СЕЙШЕЛЬСЬКІ
ОСТРОВИ

Республіка Сейшелли
Repiblik Sesel
République des Seychelles
Republic of Seychelles
 
Сейшельські Острови (офіційна назва Республіка Сейшелли) — країна в Індійському океані на однойменних островах біля східних берегів Африки, на північ від Мадагаскару. Площа — 453 км². Столиця — Вікторія. Країна знаходиться на архіпелазі зі 158 островів, на відстані приблизно 1600 км на схід від континентальної Африки. Навколишні великі острови — Мадагаскар, Маврикій, Реюньйон, Коморські острови, Mальдівські острови. Сейшельські острови відомі природною красою навколишніх островів, особливою флорою та фауною. Туризм є основою економіки країни. За кількістю населення (80 654 чол.) Республіка Сейшелли — найменша суверенна держава Африки.
Історія
1502 — Васко да Гама відкриває Сейшельські острови.
1756 — Сейшельські острови проголошені володінням Франції.
1814 — Острови переходять в володіння Великобританії.
1903 — Сейшельські острови отримують статус окремої королівської колонії.
1970 — Засновані Законодавчі Збори островів.
1976 — Проголошена незалежність Сейшельських островів.
1977 — Здійснений державний переворот, до влади прийшов Франс-Альберт Рене.
1979 — Запроваджена однопартійна система на чолі з «Об'єднаною народною партією Сейшельських островів» (ОНПС).
1981 — Невдала спроба державного перевороту за участю південноафриканських найманців.
1982 — Придушена спроба внутрішнього заколоту.
1992 — Повернена багатопартійність.
1993 — «Народний Прогресивний Фронт Сейшел» (НПФС)) перемагає на парламентських виборах.
2006 — Кандидат від НПФС Джеймс Мішель перемагає на президентських виборах.
Політичний устрій
Республіка Сейшели - республіка з президентською формою правління. Президент є головою держави, головою уряду і головнокомандуючим збройними силами. Обирається всенародним голосуванням на п’ятирічний термін. Президента республіки Джеймса Мішеля було обрано на посаду в серпні 2006 р. Кабінет міністрів обирається і призначається президентом і підлягає схваленню більшості парламенту.
Республіка має однопалатний парламент — Національні Збори (фр. Assemblée Nationale). Парламент складається з 34 депутатів, 25 з яких вибираються безпосередньо прямим голосуванням — решта 9 місць призначаються пропорційно відсотку голосів отриманих кожною партією. Термін обрання депутатів — 5 років.
Адміністративно-територіальний поділ
Країна поділена на 25 адміністративних округів:
Анз-о-Пен (Anse aux Pins)
Анс-Буало (Anse Boileau)
Анс-Етуаль (Anse Etoile)
Анс-Луї (Anse Louis)
Анс-Руаяль (Anse Royale)
Бе-Лязар (Baiе Lazare)
Бе-Сент-Анн (Baie Sainte Anne)
Бель-Ер (Bel Air)
Бель-Омбр (Bel Ombre)
Бо-Валлон (Beau Vallon)
Глясі (Glacis)
Гранд-Анс (о. Мае) (Grand' Anse (Mahe))
Гранд-Анс (о. Праслен) (Grand' Anse (Praslin)
Каскад (Cascade)
Ле-Мамель (Les Mamelles)
Ля-Діг (La Digue)
Ля-Рив'єр-Англез (La Riviere Anglaise)
Мон-Бюкстон (Mont Buxton)
Мон-Флері (Mont Fleuri)
Плезанс (Plaisance)
Пор-Гло (Port Glaud)
Пуент-ля-Рю (Pointe La Rue)
Рош-Кеман (Roche Caiman)
Сен-Луї (Saint Louis)
Такамака (Takamaka)
Географія
Республіка Сейшели розташована на архіпелазі, який знаходиться в західній частині Індійського океану на відстані 960 км на північний схід від о. Мадагаскар і 1,6 тис. км від східного узбережжя Африки, і який складається з 115 різних островів (за деякими джерелами – від 92 до 140). Довжина берегової лінії – 491 км. Певна кількість великих островів складаються з гранітного масиву. Велика кількість дрібніших коралових островів-атолів розкидана на великій території і вони мають назву «Зовнішні Острови».
Найбільші острови за розміром та кількістю населення — Мае, Праслен та Ла Діґ входять в групу «Внутрішніх островів». Мае — найбільший острів архіпелагу і тут знаходиться найвища точка — гора Морн-Сейшеллуа (905 м). На Мае також розташована столиця країни — Вікторія, тут живе більшість населення країни.
