Делегац╕я болгарських депутат╕в,
яка вручила Олександру Баттенбергу
запрошення на Болгарський престол.
Ялта, вересень 1879 року
 
Княжий палац
 
Ман╕фест Олександра Баттемберга
з приводу сербсько-болгарсько╖ в╕йни
 
Мавзолей Олександра Баттенберга, Соф╕я
Князь Олександр I Болгарський (Баттенберзький) — перший правитель незалежно╖ в╕д османського панування Болгар╕╖.
Молоду (22 роки) людину, яка ран╕ше не мала досв╕ду управл╕ння, спочатку зустр╕ли в Болгар╕╖ ╕з великим ентуз╕азмом. У подальшому, опинившись на перетин╕ ╕нтерес╕в р╕зних угрупувань болгарських ел╕т ╕ Великих держав (Рос╕╖, Н╕меччини та Австро-Угорщини), в╕н почав стр╕мко втрачати популярн╕сть.
Походження
Був другим сином принца Олександра Гессен-Дармштадтського в╕д морганатичного шлюбу з графинею Юл╕╓ю фон Гауке; графиня та ╖╖ нащадки отримали титул фон Баттенберг 1858 року (титул походить в╕д назви старо╖ резиденц╕╖ великих герцог╕в Гессену). Був плем╕нником дружини рос╕йського ╕мператора Олександра II Мар╕╖ Олександр╕вни (у д╕воцтв╕ Максим╕л╕ана-В╕льгельм╕на-Мар╕я Гессенська), його т╕тки за батьком.
У дитинств╕ й молодост╕ Олександр часто в╕дв╕дував Санкт-Петербург. ╤з початком рос╕йсько-турецько╖ в╕йни супроводжував свого дядька ╕мператора Олександра II у поход╕. За в╕дзнаки у в╕йн╕ нагороджений 20 липня 1877 року орденом святого Георг╕я 4-го ступеню.
Правл╕ння
Сходження на престол
П╕сля завершення в╕йни рос╕йський ╕мператор Олександр II запропонував на знову створений болгарський трон кандидатуру плем╕нника сво╓╖ дружини. 26 червня 1879 року Велик╕ Народн╕ збори обрали Олександра новим правителем Болгар╕╖. В╕дпов╕дно до Тирновсько╖ конституц╕╖ перший монарх Болгар╕╖ отримав право залишитись у лютеранськ╕й в╕р╕ та не приймати православ'я. Обрання Баттенберга болгарським князем було визнано ус╕ма великими державами, як╕ п╕дписали Берл╕нський трактат. З Константинополя, де князь Олександр представився султану Абдул-Гам╕ду II, в╕д якого отримав ╕нвеституру, в╕н вирушив до Варни та вступив на болгарську територ╕ю. Князь Дондуков-Корсаков, зустр╕вши князя у Варн╕, пров╕в його до Тирново, де той 9 липня 1879 року склав присягу на в╕рн╕сть конституц╕╖, п╕сля чого йому було передано управл╕ння, а ╕мператорський ком╕сар разом ╕з рос╕йським цив╕льним управл╕нням та окупац╕йним в╕йськом ви╖хав до Рос╕╖.
Формування уряду
Прибувши до Соф╕╖, яку було обрано в якост╕ столиц╕ Болгарського княз╕вства, князь Олександр доручив формування першого болгарського уряду Тодору Бурмову (вихованцю Ки╖всько╖ духовно╖ академ╕╖). До складу уряду ув╕йшли Марко Балабанов, Григор Начевич та Димитр Греков, управл╕ння ж в╕йськовим м╕н╕стерством було доручено рос╕йському генералу Паренсову.
Уряд, за винятком в╕йськового в╕домства, зайнявся перетасовкою адм╕н╕страц╕╖ княз╕вства, у склад╕ яко╖ переважали л╕берали, тобто приб╕чники Дра╜ана Цанкова та Петко Каравелова, як╕ не потрапили до цього уряду. Князь запропонував Дра╜ану Цанкову м╕н╕стерський портфель, проте останн╕й, не розд╕ляючи погляди деяких член╕в каб╕нету, в╕д нього в╕дмовився.
