Рим, палаццо Барбер╕н╕, побудований
для родич╕в папи римського, гравюра
Фонтан «Бджоли» на площ╕ Барбер╕н╕.
Три бджоли узят╕ з герба папи.
 
Урбан VIII (*5 кв╕тня 1568 — † 29 липня 1644) — папа римський1623-1644). (Маффео Барбер╕н╕) Покровитель мистецтв ╕ наук. Походив з аристократично╖ родини Барбер╕н╕.
З пол╕тичних м╕ркувань в╕ддав до суду ╕нкв╕зиц╕╖ Гал╕лео Гал╕лея та Томаззо Кампанеллу.
Б╕ограф╕я
Походження
Маффео Барбер╕н╕ народився 5 кв╕тня 1568 року у Флоренц╕╖ в аристократичн╕й с╕м'╖. Отримав юридичну осв╕ту в Рим╕ у ╓зу╖т╕в. 1589 року захистив дисертац╕ю по праву в П╕з╕.
Клерикальна кар'╓ра
З 1601 року виконував функц╕╖ апостольського нунц╕я в Париж╕ при двор╕ Анр╕ IV. У 1606 роц╕ Папа Климент VIII признача╓ його ╓пископом в Назарет а Павло V признача╓ його кардиналом. З 1611 року — папський легат в Болонь╖. З часу призначення кардиналом трима╓ дружн╕ стосунки з Гал╕лео Гал╕ле╓м.
Урбан VIII ╕ кардинал Р╕шель╓
╤спан╕я в к╕нц╕ 16 стол╕ття зб╕дн╕ла ╕ заслабла як пол╕тична держава. Папи римськ╕, що пильно в╕дсл╕дковували ц╕ процеси, переставали враховувати знекровлену монарх╕ю в ╤спан╕╖ як свого головного пол╕тичного партнера.
Прихильн╕сть папи отримала Франц╕я. Король Франц╕╖ видав Нантський едикт, що дало змогу зр╕вняти в правах протестант╕в ╕ католик╕в ╕ на десятил╕ття припинити рел╕г╕йн╕ в╕йни в корол╕вств╕. Зросла ╕ ф╕нансова могутн╕сть Франц╕╖. Тепер папський дв╕р обрав «старшою сестрою» католицизму Франц╕ю зам╕сть ╤спан╕╖. Хоча симпат╕╖ папи були на боц╕ Франц╕╖, в╕н в╕дкрито протид╕яв альянсу (союзу) Франц╕╖ з Швец╕╓ю у 1631 роц╕. Пол╕тичний альянс з╕ Швец╕╓ю був небезпечним для папи через надзвичайну в╕йськову могутн╕сть тогочасно╖ Швец╕╖. Однак в╕н не застосову╓ н╕яких санкц╕й проти кардинала Р╕шель╓. В╕н також прислухався до порад папського дипломаташпигуна в Париж╕ Оттав╕о Корс╕н╕, що радив не протид╕яти могутньому Р╕шель╓ (фактичному володарю Франц╕╖ при слабкому корол╕), а йти тому на поступки.
Урбан VIII ╕ Тридцятил╕тня в╕йна
Понтиф╕кат Урбана VIII припав на пер╕од Тридцятир╕чно╖ в╕йни, яка знову знекровила ╓вропейський континент, особливо н╕мецьк╕ княз╕вства ╕ Богем╕ю (тогочасна назва Чех╕╖). Вплив папсько╖ дипломат╕╖ на х╕д под╕й був м╕н╕мальним. Мало хто тод╕ серйозно рахувався з╕ св╕тською владою римського ╓пископа. Його моральний авторитет теж був предметом загально╖ критики. Але папський нейтрал╕тет дозволив не переносити в╕йськов╕ д╕╖ на терени ╤тал╕╖. ╤ для численних ╕тал╕йських княз╕вств це були роки в╕дносного мирного ╕снування.
Понтиф╕кат
П╕сля вступу на трон св. Петра став наст╕льки активно протегувати сво╖м родичам, що буквально приголомшив вс╕х. С╕м'я Барбер╕н╕ була засипана кардинальськими титулами ╕ найприбутков╕шими посадами в папськ╕й держав╕. Здавалося, що повернулися часи понтиф╕к╕в епохи В╕дродження. У 1625 знову оголошений Юв╕лейний р╕к покликаний був св╕дчити про папську могутн╕сть. П╕д час процес╕й, що рухалися в╕д собору до собору на чол╕ з церковними чинами, в натовп кидалися золот╕ монети, а вечорами били фонтани, осв╕тлен╕ штучними вогнями.
