Монета папи Климента V
Гайтон Кор╕кос переда╓ св╕й
зв╕т про монгол╕в La Flor des
Estoires d'Orient
пап╕ Клименту V у 1307
Камея папи Климента V
Климент V (лат. Clemens; *1264—†20 кв╕тня 1314), в миру Бертран де Го, сто дев'яносто четвертий папа Римський (5 червня 130520 кв╕тня 1314). В╕дзначився намаганнями знайти компром╕с з французькою монарх╕╓ю, розпуском тампл╕╓р╕в ╕ перенесенням Римсько╖ Кур╕╖ з Риму до Ав╕ньйону.
Б╕ограф╕я
Народився у В╕ландро в Акв╕тан╕╖, став священиком у собор╕ св. Андр╕я в Бордо, п╕зн╕ше був генеральним в╕кар╕╓м свого брата арх╕╓пископа Л╕онського. Папа Бон╕фац╕й VIII (12941303) призначив його архи╓пископом Бордо у 1297.
П╕сля смерт╕ Бенедикта XI Бертран був обраний папою лише у 1305, п╕сля року суперечок м╕ж французькими та ╕тал╕йськими кардиналами, як╕ в╕дбувались на конклав╕ у Перудж╕. Сили були р╕вними, а тому Бертран був вибраний як нейтральна ф╕гура, оск╕льки в╕н не був кардиналом. Отримавши зв╕стку про сво╓ обрання Бертран мав ви╖хати до ╤тал╕╖, проте вибрав м╕сцем сво╓╖ коронац╕╖ Л╕он. Коронац╕я в╕дбулась 14 листопада 1305 за участю короля Франц╕╖ Ф╕л╕па IV. Першим кроком Климента V було заснування 9 кардинальських посад у Франц╕╖.
У 1306 Климент V скасував положення булл Clericis Laicos та Unam Sanctam, як╕ були скерован╕ проти Ф╕л╕па IV, намагаючись лав╕рувати м╕ж ╕нтересами французького короля та церкви.
У 13 жовтня 1307 за наказом Ф╕л╕па IV у Франц╕╖ були арештован╕ сотн╕ лицар╕в-тампл╕╓р╕в. Ц╕ д╕╖ були мотивован╕ бажанням корол╕вських чиновник╕в заволод╕ти коштами цього ордену та п╕дняти престиж корол╕всько╖ влади. Ф╕л╕п IV в╕д початку правл╕ння Климента V висував звинувачення проти тампл╕╓р╕в у ╓рес╕, аморальност╕ та зловживаннях. Папа, з╕ сво╓╖ сторони, домагався передання справи у ведення кур╕╖.
У березн╕ 1309 папський дв╕р пере╖хав з Пуать╓ (де в╕н перебував 4 роки) до Ав╕ньйона, м╕ста, яке на той час не належало Франц╕╖, але було частиною ╕мперських волод╕нь п╕д владою короля Сицил╕╖. Цей пере╖зд об╜рунтовувався його прихильниками необх╕дн╕стю забезпечення захисту папи в╕д римських аристократ╕в та ╖хньо╖ м╕л╕ц╕╖, активн╕сть яких досягла сво╓╖ вершини. Однак, це р╕шення призвело до невиправдано довгого перебування пап у Ав╕ньйон╕, яке Петрарка назвав Ав╕ньйонським полоном.
Правники Ф╕л╕па IV намагались в╕дновити звинувачення папи Бон╕фац╕я VIII у ╓рес╕, висловлен╕ Г╕йомом Ногаре, та описан╕ у памфлетах, як╕ висм╕ювали Unam sanctam. Климент V розпочав в╕дпов╕дний процес 2 лютого 1309 в Ав╕ньйон╕. Слухання зак╕нчились через 2 роки виправданнм Бон╕фац╕я VIII, з чим Ф╕л╕п був змушений погодитись.
Виконуючи волю Ф╕л╕па IV Климент V скликав В'╓нський собор (1311), який, проте, в╕дмовився визнати винними у ╓рес╕ тампл╕╓р╕в. Але Папа скасував цей орден, бо тампл╕╓ри здобули погану репутац╕ю, втратили сво╓ призначення папських банк╕р╕в ╕ захисник╕в п╕л╕грим╕в. ╥хн╕ статки у Франц╕╖ de jure були передан╕ лицарям госп╕таль╓рам, проте Ф╕л╕п IV утримував ╖х до сво╓╖ смерт╕ та привласнив грошов╕ кошти тампл╕╓р╕в.
Питання про справедлив╕сть звинувачень тампл╕╓р╕в у ╓рес╕ та содом╕╖ ╓ дискус╕йним ╕ на сьогодн╕.
Понтиф╕кат Климента V був згубним для ╤тал╕╖. Папська держава була дов╕рена в управл╕ння 3 кардиналам, проте Рим, який став ареною боротьби клан╕в Колонна та Орс╕н╕, був некерованим. У 1310 ╕мператор Священно╖ Римсько╖ ╕мпер╕╖ Генр╕х VII (1308–13) вступив до ╤тал╕╖, призначив В╕сконт╕ в╕кар╕╓м у М╕лан╕ та був коронований легатами Климента V у Рим╕.
У Феррар╕ папська арм╕я воювала з в╕йськом Венец╕╖. Оск╕льки в╕длучення в╕д церкви було неефективним Климент V оголосив хрестовий пох╕д проти венец╕анц╕в.
╤ншими визначними под╕ями правл╕ння Климентами V були жорстоке покарання звинуваченого у ╓рес╕ Фра Дольч╕но та видання Конституц╕╖ Климента в 1313.
Папа помер у кв╕тн╕ 1314.
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 3 листопада 2013 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2013