Зд╕йснен╕ за час╕в правл╕ння цього каб╕нету вибори до Народних збор╕в, як╕ мали з╕братись восени 1879 року, надали значну б╕льш╕сть парт╕╖ опозиц╕╖ (Цанков, Каравелов, Петко Славейков) та, незважаючи на бажання князя зберегти каб╕нет, наступного дня п╕сля в╕дкриття зас╕дання Збори (в╕дкрилось 27 жовтня) висловили повне та р╕зке несхвалення д╕й уряду. За тиждень Збори було розпущено указом князя в╕д 3 листопада, в якому було зазначено, що Збори розпускаються тому, що за сво╖м статутом не надають достатн╕х гарант╕й для правильного розв'язання справ та встановлення належного порядку у княз╕вств╕. Разом ╕з цим в╕дбулись зм╕ни в каб╕нет╕: його голова, м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ Бурмов, який допустив перемогу опозиц╕╖ на виборах, був зв╕льнений та зам╕нений на ╤конова, якого запросили на цей пост з╕ Сх╕дно╖ Румел╕╖, а м╕н╕стром народно╖ просв╕ти, представники якого заявили себе палкими приб╕чниками опозиц╕╖ (болгарськ╕ шк╕льн╕ вчител╕ брали д╕╓ву участь у виборах, сприяючи сво╖м впливом усп╕ху депутат╕в опозиц╕╖), був призначений митрополит Климент Тирновський, якому було надано й головування у Рад╕ м╕н╕стр╕в. Проте реальним кер╕вником м╕н╕стерства став Начевич, який об'╓днав у сво╖х руках управл╕ння м╕н╕стерством ф╕нанс╕в та закордонних справ (останн╕м — тимчасово) й мав особливе розташування болгарського князя. Начевич разом ╕з Грековим та особистим секретарем князя, молодим болгарином, який виховувався у Зах╕дн╕й ╢вроп╕, Сто╖ловим, утворили гурток ╕нтимних радник╕в князя, який викликав проти себе обурення опозиц╕╖, що мала на сво╓му боц╕ весь болгарський друк (за винятком одн╕╓╖ газети, якою керував зазначений вище гурток) та шк╕льних вчител╕в, досить впливових д╕яч╕в болгарського громадського життя. Опозиц╕я ще б╕льше посилилась численними зв╕льненнями чиновник╕в, зд╕йсненими так званим консервативним м╕н╕стерством, — ц╕ останн╕ та ╖хн╕ родич╕ виступили на виборах запеклими супротивниками уряду.
Нов╕ вибори, що в╕дбулись на початку 1880 року, принесли результати ще б╕льш несприятлив╕ для уряду, й останн╕й у кв╕тн╕ того ж року вийшов у в╕дставку. Тод╕ князь Олександр, за порадою рос╕йського ╕мператора доручив формування уряду вождю опозиц╕╖, старому болгарському д╕ячу, який в╕д╕гравав роль у болгарських справах ще за турецького володарювання, Дра╜ану Цанкову, який на той час вважався найвпливов╕шим та найповажн╕шим у кра╖н╕ та зборах громадським д╕ячем, хоч ╕ не мав особисто╖ симпат╕╖ князя.
Опозиц╕йний уряд
Цей уряд, до складу якого ув╕йшов Петко Каравелов та ╕нш╕ представники Радикально╖ парт╕╖, поставився серйозно до свого завдання, виявивши розумну обережн╕сть та стриман╕сть у сво╖й пол╕тиц╕ (в╕н в╕дмовився сприяти революц╕йному рухов╕ у Сх╕дн╕й Румел╕╖, який мав на мет╕ спричинити болгарський князь з метою при╓днання ц╕╓╖ област╕), переймаючись передус╕м додержанням суворо╖ економ╕╖ у видатках.
