Саркофаг Царя Калояна
у Велико-Тирново
Калоян (╤оанн╕с, ╤оанниця, ╕м'я переклада╓ться з грецько╖ як Добрий, Ласкавий ╤оанн) болгарський цар (11971207), молодший брат цар╕в ╤вана Асеня I й Петра IV. Один з найв╕дом╕ших правител╕в Другого болгарського царства.
В╕йна з В╕зант╕╓ю
Калоян в╕дновив в╕йну з В╕зант╕╓ю 1199 року, скориставшись послабленням ╕мператорсько╖ влади та численними заколотами. На боц╕ болгар фактично вели в╕йну кумани (половц╕), як╕ вторгались далеко вглиб в╕зант╕йських волод╕нь. 1201 року Калоян узяв Констанцу, пот╕м Варну (де полонен╕ були закопан╕ живцем). У Македон╕╖ п╕дбурив заколот проти В╕зант╕╖ болгарський феодал Добромир Хр╕з в союз╕ з полководцем Ману╖лом Кам╕цею. ╥м обом Калоян надавав та╓мну п╕дтримку. Добромир Хр╕з захопив м╕ста Б╕тола й Пр╕леп, його загони потрапили до Фессал╕╖ та Пелопоннесу. Вс╕ ц╕ поразки змусили В╕зант╕ю примиритись ╕з в╕докремленням болгар. 1202 року ╕мператор Олекс╕й III визнав незалежн╕сть Болгар╕╖. П╕сля цього в╕зант╕йська арм╕я зум╕ла розбити заколотник╕в, Камиця ╕ Хр╕з п╕дкорились, про ╖хню подальшу долю н╕чого не в╕домо.
У 12011202 роках Калоян в╕в одночасно в╕йну з угорцями. Король Угорщини ╤мре 1201 року захопив Серб╕ю та частину Болгар╕╖, проте 1202 року його було взято в полон. У п╕дсумку п╕д владу болгар перейшли важлив╕ дунайськ╕ м╕ста Бранич╕вБелград. У короткий терм╕н Болгар╕я перетворилась на найсильн╕шу державу Балканського п╕вострова. У листопад╕ 1204 року папа ╤нокент╕й III визнав Калояна королем (тобто царем), а болгарська патр╕арх╕я стала незалежною в╕д Константинополя.
В╕йна з хрестоносцями
13 кв╕тня 1204 року хрестоносц╕, як╕ припливли до Константинополя на венец╕йських суднах, взяли та розграбували столицю В╕зант╕╖ та створили на ╖╖ уламках Латинську ╕мпер╕ю. Калоян в╕дрядив до першого латинського ╕мператора Балду╖на посольство ╕з пропозиц╕╓ю дружби, проте отримав зверхню в╕дмову. Латиняни вважали себе спадко╓мцями В╕зант╕╖ та, в╕дпов╕дно, вс╕х територ╕╖, як╕ були ╖й п╕дпорядкован╕. Вони нав╕ть погрожували спустошити його кра╖ну та «повернути його в рабство, з якого в╕н вийшов». М╕ж тим Калоян приймав посольства в╕д грек╕в ╕з Фрак╕╖, ╕з Пелопоннесу та ╕нших частин В╕зант╕йсько╖ ╕мпер╕╖, що не бажали п╕дкорятись католикам; в╕н в╕дправив грек╕в до ╖хн╕х м╕ст, наказавши готувати повстання на Пасху.
