ФОЛКЛЕНДСЬКІ
(МАЛЬВІНСЬКІ)
ОСТРОВИ
(ВЕЛИКОБРИТАНІЯ)
 
Мальвінські (Фолклендські) острови
 
Мальвінські (Фолклендські) острови — архіпелаг в південній частині Атлантичного океану, розташований на 300 миль (483 кілометри) на схід від берегу Аргентини. В 940 км на північ від Антарктиди (острів Мордвінова (Елефант)). Мальвінські острови.
Архіпелаг складається з двох головних островів — Західний Фолкленд і Східний Фолкленд і з 776 менших островів. Головним містом є місто Стенлі, що знаходиться на острові Східний Фолкленд. Ці території автономні заморські території Об'єднаного Королівства Великої Британії, але є спірними між Аргентиною і Британією.
Архіпелаг входить в так звану зоогеографічну Патагонську (Магелланову) область Світового океану. Патагонська область знаходиться під впливом могутніх холодних течій. Одне з них — Фолклендське (Мальвінське) — слідує від Фолклендських островів до затоки Ла-Плата. Швидкість течії — 1—2 км/год. Середня температура води взимку від 4 до 10 °С, влітку від 8 до 15 °С. Несе велику кількість айсбергів, хоча поблизу островів айсберги зустрічаються рідко.
Історія
Стверджується, що острови були відкриті в 1591—1592 англійським мореплавцем Джоном Дейвісом, командуючим кораблем в експедиції англійського корсара Кавендіша, проте на право бути першовідкривачами архіпелагу претендують також іспанці. Згодом острови неодноразово переходили з рук в руки. У 1763—1765 острови досліджував французький мореплавець Луї Антуан де Бугенвіль (Bougainville). Тривалий час острови були не заселені.
Під час Першої світової війни в районі архіпелагу 8 грудня 1914 відбувся бій між німецькою крейсерською ескадрою під командуванням віце-адмірала Максиміліана фон Шпеє і англійською ескадрою (віце-адмірал Ф. Д. Стерді).
Німецьке командування намагалося активізувати дії свого флоту на англійських морських комунікаціях в Атлантичному, Індійському і Тихому океанах. Віце-адмірал фон Шпєє керував походом ескадри (2 броненосних і 3 легких крейсери, 2 транспорти і госпітальне судно) до берегів Південної Америки, де 1 листопада 1914 в бою у мису Коронель був розбитий англійською ескадрою крейсерів.
Виконав завдання по відверненню значних сил англійського флоту, німецька ескадра отримала наказ прориватися назад в Німеччину. Не знаючи дислокації англійських кораблів, Шпеє вирішив завдати удару по англійській військово-морській базі Порт-Стенлі на Фолклендських островах, де знаходилася англійська ескадра (1 лінійний корабель, 2 лінійних, 3 броненосних і 2 легких крейсера).
Зустрівши несподівано сильний опір, Шпеє намагався вийти з бою, але англійські кораблі наздогнали його. Шпеє наказав легким крейсерам і транспорту йти в різних напрямах. Їх сталі переслідувати англійські броненосці і легкі крейсера, а лінійні крейсера вступили в бій з німецькими броненосними крейсерами і потопили їх. Були знищені також 2 легких німецьких крейсери і транспорт. Лише крейсеру «Дрезден» і госпітальному судну вдалося піти. В результаті перемоги англійське командування звільнилося від необхідності виділяти значні сили на другорядні театри військових дій, а німецьке командування позбулося сильної крейсерської ескадри. Сам Шпеє загинув на флагманському крейсері «Шарнгорст».
У 1982 навколо островів спалахнув англо-аргентинський конфлікт. Аргентина провела військову операцію, встановивши контроль над островами. Проте Великобританія відреагувала на це відправкою до островів великого військово-морського з'єднання з метою повернути Фолкленди силою. В ході півторамісячного озброєного конфлікту Аргентина зазнала поразки, але продовжує не визнавати як назву островів, так і їх теперішню територіальну приналежність.
Розглядається також питання про незалежність території (проте Південна Георгія залишилася б британською). На островах розміщена британська військово-повітряна база Маунт Плезант, а британський військово-морський флот регулярно патрулює води південно-західної Атлантики, маючи свою базу в Мер Харборе біля Маунт Плезанта.
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 8 листопада 2009 року
Сайт створено 10 квітня 2006 року.
Василь Стеценко Шпола, Україна 2006-2009