згодом картографи «переплутали» назви.
Острів незабаром був колонізований іспанціями. До острова почали завозитися африканські раби як безкоштовна робоча сила натомість індіанського населення, що швидко зменшувалося через хвороби, вимушене працювати на іспанську корону. Врешті-решт, таїно повністю вимерли в результаті хвороб, які принесли з собою іспанці і африканці, а також від важких умов життя, в яких вони опинилися. Пуерто-Ріко швидко став важливою фортецею і портом іспанської імперії в Карибському морі. Проте в кінці 17-18 століть в центрі колонізації опинилися більш процвітаючі території материка, а не острів, збіднілий унаслідок скорочення чисельності населення. Після виснаження покладів золота (остаточно в 1830 році) іспанці зосередили свою увагу на плантаціях цукрового очерету. Ще у 18 столітті на острів завезли каву.
Економічому процвітанню перешкоджали пірати. Для захисту від них та від загрози з боку європейських ворогів Іспанії на острові поступово виникли різні форти і фортеці, такі як Ла-Форталеса (ісп. La Fortaleza), Фуерте-Сан-Філіпе-дель-Морро (ісп. Fuerte San Felipe del Morro) і Сан-Крісто?баль (ісп. Fuerte San Cristóbal), мури яких збереглися дотепер. Французи, голандці і англійці неодноразово робили спроби захопити Пуерто-Ріко, але терпіли поразку в спробах тривалої окупації острова.
У 1809 році, коли війська Наполеона I окуповували велику частину Піренейського півострова, і була у розпалі Перша іспанська революція, збори тимчасового уряду в іспанському місті Кадіс оголосили Пуерто-Ріко заморською провінцією Іспанії з правом представництва при іспанському дворі[9]. Перший представник острова в Кадіських кортесах Рамон Повер і Гіральт (ісп. Ramón Power у Giralt) помер незабаром після прибуття до Іспанії. З ухваленням Кадіської конституції 1812 року, коли іспанські території були розділені на провінції, пуерторіканцям дарувало умовне громадянство.
10 серпня 1815 року в Іспанії був виданий королівський декрет, що заохочував іспанців і інших європейців , лояльних до іспанської корони і римо-католицької церкви, селитися на острові, що відкрило Пуерто-Ріко шлях до торгових стосунків з іншими країнами. Це було початок зростання аграрної економіки острова, де цукор, тютюн і кава стали основними продуктами експорту. Острів почали заселяти іммігранти з Німеччини, Корсики, Ірландії, Франції, Португалії і Канарських островів, що рятувалися від важких економічних потрясінь в Європі і яких привертала можливістю вільного в'їзду на острів. Проте ці невеликі послаблення і права були незабаром скасовано. Після повалення Наполеона до Іспанії повернулася абсолютна монархія, яка відмінила Кадіську конституцію і повернула Пуерто-Ріко статус колонії, де безмежно патували іспанські монархи.
25 червня 1835 року дружина іспанського короля Фердинанда VII Марія Крістина, у цей момент регентша Іспанії (1833—1840), відмінила торгівлю рабинями в іспанських колоніях. У 1851 році губернатор острова Хуан де-ла-Песуела-Севальос (ісп. Juan de la Pezuela Cevallos) заснував на острові Королівську академію витончених мистецтв, яка давала освіту шкільним вчителям, розробляла методику викладання, і влаштовувала літературні конкурси, які сприяли інтелектуальному і літературному розвитку острова. У 1858 році Семюел Морзе встановив в місті Арройо (ісп. Arroyo) перший на острові телеграфний апарат.
Життя в Пуерто-Ріко в другій половині 19 століття відбувалося на тлі боротьби за автономію. Перепис 1860 року показав, що населення острова склало 583 308 чоловік. З них 300 406 (51,5 %) чоловік складало біле населення, решта належала до інших рас, переважно нащадків африканських рабів[10]. З них переважна більшість (83,7 %) відносилася до бідних прошарків. Аграрний розвиток острова гальмувався нестачею доріг, примітивністю знарядь праці і стихійними лихами, такими як засуха. Економіка також страждала від високих тарифів і податків, встановлених іспанською королівською владою. 23 вересня 1868 року в місті Ларес (ісп. Lares) спалахнуло повстання за незалежність, відоме як «El Grito de Lares», яке незабаром було придушене. Вожді цього повстання Рамон Еметеріо Бетансес (ісп. Ramón Emeterio Betances) і Сегундо Руїс Белвіс (ісп. Segundo Ruiz Belvis) в сучасному Пуерто-Ріко вважаються батьками пуерторіканської нації. В 1873 році нова конституція Іспанії дозволила представникам Пуерто-Ріко ввійти до іспанського парламенту.