Але така пересторога м╕н╕стерства, спротив його запрошенню на болгарську службу без згоди Народних збор╕в ╕ноземних чиновник╕в та твердий нам╕р триматись меж встановленого Зборами бюджету спричинили невдоволення князя. Особист╕ вороги Цанкова, найближч╕ й дов╕рен╕ радники Баттенберга — Начевич, Сто╖лов та Греков — пост╕йно п╕дбурювали останнього проти м╕н╕стерства, що в╕дхиляло р╕зн╕ ф╕нансов╕ афери, як╕ вони бажали провести у Зборах. Тому князь чекав т╕льки на випадок, щоб позбавитись от свого старого й упертого м╕н╕стра. Цей випадок представився у вигляд╕ непорозум╕ння, що виникло в Дунайськ╕й ком╕с╕╖ м╕ж австро-угорським та болгарським представниками. Останн╕й подав заперечення проти складеного у В╕дн╕ проекту правил судноплавства Дуна╓м, хоча цей проект було попередньо ухвалено болгарським князем. Австр╕йський консул прин╕с жалобу на болгарського представника, звинувачуючи при цьому голову м╕н╕стерства Цанкова, який н╕бито надав болгарському делегату ╕нструкц╕╖ д╕яти всупереч угод╕. Князь Олександр зажадав, щоб Цанков негайно вийшов з м╕н╕стерства, призначивши на його м╕сце Каравелова.
Каравелов не мав згоди з в╕йськовим м╕н╕стром генералом Ернротом, який прибув незадовго до цього з Рос╕╖ на м╕сце Паренсова. В╕йськовий м╕н╕стр не схвалював кандидатуру глави каб╕нету, з яким у нього окр╕м того виникали непорозум╕ння у справах в╕йськового в╕домства. Колишн╕ м╕н╕стри, ╖хн╕ родич╕ та взагал╕ консерватори, украй невдоволен╕ врядуванням Каравелова, почали розмови про тривожний внутр╕шн╕й стан кра╖ни, яка, за ╖х словами, прагнула до явно╖ анарх╕╖. Таким станом справ майстерно користувались радники князя, як╕ бажали перегляду конституц╕╖ та надання йому найширших повноважень, спод╕ваючись при цьому через сво╖ особист╕ з ним в╕дносини набути влади та грошей. Вони старанно п╕дтримували й поширювали тривожн╕ чутки щодо пол╕тики й нам╕р╕в уряду Каравелова в газет╕ «Болгарський глас», що видавалась у Соф╕╖ (газетою керував Начевич). У такому ж ключ╕ надсилалась кореспонденц╕я з Болгар╕╖ до ╓вропейських та рос╕йських газет.
Переворот
Переконавшись у березн╕ 1881 року, п╕д час сво╓╖ по╖здки до Петербурга на поховання ╕мператора Олександра II, що каб╕нет Каравелова не ма╓ п╕дтримки рос╕йського уряду, окр╕м того, порядок, встановлений Тирновською конституц╕╓ю, почина╓ викликати сумн╕ви, наважився зд╕йснити переворот. 27 кв╕тня 1881 року на вулицях Соф╕╖ була розкле╓но прокламац╕ю князя Олександра до болгарського народу, яка спов╕щала про зв╕льнення м╕н╕стерства Каравелова й необх╕дн╕сть призупинення д╕╖ Тирновсько╖ конституц╕╖,
«
…яка розлаштувала кра╖ну всередин╕ та дискредиту╓ ╖╖ ззовн╕. Такий порядок речей похитнув у народ╕ в╕ру в законн╕сть ╕ правду, нав╕юючи йому страх перед майбутн╕м. Тому я наважився скликати у найкоротш╕ терм╕ни народн╕ збори та повернути ╖м разом ╕з короною управл╕ння долею болгарського народу, якщо збори не схвалять умов, як╕ я ╖м запропоную для управл╕ння кра╖ною
 »
.
