Папа Лев X, (Джованн╕ Мед╕ч╕, * 1475 - † 1521) - 217 Папа Римський з 1513-1521 (Giovanni di Lorenzo de' Medici). Син Лоренцо Чудового Флорент╕йського; його зробили кардиналом у 13 рок╕в. В╕н нагородив Генр╕ха VIII, короля Англ╕╖, титулом Захисника в╕ри. Заступник мистецтв, сприяв в╕дновленню собору Св. Петра в Рим╕. Зм╕цнив ф╕нансове становище церкви, почавши продавати ╕ндульгенц╕╖ (плата за в╕дпущення гр╕х╕в), д╕я, яка п╕дштовхнула реформатора Март╕на Лютера виступити проти авторитету папи. Лев X засудив Лютера ╕ в╕длучив його в╕д церкви в 1521.
Кардинал Мед╕ч╕
Джованн╕ де Мед╕ч╕ народився 11 грудня 1475 року у Флоренц╕╖, у знатн╕й родин╕ Мед╕ч╕. Був другим сином Лоренцо Пишного, володаря Флоренц╕╖. У в╕ц╕ 13 рок╕в папа ╤ннокент╕й VIII призначив юного Джованн╕ кардиналом-мирянином. За час╕в правл╕ння папи Олександра VI, який пересл╕дував Мед╕ч╕, повернувся до Флоренц╕╖, а пот╕м подорожував ус╕╓ю ╢вропою. Побував у Н╕меччин╕, Н╕дерландахФранц╕╖. 1500 року повернувся до Рима. Взяв участь у битв╕ з французькими в╕йськами п╕д Равенною (1512) й потрапив у полон, з якого йому вдалось утекти. Того ж року п╕сля завершення терм╕ну вигнання родини Мед╕ч╕ з Флоренц╕╖ повернувся до р╕дного м╕ста й розпочав правити республ╕кою разом з╕ сво╖м братом.
Папа Лев X
За р╕к його було обрано папою в результат╕ майже одностайного голосування кардинал╕в; т╕льки п╕сля обрання в╕н був рукопокладений у священики, пот╕м — у ╓пископи та, зрештою, коронований як папа.
Оч╕кувалось, що досв╕дчений 38-р╕чний Мед╕ч╕ примирить ╕нтереси папсько╖ держави та Флоренц╕╖ та створить в╕дпов╕дн╕ умови для забезпечення миру в ╤тал╕╖. Лев Х зд╕йснив кроки з урегулювання в╕дносин апостольсько╖ столиц╕ з Франц╕╓ю, що ввижалось папству особливо корисним, враховуючи загрозу, яку являла для ╕нтерес╕в папсько╖ держави могутн╕сть Габсбург╕в, що поступово зростала. Експанс╕он╕стська пол╕тика ╕мператора Максим╕л╕ана (14931519) та особливо його союз з ╕спанським двором порушували р╕вновагу в╕йськових та пол╕тичних сил у ╢вроп╕. Саме цього б╕льш за все остер╕галось папство, що п╕клувалось про свою автоном╕ю.
1516 року Лев Х п╕дписав ╕з «християнн╕шим» королем Франц╕╖ (саме такий титул надало йому папство) Франциском I конкордат, який дещо пом'якшував положення «Прагматично╖ санкц╕╖» 1438 року, визнавав за французьким двором право призначення майже на вс╕ ╓пископства, абатства, пр╕орства. Рим не заперечував нав╕ть проти призначення св╕тських ос╕б на церковн╕ посади, якщо п╕д ╖хн╕м ╕менем кер╕вн╕ функц╕╖ будуть виконувати представники духовенства. Ця угода д╕яла у Франц╕╖ до революц╕╖ 1789 року.