Навесн╕ 1205 року повстання грек╕в охопили всю Фрак╕ю. Хрестоносц╕, посп╕шаючи, залишили м╕сто Адр╕анополь (Ед╕рне); ╕мператор Балду╖н з латинянами виступив проти грек╕в, як╕ були погано орган╕зован╕ та не могли протистояти закован╕й у зал╕зо лицарськ╕й к╕ннот╕. Балду╖н швидко п╕д╕йшов до Адр╕анополя, за ст╕нами якого в╕н побачив болгарський прапор. Калоян виступив назустр╕ч лицарям з болгарами, влахами й половцями, останн╕ застосували традиц╕йну кочову тактику — кинулись т╕кати й заманили хрестоносц╕в, як╕ роз лаштували сво╖ загони, п╕д удар головного в╕йська (14 кв╕тня 1205 року). Латиняни зазнали нищ╕вно╖ поразки, сам ╕мператор потрапив у полон ╕ був страчений Калояном. Жоффрей де В╕ллардуен писав, що у ц╕й битв╕ загинув цв╕т лицарсько╖ потужност╕, арм╕я Латинсько╖ ╕мпер╕╖ була знекровленою, багато хрестоносц╕в у пан╕ц╕ т╕кали до ╢вропи. З╕бравши п╕дкр╕плення, новий ╕мператор Генр╕х, брат Балду╖на, зупинив наступ болгар п╕д самим Константинополем. На короткий час в руках хрестоносц╕в залишились у Фрак╕╖, окр╕м столиц╕, т╕льки РодостоСил╕вр╕я. Могутн╕сть Калояна була великою, папа ╤нокент╕й III над╕слав йому майже п╕длабузницького листа, в якому фактично попереджав про новий наступ хрестоносц╕в ╕з Заходу й радив укласти мир (у той час, коли лицар╕ спод╕вались, що папа оголосить Калояна ворогом християнства та проголосить проти нього новий хрестовий пох╕д).
Вл╕тку 1205 року половц╕ п╕шли за Дунай через спеку, а Калоян завоював Ф╕л╕пополь, узяв Серри, не намагався поки штурмувати укр╕плен╕ Фессалон╕ки (Солунь), але розграбовував кра╖ну. Латиняни перейшли у наступ, почали жорстоко придушувати грецьку Фрак╕ю, однак ╖хн╕ усп╕хи були незначними. 1206 року почався новий наступ болгар, у с╕чн╕ ╖хн╕ союзники половц╕ розкинули таб╕р п╕д самим Константинополем. Весь 1206 р╕к Калоян спустошував Фрак╕ю. В╕н зруйнував безл╕ч м╕ст, виводив ╕з них грек╕в на Дунай, де розселяв ╖х у знову заснованих м╕стах ╕з грецькими назвами. Лицар╕ були розбит╕ у вс╕х сутичках та в╕дсиджувались за ст╕нами м╕ст, а Фрак╕я була розграбована так, що ╕ в XX стол╕тт╕ можна було знайти ру╖ни м╕ст, зруйнованих болгарами. Калоян називав себе Роме╓б╕йцею, казав, що мститься за кривав╕ розправи над болгарами в╕зант╕йського ╕мператора Васил╕я II Болгароб╕йц╕. В╕зант╕йськ╕ хрон╕сти його доби називали Калояна «Ск╕ло╕оан» (у переклад╕ «собака ╤оанн») за його жорсток╕сть до в╕зант╕йц╕в. Однак наступ болгар об'╓ктивно врятував Н╕кейську ╕мпер╕ю Феодора Ласкар╕са в╕д розгрому хрестоносцями, дозволив укр╕пити новий осередок грецько╖ державност╕, а у подальшому — в╕двоювати Константинополь ╕ в╕дновити В╕зант╕йську ╕мпер╕ю.
Латинянам довелось п╕ти на значн╕ поступки грецькому населенню, ╕ восени 1206 року Генр╕х за п╕дтримки грек╕в узяв Стара-Загору, вщент розграбував Анх╕ал, Агафополь, Ферми. У травн╕ — кв╕тн╕ 1207 року Калоян тримав в облоз╕ Адр╕анополь, проте хвороби ╕ нестача пров╕анту змусили його в╕дступити. 4 вересня 1207 року Бон╕фац╕й Монферратський, король Фессалон╕цький, загинув у битв╕ з болгарами поблизу Мос╕нополя, з його черепа Калоян зробив чашу. П╕сля цього Калоян узяв в облогу Фессалон╕ки, проте у жовтн╕ 1207 року був убитий змовниками, царем став його плем╕нник Бор╕л. За ╕ншими даними Калоян помер п╕сля нетривало╖ хвороби (╕мов╕рно, в╕д пневмон╕╖).
Урочисте перепоховання 19 кв╕тня 2007 року
Цар Калоян був урочисто перепохований 19 кв╕тня 2007 року в присутност╕ президента Болгар╕╖ Георг╕я Пирванова, вищих представник╕в арм╕╖, церкви та вчених у Церкв╕ Сорока Великомученик╕в у м╕ст╕ Велико-Тирново, яке було столицею за час╕в його правл╕ння. На саркофаз╕ правителя ╕нкрустований його особистий знак.
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 26 лютого 2015 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2015