У завершенн╕ прокламац╕╖ було оголошено, що в╕йськовому м╕н╕стру генералу Ернроту доручено формування тимчасового каб╕нету для забезпечення свободи вибор╕в та п╕дтримання порядку в кра╖н╕. З╕бран╕ у Систов╕ Велик╕ народн╕ збори 1 липня 1881 року затвердили запропонован╕ ╖м князем три пункти умов, за якими на 7 рок╕в було призупинено д╕ю тирновсько╖ конституц╕╖, а князю були надан╕ широк╕ повноваження стосовно запровадження нових установ, необх╕дних для благоустрою кра╖ни, для того, щоб п╕сля завершення цього терм╕ну були знову скликан╕ Велик╕ народн╕ збори для перегляду конституц╕╖ в╕дпов╕дно до вказ╕вок князя. П╕д час повноважень князя народн╕ представники мали збиратись т╕льки для затвердження бюджету й угод ╕з закордонними державами. Упродовж першого року болгарському князю було надано право взагал╕ не скликати народн╕ збори, користуючись попередн╕м бюджетом. Незважаючи на таке схвалення систовськими зборами перевороту й надання бажаних повноважень, болгарський князь усв╕домлював слабк╕сть свого становища серед глухого брод╕ння, спричиненого переворотом.
Каравелов, члени його каб╕нету, а також ╖хн╕ приб╕чники, до будинк╕в яких на перший час було приставлено пол╕цейську варту, ви╖хали до сус╕дн╕х кра╖н. Сам Каравелов пере╖хав до Сх╕дно╖ Румел╕╖, а т╕, хто залишився у княз╕вств╕, аг╕тували проти князя, який порушив присягу, в тому числ╕ й ув'язнений Цанков, якого було заслано до глухого м╕стечка Враца. Така опозиц╕я складала небезпеку для князя та його болгарських радник╕в, як╕ не лише не мали дов╕ри народу, але, маючи досить мало прихильник╕в, п╕дбурювали проти себе загальний гн╕в. Таким чином князь Олександр м╕г утримати надан╕ йому повноваження й сам утриматись при влад╕ у Болгар╕╖, т╕льки спираючись на Рос╕ю, яка на той час мала великий вплив у кра╖н╕. На чол╕ болгарсько╖ арм╕╖ та ╖╖ окремих частин, починаючи з полкових, батальйоннихротних командир╕в, стояли рос╕йськ╕ оф╕цери, яким п╕дпорядковувались ╕ молод╕ болгарськ╕ оф╕цери. Привчене до дисципл╕ни рос╕йськими оф╕церами, болгарське в╕йсько звикло ╖м п╕дпорядковуватись, ╕ вони були найб╕льш над╕йною опорою для п╕дтримання княжо╖ влади й порядку у Болгар╕╖. Тому упродовж всього пер╕оду л╕кв╕дац╕╖ тирновсько╖ конституц╕╖, що тривав два роки чотири м╕сяц╕ й к╕лька дн╕в (з 27 кв╕тня 1881 до 7 вересня 1883 року), князь Олександр був змушений ставити на чол╕ виконавчо╖ влади рос╕йських оф╕цер╕в, яких в╕н призначав головами каб╕нет╕в, як╕ в╕н неодноразово зм╕нював. М╕н╕страм з числа рос╕ян доручались м╕н╕стерства внутр╕шн╕х справ та в╕йськове, у першому з них брали участь полковник Ремл╕нген та генерал Крилов, в останньому — генерали Собол╓в та Каульбарс. 1882 року було започатковано Державну раду з м╕н╕стр╕в ╕ 12 член╕в (четверо за призначенням князя й 8 — за обранням Зборами) для розробки законодавчих питань, висновк╕в у справах вищо╖ адм╕н╕страц╕╖ та розв'язання суперечок м╕ж р╕зними в╕домствами.
