╤ван Асень III — болгарський цар, який зайняв престол на короткий час (12791280) завдяки пол╕тичним ╕нтригам В╕зант╕╖.
Правл╕ння
Коли ╕мператор Михайло VIII Палеолог дов╕дався про смерть царя Костянтина та зайняття болгарського престолу царем ╤вайла, в╕н спочатку вир╕шив зробити його сво╖м зятем й таким чином поширити над Болгарським царством св╕й вплив. Проте д╕знавшись про сутн╕сть селянського повстання, класово╖ боротьби, а також про непереможн╕сть народно╖ арм╕╖ ╤вайла, яка нищить вс╕х п╕дряд, злякався зараження класовою боротьбою у В╕зант╕╖ й вир╕шив вчинити ╕нш╕ д╕╖. В╕н знайшов у В╕зант╕╖ «законного» спадко╓мця болгарського престолу в особ╕ ╤вана — сина екс-царя М╕цо Асеня. ╤мператор одружив його з одн╕╓ю з╕ сво╖х дочок ╤риною та зам╕нив його ╕м'я на ╤ван Асень. ╤мператору допомогли ще й обставини. Цар ╤вайло п╕шов на в╕йну з татарами, як╕ встигли обложити його в Доростол╕. Тим часом поширились чутки, що ╤вайло був розбитий та помер. Столична аристократ╕я не знайшла ╕ншого виходу, як в╕дкрити столичну браму для нового царя ╤вана Асеня III. Великим впливом у Тирново користувався боярин ╕ стратег Георг╕й I Тертер, проте в╕зант╕йський ╕мператор вир╕шив одружити його ╕з сестрою ╤вана Асеня III й надати йому титул деспота. Таким чином Михайло VIII Палеолог вир╕шив, що йому удасться примирити незгодних ╕з вступом на престол ╤вана Асеня.
За час╕в його правл╕ння було двовладдя — царями були в╕н ╕ цар ╤вайло.
Цар ╤вайло, прорвавши татарську облогу в Доростол╕, рушив в╕йська на Тирново та взяв в облогу м╕сто. ╤ван Асень III через безпорадн╕сть почав благати свого покровителя в╕зант╕йського ╕мператора Михайла VIII Палеолога про допомогу. ╤мператор спорядив дв╕ арм╕╖, але цар ╤вайло знищив ╖х. П╕сля цього ╤ван ╕з ганьбою вт╕к ╕з столиц╕, причому став знаменитим тим, що пограбував та вин╕с вс╕ скарби царсько╖ скарбниц╕. Зв╕дти в╕н вирушив на Месембр╕ю (сучасне м╕сто Несебр), а зв╕дти морем на Константинополь. Болгарським царем проголосили боярина Георг╕я Тертера.
Подальша доля
За якийсь час ╤ван Асень III вирушив до хана Ногая, за наказом Михайла VIII Палеолога, який дов╕дався, що цар ╤вайло перебува╓ у хана та проха╓ про допомогу. Там в╕н за одним столом сид╕в ╕з заклятим ворогом царем ╤вайло. В╕н також, як «с╕льський» цар благав хана допомогти йому повернути престол. ╤сторики пишуть, що Ногай усюди водив ╕з собою екс-цар╕в та вихвалявся, що у нього за столом одразу два царя й законних претенденти на Болгарський престол. ╤ван уникнув смерт╕ за заступництвом дружини Ногая, яка була сестрою в╕зант╕йського ╕мператора.
П╕сля смерт╕ ╤вайла в╕н повернувся до В╕зант╕╖ та помер 1303 року у сво╓му родовому ма╓тку в Мал╕й Аз╕╖.
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 26 лютого 2015 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2015