Чака (Джека, Джук╕, болг. Чака; ?—1301) — болгарський цар у 12991300 роках. Син беклярбека Золото╖ Орди Ногая та його дружини Алаки.
П╕сля 1285 року Чака одружився з ╢леною, дочкою болгарського царя Георг╕я I Тертера.
1299 року п╕д час тривало╖ боротьби за владу в Золот╕й Орд╕ в╕йська хана Токти здобули перемогу над силами беклярбека Ногая. Сам Ногай був убитий, однак його синам удалось втекти. Найб╕льшу небезпеку для хансько╖ влади в Орд╕ являв старший син Ногая Чака. Передус╕м, повернувшись до волод╕нь батька, той нав╕в у них лад, розправившись ╕з повсталими тисячниками, як╕ в╕дкололись в╕д Ногая, зв╕льнив свого полоненого брата Теке. Однак, невдовз╕ сам же убив свого брата разом з одн╕╓ю з дружин Ногая Яйлак-хатун, мат╕р'ю Теке, як╕ умовляли Чаку визнати владу Токти. Убивство брата налаштувало проти нього багатьох во╓начальник╕в, дво╓ з яких — Таз, зять Ногая, ╕ Тунгуз — п╕дбурили в╕йська та в╕дкрито виступили проти Чаки.
Чака був змушений з невеликим в╕йськовим загоном т╕кати на П╕вн╕чний Кавказ, де розм╕щувались в╕ддан╕ йому в╕йська. Окр╕м того, в╕йська Чаки значно доповнили й загони найманц╕в-яс╕в (осетин). В╕дновивши сили, в╕н виступив проти заколотник╕в та розбив ╖х. Повстанц╕ нойони з рештками в╕йськ утекли до хана Токти.
Усунувши у волод╕ннях батька заколотник╕в, Чака не став на цьому зупинятись й наприк╕нц╕ 1299 з невеликим в╕йськом вторгся до Болгар╕╖. В цьому поход╕ брав участь ╕ Феодор Святослав Тертер, брат його дружини. У цей час в Болгар╕╖ помер (╕мов╕рно, що був убитий в бою чи за наказом Чаки) цар См╕лець, та ном╕нально влада перейшла до сина останнього ╤вана См╕льця. Феодор Святослав зум╕в п╕дкупити бояр, зрештою вдова См╕льця та ╖╖ син ╤ван См╕лець утекли з Тирново до Крина, а пот╕м до В╕зант╕╖. Чака став правителем Болгар╕╖, але невдовз╕, до початку 1301 року, був скинутий Федором Святославом та ув'язнений.
Хан Токта, пересл╕дуючи нащадк╕в беклярбека Ногая, прийшов ╕з в╕йськом до Болгар╕╖. Феодор Святослав, виявивши пок╕рн╕сть, заказав стратити Чаку й видав Токт╕ його голову, п╕сля чого в╕йська Токти залишили Болгар╕ю.
Родина
Достов╕рно не в╕домо, чи були у Чаки д╕ти в╕д його дружини ╢лени. Однак, в╕домий принаймн╕ один син Чаки:
Кара-К╕сек — керував п╕сля 1301 року частиною волод╕нь, що ран╕ше належали Ногаю.
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 26 лютого 2015 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2015