В╕дновлення конституц╕╖
Князь був невдоволений сво╖ми рос╕йськими м╕н╕страми, як╕ не бажали п╕дтримувати малочислену парт╕ю його улюбленц╕в, яка не мала дов╕ри кра╖ни. Вони турбувались винятково про п╕дтримання тиш╕ й порядку в кра╖н╕ та про охорону ╖╖ нац╕ональних ╕нтерес╕в. Окр╕м того, переконавшись, що княз╕вськ╕ улюбленц╕, пересл╕дуючи суто особист╕ ц╕л╕, вносять т╕льки ╕нтриги до справ вищого управл╕ння, неохоче давали ╖м м╕н╕стерськ╕ портфел╕, в╕ддаючи перевагу болгарам, що стоять осторонь в╕д боротьби парт╕й. Сто╖лов та Начевич, а також доктор Вулкович з╕ Сх╕дно╖ Румел╕╖, який примкнув до них, за наполяганням князя отримували портфел╕, але невдовз╕ втрачали ╖х внасл╕док ╕нтриг, що виникали за ╖х врядування — перших двох було зв╕льнено, а Вулкович був призначений головою започатковано╖ Державно╖ ради, яка, вт╕м, ╕снувала дуже нетривалий час, не виправдавши оч╕кувань князя. Ця установа виявилась мертвонародженою.
Непорозум╕ння м╕ж болгарським князем та його рос╕йськими м╕н╕страми (генералами Собол╓вим та бароном Каульбарсом) наст╕льки загострились, що князь Олександр, прибувши у травн╕ 1883 року до Москви на коронац╕ю, висловив бажання зам╕нити ╖х на ╕нших. Внасл╕док цих непорозум╕нь до Соф╕╖ для управл╕ння рос╕йським генеральним консульством був тимчасово в╕дряджений рос╕йський посланець у Бразил╕╖ Олександр ╤он╕н, якому було надано право розв'язання суперечок м╕ж князем та його рос╕йськими м╕н╕страми. Болгарський князь, невдоволений м╕с╕╓ю, покладеною на ╤он╕на, вир╕шив укласти угоду з опозиц╕╓ю та Дра╜аном Цанковим, якого викликали для перемовин до Соф╕╖. Проводячи одночасно перемовини з рос╕йськими м╕н╕страми та новопризначеним дипломатом, князь Олександр домовився про призначення особливо╖ ком╕с╕╖ п╕д особистим його головуванням задля перегляду конституц╕╖, п╕сля чого було запропоновано скликати Велик╕ народн╕ збори для затвердження необх╕дних правок в тирновськ╕й конституц╕╖ та заяви про припинення повноважень князя. Пот╕м, ╕з в╕дновленням конституц╕йного ладу, рос╕йськ╕ м╕н╕стри мали залишити Болгар╕ю. Зам╕сть цього, ман╕фестом в╕д 7 вересня 1883 року князь ц╕лком неспод╕вано для свого уряду оголосив про припинення сво╖х повноважень та повне в╕дновлення тирновсько╖ конституц╕╖, доручивши формування нового каб╕нету Дра╜ану Цанкову. Генерали Собол╓в та Каульбарс сл╕дом за виданням ман╕фесту подали прохання про в╕дставку й залишили кра╖ну.
Така розв'язка питання зробила в╕дношення князя до Рос╕╖ ще б╕льш прохолодним. Князь, будучи невдоволеним в╕дкликом до Рос╕╖ деяких оф╕цер╕в, що були у нього в авторитет╕, видав наказ про зв╕льнення вс╕х рос╕йських оф╕цер╕в, що перебували на болгарськ╕й служб╕. Занепоко╓ний таким вчинком Баттенберга, який м╕г призвести до ц╕лковитого розриву, уряд Цанкова негайно в╕дрядив до Петербурга одного з╕ сво╖х член╕в, Марка Балабанова, для визначення умов ╕ терм╕ну служби рос╕йських оф╕цер╕в ╕з пропозиц╕╓ю скасування наказу стосовно рос╕йських оф╕цер╕в у раз╕ незгоди рос╕йського уряду укласти за цим предметом конвенц╕ю з Болгар╕╓ю. Цю конвенц╕ю було укладено наприк╕нц╕ 1883 року в Соф╕╖ фл╕гель-ад'ютантом бароном Каульбарсом (рос╕йським в╕йськовим агентом у В╕дн╕, братом колишнього в╕йськового м╕н╕стра). Рос╕йськ╕ оф╕цери, необх╕дн╕сть яких у якост╕ ╕нструктор╕в арм╕╖ усв╕домлювалась урядом та громадською думкою, залишились у Болгар╕╖, проте ╖м було заборонено ус╕ляку участь у пол╕тичних справах.