Пізніше виник політичний рух за незалежність під керівництвом Романа Бальдоріоті де Кастро (ісп. Ramón Baldorioty de Castro), а в кінці століття рух під керівництвом Луіса Муньоса Рівери (ісп. Luis Muñoz Rivera). У 1897 році Муньос Рівера з соратниками виступили перед ліберальним іспанським урядом за надання автономії для Куби і Пуерто-Ріко. У наступному, 1898 році, на короткий період було оголошено автономний уряд. Хартія автономії була підзвітна губернаторові острова, що призначається Іспанією. Губернатор мав право анулювати будь-яке рішення місцевої влади і брав участь у виборах парламенту.
Період американського правління
1898 — після початку іспано-американської війни американці окупували Пуерто-Ріко. Після її закінчення, за Паризьким пактом, країну передали США.
1952 — країна набула статус «вільно приєднаної до США країни» з внутрішнім самоврядуванням.
Географія
Географічні координати — 18 15 N, 66 30 W.
Автономна республіка Пуерто-Ріко розташована на південно-східніх Карибських островах (між Атлантичним океаном та Карибським морем). Найбільші з них — острови Вєкуес, Кулебра, Мона, Десечео, Каґа де Муертос тощо.
Головний острів, Пуерто-Ріко — крайній східний острів Великих Антильських островів, розташований між Американськими Віргінськими островами і Домініканською Республікою, у 120 км на схід від острова Гаїті, від якого відділений протокою Мона. Розмір: 170км x 60км; населення: понад 4 мільйони мешканців.
Клімат тропічний морський, м'який, не сильно помітні сезонні температурні коливання.
Періодичні посухи та урагани. Сезон ураганів — з травня до листопаду.
Терен головним чином пагорбистий з береговою смугою рівнин на півночі; урвисті гори на західному узбережжі; загалом піщаний положистий морський берег.
Основні природні багатства: мідь, нікель, є потенціал для видобутку нафти.
Особливості — найвищий прибуток на душу населення в Латинській Америці.
Валюта: долар США
Адміністративний устрій країни
Столиця — місто Сан-Хуан, розташоване на північному узбережжі головного острова (430 тисяч населення).
Інші міста: Майагуєс, Понсе.
Державні мови: іспанська й англійська.
Найпоширеніша релігія — католицизм.
Чинна конституція була затверджена 3 березня 1952 року, схвалена конгресом США 3 липня 1952 року, набула чинності 25 липня 1952 року.
Згідно з конституцією 1952 року губернатор обирається на 4 роки; законодавчі органи сенат і палата представників (аналогічно до США).
Виконавчі органи країни: президент США Джордж Буш, голова уряду губернатор Анібал Асеведо-Віла (зі січня 2005 року).
Кабінет призначає губернатор за згодою законодавчої влади.
Губернатор обирається народним голосуванням на 4-річний період.
Законодавчі органи: двопалатна Законодавча Асамблея складається зі Сенату (мінімум 27 членів, обраних народним голосуванням на 4-річний строк) та Палати Представників (51 член, обраних народним голосуванням на 4-річний строк).
Судова система: Верховний суд, Апеляційний суд та Суд Першої Інстанції, який має в собі Верхній Суд і Муніципальний Суд. Всіх суддів призначає губернатор з дозволу Сенату.
Країна поділена 78 муніципалітетів (самоврядних районів; municipios, в однині — municipio)
Політичні партії
Партія незалежності Пуерто-Ріко (англ. Puerto Rican Independence Party (PIP))
Народно-демократична партія Пуерто-Ріко (англ. Popular Democratic Party of Puerto Rico (PPD))
Нова прогресивна партія (англ. New Progressive Party (NPP))
Економіка
Сільськогосподарські товари: цукрова тростина, кава, ананас, банан плодовий, банан, худоба.
Інші галузі: туризм, фармацевтика, електронна, текстильна та харчова промисловість.
Предмети експорту: електроніка, цукор, тютюн, ром, ананаси, текстиль, пластмаси, хімікалії, продукти харчування.
Країни, в які експортують: США (90.3 %), Великобританія (1.6 %), Нідерланди (1.4 %), Домініканська Республіка (1.4 %) (2002)
Предмети імпорту: хімікалії, механізми й обладнання, одяг, продукти харчування, риба, нафтопродукти.
Країни-імпортери: США (55.0 %), Ірландія (23.7 %), Японія (5.4 %) (2002)
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 28 березня 2009 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2009 р.р.