ЗАМБІЯ

Республіка Замбія
Republic of Zambia
 
Замбія (Zambia), Республіка Замбія, країна на півдні Центральної Африки, межує на півночі з Заїром і Танзанією, сході з Малаві і Мозамбіком, на півдні з Зімбабве, Ботсваною, Намібією, на заході з Анголою.
площа 752600 кв. км;
столиця Лусака;
рельєф: лісисте плато, пересічне ріками;
глава держави й уряду Фредерік Чілумба з 1991;
політична система: соціалістична плюралістська республіка;
експорт: мідь, кобальт, цинк, смарагди, тютюн;
населення 8,119 млн чол.(1990); 9,6657 млн чол.(2001).
мови: англійська (державна); діалекти банту;
Грошова одиницяквача.
Географія, природа
Більшу частину тер. Замбії займає хвилясте плоскогір’я з висотами 1000-1350 м. На півн.-сх. країни вздовж західного краю Центрально-Африканського ґрабена розташовані горстові гори – Мучинга (1893 м), на півночі – г. Сунзу (2067 м). Найвища точка Замбії – гора Намітова (2164 м) – розташована на плато Ньїка, поблизу кордону з Малаві. Клімат країни субекваторіальний. Більша частина території Замбії дренується р. Замбезі і її притоками Кафуе і Луангва, менша частина – р. Луапула. На півночі країни знаходяться великі озера тектонічного походження – Танганьїка, Мверу, Мверу-Вантіпа. Для рельєфу З. характерні великі плоскі улоговини – дамбос, найбільші з яких тектонічного походження і належать до Східно-Африканської зони розломів (западини Бангвеулу, ґрабен Луагві та ін.).
Головні природні визначні пам'ятки країни – водоспад Вікторія висотою 107 м на р. Замбезі на кордоні з Зімбабве і водоспад Каламбо висотою бл. 245 м на кордоні з Танзанією.
Економіка
Замбія – аграрна країна з розвинутою гірничою промисловістю. Основа економіки – гірничодобувна та кольорова металургія. Основні галузі промисловості: гірнича (мідно- і кобальтодобувна) та переробна, текстильна, хімічна, конструкційних м-лів, мінер. добрив. Транспорт г.ч. автомобільний, частково – залізничний, повітряний, трубопровідний. Між Ндолою і портом Дар-ес-Салам в Танзанії функціонує нафтопровід. Міжнародні летовища є поблизу Лусаки і Ндоли.
У 1990-х роках в паливно-енергетичному балансі Замбії частка деревини становила 69%, місцевого вугілля - 6%, імпортної нафти - 11%, ГЕС - 14%. У 1990 було вироблено 7,8 млн. кВт·год електроенергії, з них 19% було експортовано в Зімбабве.
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 8 грудня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.