Пам'ятник царю Саму╖лу в Саму╖лов╕й фортец╕,
неподал╕к в╕д м╕ста Петрич,Болгар╕я
Цар Саму╖л (болг. Самуил, пом. 6 жовтня 1014) — цар Болгар╕╖ (980–1014) з династ╕╖ Ком╕топул╕в.
Фактично почав керувати Болгар╕╓ю з 971 року в якост╕ во╓начальника. П╕сля смерт╕ сво╖х старших брат╕в Давида та Мойсея 980 року став царем Болгар╕╖, поклавши початок династ╕╖ Ком╕топул╕в.
П╕сля того як В╕зант╕я повернула соб╕ п╕вн╕чно-сх╕дн╕ земл╕ Болгар╕╖, перен╕с столицю на територ╕ю сучасно╖ югославсько╖ Македон╕╖. Первинно певно╖ столиц╕ не було, але з часом в якост╕ столиц╕ визначилось м╕сто Охр╕д. Весь час свого правл╕ння Саму╖л проводив майже безперервну важку в╕йну з В╕зант╕╓ю.
Правл╕ння
Сп╕льно з братами ком╕топулами
Первинно Саму╖л правив Болгар╕╓ю сп╕льно з╕ сво╖ми старшими братами: Давидом, Мойсе╓м, Ароном. Давид ╕ Мойсей загинули у перш╕ роки правл╕ння. Властолюбний Арон почав перемовини з В╕зант╕╓ю (принаймн╕ так вважав Саму╖л). Це спричинило конфл╕кт м╕ж Саму╖лом та Ароном, який призв╕в до звинувачення Арона в державн╕й зрад╕. В результат╕ 14 червня 976 року в╕дбулась битва при Дупниц╕, в як╕й Арон загинув (чи, можливо, був убитий за наказом Саму╖ла). Також була страчена вся родина Арона, за винятком його сина ╤вана Владислава, за якого заступився Гаврило Радомир (син Саму╖ла). Решта брат╕в також загинули за дивних обставин.
Мойсей узяв в облогу фортецю Серес, але загинув в результат╕ нещасного випадку, кинутим з╕ ст╕н фортец╕ каменем.
Давид загинув за дивних обставин поблизу м╕ста Преспи. В╕н був убитий найманими вбивцями, деяк╕ ╕сторики висувають неп╕дтверджен╕ г╕потези, що це сталось за наказом Саму╖ла.
╤нший важливий факт б╕ограф╕╖ Саму╖ла у цей пер╕од, те що в╕н прийняв першого болгарського патр╕арха Дам╕ана (болг. Дамян), який п╕сля пад╕ння Преслава продовжив таким чином очолювати Болгарську Православну Церкву.
П╕сля цього Саму╖л, залишившись останн╕м з брат╕в Ком╕топул╕в, проголосив себе Царем Болгар╕╖ й почав правити самост╕йно.
Доля Бориса II й Романа
977 року з в╕зант╕йського полону втекли колишн╕й болгарський цар Борис II ╕ його брат Роман. Бориса було випадково вбито на болгарському кордон╕ болгарськими солдатами, як╕ прийняли ╖х за в╕зант╕йських шпигун╕в, а Роман встиг пояснити солдатам, ким в╕н ╓. Оск╕льки в полон╕ Роман був кастрований ╕ став ╓внухом, в╕н не м╕г зайняти царський престол, через що не являв для Саму╖ла жодно╖ небезпеки. Саму╖л з рад╕стю прийняли його при сво╓му двор╕ й надали йому р╕зн╕ благородн╕ посади.
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 26 лютого 2015 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2015