Буд╕вельна д╕яльн╕сть
Урбан VIII витрачав велик╕ суми на буд╕вництво. По всьому Риму розкидан╕ будови з бджолами з його герба. У листопад╕ 1626 в╕н освячу╓ Собор Святого Петра п╕сля 120 рок╕в буд╕вництва. Ходить легенда про те, що в╕н дозволив Лоренцо Берн╕н╕ переплавити покриття пантеону на балдах╕н для Собору Святого Петра. В╕н дозволив розбирати Кол╕зей на буд╕вельн╕ матер╕али. В той час по Рим╕ ходила приказка -„що не зруйнували «барбари», зруйнував Барбер╕н╕“. В╕н укр╕плю╓ Замок Святого Ангела ╕ установлю╓ там гармати. За правл╕ння Урбана VIII була побудована л╕тня папська резиденц╕я в Кастель-Гандольфо.
Палац Барбер╕н╕
╤тал╕йський палац як тип встиг пройти шлях в╕д фортечно╖ закритост╕ до розк╕шно╖ осел╕ багатого ╕ осв╕тченого володаря. Якщо палаци попередн╕х епох вражали фортечними фасадами(палаццо П╕тт╕), в╕докремленням в╕д середовища ╕ деякою в╕дсутн╕стю спец╕ал╕зац╕╖ прим╕щень(палаццо Канчеллер╕а), то палац Барбер╕н╕ започаткував нов╕ принципи. В╕н мав б╕льш прив╕тний фасад, а прим╕щення набули спец╕ал╕зац╕╖ в зв'язку з представницькими ╕ житловими функц╕ями.
Особливою стор╕нкою в б╕ограф╕ях багатьох митц╕в Риму було створення палацу Барбер╕н╕. Для його створення запросили одразу дек╕лька арх╕тектор╕в (Берн╕н╕, Карло Мадерно, Борром╕н╕). Кер╕вництво доручили аматору Берн╕н╕, що подавав ╕дею, особисту програму забудови, а виконання складних ╕нженерних завдань скинули на в╕ртуоза-буд╕вничого Борром╕н╕ та його команду. Представницьку роль сильно п╕дкреслив ╕ плафон в Велик╕й зал╕, створити який доручили Кортон╕. Створений плафон став ман╕фестом розвиненого бароко Риму, його в╕зит╕вкою, вз╕рцем ╕ найвищим досягненням.
Церковна д╕яльн╕сть
1625 — встановлю╓ церковн╕ правила проголошення блаженними та святими.
1627 — Заснову╓ папську друкарню. Встановлю╓ обов'язковим м╕сце перебування ╓пископ╕в.
Йому не вдалося як покровителю наук зберегти до не╖ свою прихильн╕сть п╕д тиском ╕нкв╕зиц╕╖. Стався конфл╕кт м╕ж папським авторитетом та в╕льною наукою. Т╕льки завдяки сво╖м давн╕м ╕ дружн╕м стосункам до Гал╕лео Гал╕лея зум╕в уберегти його в╕д смерт╕, який в свою чергу мус╕в в╕дкликати сво╓ вчення.
1643 у папськ╕ булл╕ In eminenti Урбан VIII засуджу╓ Янсен╕зм.
П╕д час його понтиф╕кату припала Тридцятир╕чна в╕йна до яко╖ Урбан VIII ставився з дистанц╕╓ю та в╕дносним нейтрал╕тетом.
В╕доме його листування з укра╖нським митрополитом Петром Могилою та ╕ншими духовними особами Укра╖ни, в якому йшлося про об'╓днання церков[1].
В╕домий меценат Урбан VIII
Папа був в╕домим меценатом. Рим в Його добу продовжили перебудовувати ╕ прикрашати. Виникають нов╕ церкви, палаци, фонтани. До виконання значного обсягу буд╕вельних роб╕т залучено ц╕лу арм╕ю арх╕тектор╕в, буд╕вничих р╕зних профес╕й, скульптор╕в, живописц╕в. На понтиф╕кат Урбана VIII припада╓ розкв╕т мистецько╖ д╕яльност╕ арх╕тектор╕в Лоренцо Берн╕н╕, Франческо Борром╕н╕ , Карло Мадерно та ╕н. Майстри наче змагаються з ун╕версальн╕стю митц╕в доби В╕дродження ╕ виявляють зд╕бност╕ в р╕зних мистецьких галузях (Берн╕нн╕ займався живописом ╕ проектуванням предмет╕в декоративно-ужиткового мистецтва, живописець П'╓тро да Кортона працю╓ ще й як арх╕тектор).
Скульптори цього пер╕оду зробили наст╕льки значний внесок в мистецтво, що в╕н стане окрасою доби бароко ╕ всього мистецтва ╤тал╕╖ вдруге п╕сля доби В╕дродження ╕ ран╕шнього мань╓ризму. Творчий поштовх, що отримала скульптура Риму в понтиф╕кат Урбана VIII охопить майже все 17 стол╕ття, коли працювали, зм╕нюючи один одного:
Лоренцо Берн╕н╕
Алессандро Альгард╕ (1598-1654)
Джузеппе Маццуола (1644—1725)
Джованн╕ Батт╕ста Фоджин╕ (1652—1725)
Д.Картар╕
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 10 листопада 2013 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2013