Георг╕й Димитров та
Йосип Стал╕н у Москв╕
Георг╕й Димитров (18 червня 1882, село Ковачевц╕, нин╕ Перницька область, Болгар╕я 2 липня 1949, Барвиха п╕д Москвою) — д╕яч болгарського та м╕жнародного комун╕стичного руху.
Його називали «болгарським Лен╕ним», п╕сля смерт╕ в добу соц╕ал╕зму в Болгар╕╖ йому було зведено мавзолей у Соф╕╖ на кшталт лен╕нського. Димитрова йменували «вождем» болгарського народу.
Б╕ограф╕я
Син рем╕сника. З 1894 року працював складальником. З 1901 — секретар профсп╕лки друкар╕в (Соф╕я).
Болгарський революц╕онер, парламентар ╕ бунт╕вник
1902 року вступив до лав Болгарсько╖ роб╕тничо╖ соц╕ал-демократично╖ парт╕╖ (БРСДП), а 1903 року ув╕йшов до ╖╖ б╕льшовицько╖ частини — «т╕сних соц╕ал╕ст╕в». З 1909 року — член ЦК БРСДП (т╕сних соц╕ал╕ст╕в), яка 1919 року була перетворена на Болгарську комун╕стичну парт╕ю (БКП). У 19091923 роках — секретар Загальних збор╕в роб╕тничо╖ профсп╕лки, орган╕затор страйк╕в. У 1913–1923 роках — депутат болгарського парламенту. 1921 року брав участь у робот╕ III конгресу Ком╕нтерну й того ж року був обраний членом Центрально╖ ради Проф╕нтерну. У вересн╕ 1923 року — один з кер╕вник╕в збройного повстання проти уряду Александра Цанкова в Болгар╕╖. П╕сля провалу спроби захоплення влади вт╕к разом ╕з Василом Коларовим та ╕ншими агентами Ком╕нтерну до Югослав╕╖, пот╕м проживав у СРСР. За участь у збройному заколот╕ був заочно засуджений до смертно╖ кари.[2]
Агент Ком╕нтерну в Н╕меччин╕
Восени 1929 року пере╖хав до Н╕меччини. Проживав у Берл╕н╕ ╕нкогн╕то. Активно брав участь у д╕яльност╕ Ком╕нтерну, в╕в комун╕стичну пропаганду.
Був заарештований нацистами за звинуваченням у причетност╕ до п╕дпалу Рейхстагу 27 лютого 1933 року, проте на Лейпцизькому процес╕ (вересень-грудень 1933) був виправданий, оск╕льки мав ал╕б╕. Димитров добре волод╕в н╕мецькою мовою ╕ його виступи на процес╕ широко застосовувались в антифашистськ╕й пропаганд╕, а самому Димитрову було надано радянське громадянство, й СРСР зажадав його видач╕.
Л╕дер Ком╕нтерну
27 лютого 1934 року Димитров прибув до СРСР. За р╕к його було обрано генеральним секретарем Виконкому Ком╕нтерну.
П╕сля VII конгресу Ком╕нтерн проголосив курс на широку антифашистську коал╕ц╕ю. Однак у зв'язку з репрес╕ями 19371938 рок╕в вплив Ком╕нтерну пом╕тно знизився. Димитров не був репресований, на в╕дм╕ну в╕д б╕льшост╕ кер╕вник╕в компарт╕й Сх╕дно╖ ╢вропи.
У 19371945 роках — депутат Верховно╖ Ради СРСР. 22 червня 1941 очолив «кер╕вну тр╕йку» ВКК╤ та очолив всю його поточну д╕яльн╕сть. 1942 року очолив створений п╕д контролем Москви В╕тчизняний фронт Болгар╕╖. 15 травня 1943 року Ком╕нтерн був розпущений, ╕ Димитров у червн╕ 1943 року був призначений зав╕дувачем в╕дд╕лом м╕жнародно╖ (зовн╕шньо╖) пол╕тики ЦК ВКП (б)[3], який завдяки Димитрову став фактичним спадко╓мцем Виконкому Ком╕нтерну.
Л╕дер Болгар╕╖
П╕сля того як у Болгар╕╖ було встановлено радянський режим, Димитров у листопад╕ 1945 прибув на батьк╕вщину. З 6 листопада 1946 року — голова Ради м╕н╕стр╕в. З грудня 1947 й до смерт╕ — генеральний секретар ЦК БКП.