Парт╕я Начевича тимчасово з╕йшла з пол╕тично╖ сцени, сам в╕н ви╖хав до Румун╕╖, отримавши м╕сце дипломатичного агента в Букарешт╕. Князь, оч╕куючи на розвиток под╕й, фактично передав управл╕ння сво╓му уряду, а сам деякий час перебував у зат╕нку, проте уряду довелось боротись ╕з болгарськими ем╕грантами, як╕ п╕сля в╕дновлення конституц╕╖, повернувшись ╕з Каравеловым з╕ Сх╕дно╖ Румел╕╖ та обравши його предводителем опозиц╕╖, повстали проти Цанкова. Зд╕йснен╕ у травн╕ 1884 року вибори до Збор╕в, п╕д час яких уряд утримався в╕д будь-якого тиску на виборц╕в, принесли величезну перевагу опозиц╕╖. Народн╕ збори, що в╕дкрились 27 червня, обрали Стефана Стамболова сво╖м головою, а уряд Цанкова вийшов у в╕дставку.
Князь доручив формування нового каб╕нету Каравелову, який склав його з молодих людей сво╓╖ парт╕╖, в як╕й набув переважного впливу новий голова Збор╕в Стамболов. П╕д час цього другого врядування Каравелова князь Олександр, зблизившись ╕з Англ╕╓ю (його брат одружився з дочкою британсько╖ королеви), п╕сля по╖здки до Лондона почав активно сп╕впрацювати з революц╕йною парт╕╓ю, яка аг╕тувала в Румел╕╖ з метою усунення уряду, що там ╕снував, та при╓днання ц╕╓╖ област╕ до Болгарського княз╕вства. При цьому князь Олександр почав наполегливо шукати примирення з л╕беральною парт╕╓ю, намагаючись викреслити спогади минулого. В╕н також вживав ус╕х доступних заход╕в, щоб домогтись симпат╕╖ болгарських оф╕цер╕в, у розмовах з якими пост╕йно висловлював сум, що рос╕йськ╕ оф╕цери, як╕ перебувають на служб╕ в болгарському в╕йську, заважають кар'╓р╕ болгарських оф╕цер╕в — ц╕ слова спричиняли суперечки м╕ж тими та ╕ншими.
Об'╓днання Болгар╕╖
18 вересня 1885 року у Пловд╕в╕ — столиц╕ Сх╕дно╖ Румел╕╖ — почалось Об'╓днання Болгар╕╖. Князь Олександр, незважаючи на протест Рос╕╖ (яка не бажала сперечатись ╕з Австро-Угорщиною), виконуючи волю болгарського народу й болгарського уряду, п╕дтримав повстання й оголосив про при╓днання Сх╕дно╖ Румел╕╖ до княз╕вства, що поклало початок Болгарсько╖ кризи. Остер╕гаючись посилення ╓дино╖ Болгар╕╖, сербський король М╕лан оголосив ╖й в╕йну. П╕дсумком швидкоплинно╖ в╕йни став розгром сербських в╕йськ на початку листопада. Болгарське в╕йсько пот╕м, у свою чергу перейшло в наступ ╕ завдало друго╖ поразки сербам п╕д ст╕нами П╕рота, взятого болгарами. Але подальше просування болгар було зупинено ультиматумом, висунутим 16 листопада князю Олександру австро-угорським консулом в Белград╕, графом Кевенгюллером, що призвело до укладення перемир'я. Дипломатичн╕ перемовини м╕ж Болгарським княз╕вством ╕ Портою на п╕дстав╕ конвенц╕╖, укладено╖ великим в╕зиром К╕ам╕ль-пашою з болгарським м╕н╕стром закордонних справ Цановим, завершились султанським ╕раде в╕д 19 с╕чня 1886 року, за яким князь Олександр був визнаний терм╕ном на 5 рок╕в генерал-губернатором Сх╕дно╖ Румел╕╖. В такому вигляд╕ Висока Порта санкц╕онувала встановлений переворотом порядок речей, а 15 березня було п╕дписано, за сприяння великих держав, у Букарешт╕ мирну угоду м╕ж Болгар╕╓ю та Серб╕╓ю, якою було в╕дновлено статус-кво, що передував в╕йн╕. 24 березня 1886 року на конференц╕╖ посл╕в великих держав було п╕дписано конвенц╕ю, яка визнавала подальшу угоду м╕ж Портою та Болгарським княз╕вством, тобто надання болгарському князю управл╕ння Сх╕дною Румел╕╓ю на 5 рок╕в.