1517 року завершив роботу П'ятий Латеранський собор, який ухвалив к╕лька сформульованих у загальному вигляд╕ р╕шень, що рекомендували провести реформу церкви. Також було ухвалено постанову про Римську кур╕ю та про затвердження перших банк╕в (мали назву благочестивих), д╕яльн╕сть яких було визнано ╓пископами корисною, нав╕ть за умови стягнення ними «розумних чи пом╕рних сплат за надання позик». З╕ свого боку Лев Х ув╕нчав роботу собору буллою «Pastor aeternus gregem», в як╕й повторив в╕дому теократичну тезу про «найвищу папську владу», проголошену папою Бон╕фац╕╓м VIII.
Апогей Ренесансу
Пол╕тична та рел╕г╕йна д╕яльн╕сть Льва Х не заважала йому вести великосв╕тський образ життя при папському двор╕. Найб╕льш улюбленими розвагами Льва Х були полювання й пишн╕ свята, як╕ ур╕зноман╕тнювались театральними виставами, балетами й танцями. На ц╕ розваги папа щороку витрачав удв╕ч╕ б╕льше за ту суму, що приносили папськ╕ ма╓тки й копальн╕. Таким чином, в╕н витратив весь золотий запас, який залишив йому у спадщину Юл╕й II. До цього наближались ╕ видатки на кур╕ю, яка тод╕ нал╕чувала 638 чиновник╕в, на непот╕в, численних артист╕в, скульптор╕в, художник╕в, письменник╕в, комед╕ант╕в, папських блазн╕в тощо. За Льва Х найб╕льший тр╕умф мав Рафаель Сант╕. Натом╕сть Леонардо да В╕нч╕ (14521519) п╕сля двох рок╕в перебування в Рим╕ залишив «розбещене» м╕сто. Багато в╕домих гуман╕ст╕в при╖жджали до Рима, щоб побачити блиск папського двору. Одн╕ вихваляли пишн╕сть свят, ╕нших вражав та нав╕ть засмучував розк╕ш духовенства ╕ поганський лад життя християнсько╖ столиц╕. Серед останн╕х були знаменитий ф╕лософ Еразм Роттердамський (14691536) ╕ молодий палкий чернець Март╕н Лютер.
Початок Реформац╕╖
Щоб зб╕льшити сво╖ прибутки, Лев Х призначив к╕лькох кардинал╕в, як╕ мали оплатити св╕й титул досить значними сумами, що надходили до папсько╖ скарбниц╕. ╤ншим джерелом прибутк╕в мав слугувати продаж ╕ндульгенц╕й ╕ грамот, скр╕плених папською печаткою, як╕ гарантували кожному гр╕шнику зв╕льнення в╕д мук чистилища. Акц╕ю продажу «в╕дпущень» дов╕рили дом╕н╕канцям. Вона виявилась ╕скрою, з яко╖ спалахнув загальний протест значно╖ частини зах╕дно╖ християнсько╖ сп╕льноти. В╕д ╖╖ ╕мен╕ папську акц╕ю р╕зко засудив Март╕н Лютер. Лев Х запропонував, по-перше, розпочати перемовини з кер╕вниками нового реформаторського руху (проводив ╖х за дорученням папи кардинал Фома де В╕о, прозваний Каетаном), а пот╕м 15 червня 1520 року оголосив буллу «Exurge Domine», яка урочисто засудила Лютера й наказувала спалити його прац╕, як╕ папа особисто н╕коли не читав. Лев Х ╕ його кур╕я вважали, що у такий спос╕б бунт реформатор╕в удалось усп╕шно зупинити й в╕н н╕коли не в╕дродиться. У веселому Рим╕ не усв╕домлювали, що над ╢вропою нависла небезпека повного розколу зах╕дного християнства.
Смерть
Лев Х неспод╕вано помер 1 грудня 1521 року у в╕ц╕ 46 рок╕в, не встигнувши соборуватись. Його поховання в римськ╕й церкв╕ Санта Мар╕я сопра М╕нерва було скромним, оск╕льки папська скарбниця була майже пустою.
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 5 листопада 2013 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2013