У добу Димитрова Болгар╕я почала сильно залежати в╕д СРСР ╕ нав╕ть називалась ╕нод╕ «С╕мнадцятою республ╕кою Радянського Союзу» (з 1940 до 1956 року в склад╕ СРСР було 16 республ╕к, включаючи Карело-Ф╕нську, перетворену в АРСР у склад╕ РРФСР 1956 року).
План створення Болгарсько-Югославсько╖ федерац╕╖
Димитров активно п╕дтримував ╕дею створення болгарсько-югославсько╖ федерац╕╖, що п╕сля розриву Стал╕на з Т╕то викликала невдоволення радянського кер╕вництва. П╕сля засудження ЦК ВКП (б) позиц╕╖ Т╕то Димитров натом╕сть виступив на п╕дтримку югославського л╕дера.
Смерть
Незадовго до сво╓╖ смерт╕, у кв╕тн╕ 1949 року, Димитров при╖хав до Москви разом ╕з Лаврент╕╓м Бер╕╓ю за наполяганням останнього, який умовив болгарського вождя при╖хати на л╕кування. У Димитрова був цироз печ╕нки, цукровий д╕абет, хрон╕чний простатит. Вже за два тижн╕ п╕сля при╖зду, стан здоров'я Димитрова р╕зко пог╕ршився. 2 липня 1949 Георг╕й Димитров помер у Барвис╕ п╕д Москвою, де в╕н проходив л╕кування чотири м╕сяц╕. Видатн╕ радянськ╕ л╕кар╕ д╕агностували серцеву недостатн╕сть II ступеню.
Т╕ло Димитрова було доставлено до Соф╕╖ вже забальзамованим. Болгарськ╕ л╕кар╕ не мали доступу до т╕ла понад п'ять рок╕в.
Петер Г╕л╕бов, у якого збер╕га╓ться мозок Димитрова, був сп╕вроб╕тником болгарсько╖ мавзолейно╖ групи з 1949 до 1990 року й до моменту поховання Георг╕я Димитрова. П╕д час перепоховання Г╕л╕бову вдалося взяти зразки волосся Димитрова ╕ разом з╕ сво╖ми колегами провести експертизу решток. Експертиза показала, що болгарського вождя отру╖ли ртуттю. Проте, верс╕я отру╓ння так ╕ не стала оф╕ц╕йною.
Мавзолей
Мум╕ф╕коване т╕ло Георг╕я Димитрова в саркофаз╕ було пом╕щено до спец╕ально побудованого мавзолею. П╕сля пад╕ння комун╕стичного режиму в Болгар╕╖ 1990 року, парт╕я БСП (колишня Болгарська комун╕стична парт╕я) на прохання родич╕в (зг╕дно з оф╕ц╕йною верс╕╓ю) прийняла р╕шення про перепоховання т╕ла. Т╕ло колишнього вождя винесли з мавзолею потай, п╕зньо╖ ноч╕. 25 лютого 1992 року Громадська рада Соф╕╖ ухвалила р╕шення про знесення мавзолею, як споруди, ╕деолог╕чно та арх╕тектурно чужо╖ для центру м╕ста.
У серпн╕ 1999 року буд╕влю п╕д╕рвали з п'ято╖ спроби, уламки вивозилися машинами ╕ розбиралися на сувен╕ри. Сьогодн╕ про мавзолей в Соф╕╖ н╕що не нагаду╓. Там, де в╕н стояв — забетонований майданчик.
Ц╕кав╕ факти
У секретн╕й радянськ╕й кореспонденц╕╖ для Георг╕я Димитрова використовувалося кодове ╕м'я «Д╕амант».
Пам'ять
На честь Георг╕я Димитрова назван╕ чотири м╕ста: м╕сто Димитров (Донецька область, Укра╖на), а також три з однаковою назвою Димитровград: у Болгар╕╖ (новозбудоване м╕сто), Серб╕╖ (колишн╕й Цар╕брод) ╕ Рос╕╖ (колишн╕й Мелекесс). Вс╕ три Димитровграда як ╕ ран╕ше носять ц╕ назви.
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 26 лютого 2015 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2015