Боріл - цар (імператор) Болгарії з 1207 до 1217 року. Був племінником царів Івана Асеня I і Калояна.
Життєпис
Боріл був сином сестри царя Калояна. 8 жовтня 1207 року взяв участь у замаху на Калояна під час його знаходження у військовому таборі під Фесалоніками. Спираючись на свої родинні зв'язки з царями династії Асенів Боріл захоплює владу й стає новим царем Болгарії.
Сини Калояна - Іван Асень та Олександр втекли спочатку до Сербії, а потім до Галицько-Волинського князівства. Боріл оженився на удовиві Калояна - Ганні, яка була донькою хана половців.
Із самого початку Боріл стикнувся як внутрішніми, так і зовнішними ворогами. Всередині Болгарії проти нього виступили брат - Стрез - та родовитий княжич Олександр. До того ж імператор Латинської імперії Генріх I Фландрський вдерся до країни й 31 липня 1208 року під Пловдивом розбив армію Боріла. Останній вимушен був поступитися значною територію біля Адріанополя. Проте Борілу вдалося придушити повстаня княжича Олександра, а потім залучити на свій бік Стреза, надавши йому найвищий титул Болгарії - себастократора. Але у 1211 році спалахнуло повстання у м.Відін. Невзмозі подолати опір, Боріл запросив на допомогу Угорщину. Військовик останньої Юхим фон Сбіу розбив повстанців та захопив Відін. В якості подяки Боріл віддав королівству угорському місто Белград з округою.
Боріл також став проводити політику щодо налагодження стосунків з Латинською імперією. Для цього виддав свою небогу Марію заміж за Генріха I Фландрського. Водночас встановлюються добрі відносини з деспотами Епіру.
Впоравшись з ворогами Боріл замислив врегулювати релігійні та церковні питання Болгарії. Для цього у 1211 році у Тирново - столиці царства - проведено церковний собор. Його діяльність спрямовувалася проти єретичного руху богомілів. Судячі з актів цього собору, Борил копіював церковну політику імператорів Візантії.
Ситуація змінилася у 1217 році. До цього часу союз Болгарії з латинською імперією, Епіром та Угорщиною похитнувся. У 1216 році помирає імператор Генріх I Фландрський. наступного - 1217 - року в Болгарія з боку Галицько-Волинського князівства вдерся Іван Асень, який досить швидко просунувся до Тирново, де взяв в облогу армію Борила. Борил чинив опір 7 місяців, проте у 1218 році вимушен був здатися. Його осліпили та помістили до монастиря. Подальша його доля невідома.
Інформація з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 26 лютого 2015 року
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Україна 2006-2015