Клімат
Острови мають субекваторіальний морський клімат. Середньорічна температура повітря — +26° – +28°C. Як такі існують тільки два сезони: зимовий – сухіший і помірно тепліший (травень-листопад) і літній – вологий жаркий (грудень-квітень). Сезони розрізняються між собою тільки напрямом вітру і кількістю опадів. Середньорічна кількість опадів – 2300 мм на узбережжі і 3500 мм в піднесених районах. Іноді трапляються сильні урагани, але не так часто, як на Маврикії або Реюньйоні.
Рослинний і тваринний світ
Рослинний і тваринний світ Сейшельських островів відрізняється своєю різноманітністю і багатством. На островах нараховується 81 вид ендемічних рослин. Тропічні вічнозелені ліси збереглися в центральних районах великих островів. На острові Праслен і на декількох дрібніших довколишніх острівцях росте віялова сейшельська (мальдівська) пальма — єдине місце в світі розповсюдження такого типу пальм. Ширина її листя близько 3 м, а горіхи (коко-де-мер — «морський кокос») вагою до 20 кг є найбільшим насінням у флорі Землі. Ці пальми живуть до 800 років. На островах є ще 6 видів ендемічних пальм, декенія благородна – найвища з них (до 40 м). Ростуть бамбук, ваніль, драконове, хлібне і коричне (з його сухої кори виробляють корицю) дерева. Є також такамак, китайська яблуня, ліани, орхідеї, папороті і ендемічна рослина-медуза. Окрім домашніх тварин, з ссавців мешкають кажани і схожий на їжака звір під назвою тенрек.
На Сейшельських островах (в основному на атолі Альдабра) є гігантські (до 200 кг) слоняча і зелена морська («супова») черепахи. Водяться болотяні черепахи, неотруйні змії, різноманітні ящірки (багато геконів) і тигрові хамелеони. На островах є велика кількість птахів (особливо на о.Кузен): ендемічні райська мухоловка, сейшельський ткачик і чорна папуга, ібіс, індійська майна, крячки, сороча славка, фрегати, чапля. Існує багато комах. У водах навколо островів водиться близько 900 видів риб (акула, камбала, марлин, морський окунь, риба-вітрильник, скат, тунець та ін.). Є багато креветок і молюсків (тільки навколо о. Мае їх тут більше 300 видів!). Налічується близько 100 ендемічних видів коралів.
Сейшельські острови мають великий досвід в галузі збереження та охорони навколишнього середовища. Перші заходи по охороні флори і фауни були започатковані ще в 1960-х роках. Існували закони по захисту навколишнього середовища ще з колоніальних часів і уряд країни вжив дійових заходів, особливо для збереження декількох видів птахів від знищення. На островах існує декілька державних і приватних фундацій, які займаються збереженням, доглядом та вивченням флори та фауни островів. Декілька місць на островах з огляду на незвичайну флору та фауну проголошені місцем світової спадщини ЮНЕСКО.
Економіка
Основа економіки країни – туризм і рибальство. На туризм приходиться 70% доходів в іноземній валюті. Уряд вживає значних зусиль для підтримки індустрії туризму. Позитивний вплив на туристичний сектор економіки справило відкриття міжнародного аеропорту у м. Вікторія (1970 р.). Уряд заохочує інвестиції в готельний бізнес і реструктуризацію галузі. На Сейшельських островах знаходиться найбільший в Індійському океані центр переробки і перевезення тунця. Неподалік від м. Вікторії створена міжнародна торгівельна зона (МТЗ). На Сейшелах в рамках розвитку офшорного бізнесу зареєстровано 10 тис. т.зв. міжнародних бізнес-компаній (2002). Провідні фінансові установи Європи та світу мають тут свої філії.
На сільське господарство приходиться близько 2% частки ВВП країни. Під активним сільським господарством зайняті близько 6 тис. га. На островах, переважно на о. Мае вирощують авокадо, банани, батат, манго, коричне дерево, просо, овочі, чай і ямс. Також розвинене тваринництво: (вирощування свиней, великої рогатої худоби і кіз) і птахівництво. Розвивається рибна індустрія. З 1978 введена 370-кілометрова зона прибережних вод для обмеження вилову тунця іноземними риболовецькими суднами. Підписані вигідні для країни угоди про умови лову риби у Індійському океані. До 2008 р. Сейшельські острови мають преференційне право доступу на європейські ринки збуту тунця. Щорічно тут також виловлюють близько 8 000 тон креветок. Країна займає одне з перших місць в світі по споживанню риби на душу населення – 65 кг в рік.
У 2000 році на долю промисловості припадало – 24,4% ВВП. Переробна промисловість включає в себе фабрику по консервації тунця (99% продукції йде на експорт до Європи), заводи по консервації овочів і фруктів, верфі для будівництва човнів, невеликі заводи, які займаються збіркою телевізорів. Також є декілька підприємств, які виробляють меблі, миючі засоби, фарби, цигарки, предмети з пластику. Працюють пивні заводи та заводи безалкогольних напоїв, а також по виробництву солі та переробці сільськогосподарської продукції: виробництву кориці, харчового і технічного масла з копри кокоса.