Переворот ╕ контрпереворот
21 серпня 1886 року Олександр Баттенберг, за сприяння агент╕в рос╕йського уряду, змовою оф╕цер╕в соф╕йського гарн╕зону та Струмського п╕хотного полку, що при╓днався до них, був скинутий з престолу та, п╕дписавши зречення, був висланий з меж Болгарського княз╕вства. Скинутого князя з Соф╕╖ вивезли оф╕цери, як╕ йог заарештували, у Рахов╕ його посадили на пароплав та п╕д конво╓м, який очолював кап╕тан Карджи╓в, в╕дправили до Рос╕╖. П╕сля висадки на берег у м╕стечку Рен╕Бесараб╕╖) його передали представникам рос╕йсько╖ влади, як╕ надали йому ц╕лковиту свободу. Користуючись цим, в╕н вирушив до Австр╕╖. У Соф╕╖ п╕сля усунення князя в╕д влади було утворено тимчасовий уряд, на чол╕ якого був поставлений тирновський митрополит Климент (Васил Друмев) (нам╕сник екзарха); до складу цього уряду ув╕йшов також Дра╜ан Цанков в якост╕ м╕н╕стра внутр╕шн╕х справ. За к╕лька дн╕в, задля уникнення розбрату, тимчасовий уряд передав свою владу Каравелову, Никифорову (займав пост в╕йськового м╕н╕стра п╕д час перевороту) й начальнику артилер╕╖ майору Попову. М╕ж тим колишн╕й болгарський князь, при╖хавши до Галичини, отримав у Львов╕ в╕д Стефана Стамболова з Болгар╕╖ запрошення негайно повернутись назад. Поступаючись наполяганням Начевича й порадам англ╕йсько╖ та австр╕йсько╖ дипломат╕╖, в╕н посп╕шив через Румун╕ю до Болгар╕╖. 17 серпня, висадившись у Русчуц╕ (м╕ст╕ Рус╕), Баттенберг над╕слав телеграму рос╕йському ╕мператору Олександру III, в як╕й заявляв, що, отримавши в╕д Рос╕╖ княжий в╕нець, в╕н на першу ж ╖╖ вимогу готовий його повернути. В отриман╕й 20 серпня в╕дпов╕д╕ рос╕йського государя м╕стилось засудження його повернення до Болгар╕╖ .
П╕сля при╖зду до Соф╕╖ п╕д тиском рос╕йського ╕мператора, в╕н повторно зр╕кся звання болгарського князя та у прощальному зверненн╕ до болгарського народу в╕д 27 серпня (8 вересня) 1886 року оголосив, що його в╕д'╖зд з Болгар╕╖ полегшить в╕дновлення добрих в╕дносин з Рос╕╓ю. Перед в╕д'╖здом князь призначив регентами Петко Каравелова, Стефана Стамболова та Саву Муткурова ╕ новий уряд з радикал╕в на чол╕ з Василом Радославовим.
П╕сля зречення престолу
За к╕лька рок╕в Олександр одружився з акторкою Йоганною Лойз╕нгер. Решту життя пров╕в в австр╕йському м╕ст╕ Грац, де у нього народились син Крум-Асень, граф Гартенау (1890–1965) й дочка В╕ра-Цветана (1893–1924). Помер 23 жовтня 1893 року. В╕дпов╕дно до його вол╕ був похований у Болгар╕╖, в центр╕ Соф╕╖ 3 с╕чня 1898 року, де нин╕ розм╕щу╓ться Мавзолей Баттенберга.
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 26 лютого 2015 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2015