Костянтин I та Ірина Ласкаріна
Костянтин I Тих Асень (болг. Константин I Тих Асен) — болгарський цар у 12571277 роках. Син боярина Тиха із Скоп'є та доньки сербського жупана Стефана Немані. Був запрошений боярами на царство. Для легітимізації правління одружився із онукою Івана Асеня II Іриною Ласкаріною і почав йменуватися Костянтином I Тихом Асенем.
Походження
Костянтин народився в родині боярина Тиха із Скоп'є та його дружини, доньки великого жупана Рашки Стефана Немані. Її ім'я не збереглося, так само як і дата народження Костянтина.
Правління
1257 року Костянтина було запрошено на царство боярами Болгарії замість попередника Міцо Асеня. Міцо став царем, одружившись на доньці Івана Асеня II, та втримати владу не зміг. Після непопулярного прийняття ним рішення про підняття податків та подовження військових дій, почав зріти заколот. Дізнавшись про це, Міцо переселився до Преславу, зберігаючи титул царя та владу над східною частиною Болгарії. Костянтин почав царювати у Тирново. Від 1259 по 1261 він мав військові дії проти угорського короля Бели IV.
Шлюби і нащадки
Костянтин І був тричі одружений. Ім'я та походження його першої дружини невідоме. У староруських літописах є припущення, що його першою дружиною могла бути донька Ростислава Михайловича та Анни Угорської.
Ії ім'я літописці не знали, але згадували, що до цього вона була дружиною ще одного болгарського царя — Михайла І Асеня. Сучасні російські джерела стверджують, що неназвана четверта дочка Ростислава — це князівна Єлизавета (Анна), яка дійсно була одружена із Михайлом І Асенем, та згодом вийшла заміж за попередника Костянтина — Коломана II Асеня, а після його загибелі — за Моіша II Дарої, палатина Угорщини. Болгарські ж джерела висувають припущення про те, що Анна була дружиною Михайла I та Коломана II, а після цього була пошлюблена із чеським королем Пржемислом Оттокаром II. Хоча зазвичай дружиною Пржемисла Оттокара вважається сестра Анни — Кунігунда.
Коли Костянтина було обрано на царство, із першою дружиною він розлучився і зробив пропозицію нікейській царівні Ірині Ласкаріні, яка доводилася онукою Івану Асеню II. Пропозицію було прийнято і у 1257 або 1258 році відбулося весілля. Із Іриною Костянтин прожив десять років. Від першого або другого шлюбу він мав доньку, яка згодом стала дружиною Смілеця, царя Болгарії у 12921298.
Втретє він одружився після смерті Ірини Ласкаріни у 1269 році. Його обраницею стала небога візантійського імператора Михайла VIII Палеолога Марія Кантакузина. Від цього шлюбу був народжений єдиний син:
Михайло II Асень
Михайлові II довелося царювати Болгарією у 12771279 роках, та його правління було виключно номінальним. Настільки, що його ім'я дуже рідко згадують у переліку царів Болгарії.
Інформація з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 26 лютого 2015 року
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Україна 2006-2015