Важливу роль в економіці країни відіграє зовнішня торгівля. Основним предметом експорту є консервований тунець, заморожена риба та креветки. Інше джерело валютних надходжень — реекспорт нафтопродуктів, обслуговування за заправка іноземних суден в порту Вікторії. Основні економічні партнери Сейшельських островів — Великобританія, Франція, Італія, США. Сейшельські острови імпортують продовольчі товари, нафтопродукти, устаткування та транспортне обладнання, вироби тютюнової та хімічної промисловості. На островах знаходиться декілька теплових електростанцій, які є основним джерелом електроенергії. В якості палива використовуються продукти нафтопереробки.
Основним засобом транспорту в країні є автомобільний транспорт. Існує 397 км. доріг. Порт Вікторія відіграє важливу роль у транспортній системі країни. У 2001 р. транспортний флот країни складався з 25 суден. В зв’язку з незвичайною географією авіаційний транспорт є ключовим у низці регіонів країни. У 2002 р. існувало 14 аеропортів різного розміру в багатьох регіонах країни, тільки половина з них асфальтовані. Найбільший аеропорт — міжнародний аеропорт Вікторія. Існує єдина національна авіакомпанія — Ер Сейшелз (Air Seychelles), яка виконує регулярні рейси до Лондону, Парижу, Риму, Сингапуру, Франкфурту, а також ПАР. Аеропорт Вікторії також приймає літаки численних міжнародних авіакомпаній, які забезпечують притік туристів на острови.
Населення
85% населення країни — креоли, нащадки від змішаних шлюбів французьких поселенців і англійських моряків з африканцями, індійцями, арабами і ін. Завдяки еміграції на островах також проживають індійці — 5%, малагасійці — 2%, китайці, англійці — 1%. Також є невеликий відсоток французів і арабів. Мова 93% населення країни — креольська (Seselwa). Креольська мова склалася з суміші старофранцузької мови, мови хінді та англійської. Разом з англійською і французькою мовами, креольська має офіційний статус. Уряд вживає значних заходів для підтримки креольської мови, створений Інститут Креольської Мови.
Майже половина населення країни живе у містах. Великі міста: Вікторія, Анс-буало (4 000 чол.), Анс-роял (3800 чол.). Економічно активне населення – 43 560 чол. (2000). Щільність населення – 178,6 чол. на 1 кв. км. Середньорічний приріст населення – 0,46%. Народжуваність – 16,89 на 1000 чол. Дитяча смертність – 16,41 на 1000 чол. Країна має одну з найвищих рівнів тривалості життя 71,3 років (65,8 у чоловіків і 76,9 років у жінок).
Культура
Культура островів ввібрала в себе традиції багатьох народів: африканські мотиви, англійський танець, французька музика і співи. У музичній традиції значне місце займає романс, який виконують виключно французькою мовою. Невід'ємною частиною культури креолів є сега – імпровізований танець-спектакль у супроводі музики і характерного речитативу на креольській мові. На островах також розповсюджені традиційні африканські танці, такі як реюньйон, таараб та сукус. Серед музичних інструментів виділяються бонн (смичковий) і зез (струнний).
З ремесел провідне місце займають плетені вироби з тростнику, бамбуку, такі як килими і капелюхи, та з текстилю, такі як батік. Також розповсюджені вироби з дерева, картини з традиційними африканськими мотивами, глиняні вироби. Одним з традиційних ремесел є виробництво прикрас з черепахових панцирів і черепашок, картин з перламутрових раковин.
Традиційне житло в сільських районах – невеликі дерев'яні будинки, криті пальмовим листям або гофрованим залізом і поставлені на гранітному фундаменті. Внутрішні перегородки будинку споруджуються з розщепленого бамбуку. У столиці збереглися будівлі колоніального періоду.
Релігія
Більшість мешканців країни сповідують християнство, з них майже 90% римокатоликів. Незважаючи на великі зусилля англійських колоністів тільки 8% — члени англіканської церкви. Більшість населення — прихильники римокатолицької церкви, ще з часів французького володіння. Католицька церква залишається провідною в суспільстві, більшість населення визнають себе досить релігійними — регулярно відвідують церкву, релігійні свята відзначаються широким загалом суспільства. До 1944 р. всі школи країни та система освіти були в розпорядженні католицької церкви.
Також існує невеликий відсоток буддистів, прихильників індуїзму, ісламу та конфуціанства, однак на островах немає ніяких інших культових споруд крім церков. Деякі креоли сповідують традиційні африканські вірування і культи: анімалізм, фетишизм, культ предків та сил природи. Навіть ті хто належить до католицької церкви іноді практикують чаклунство та інші африканські шаманські традиції.
Система освіти
В країні існує обов'язкова 9-річна освіта. Початкова освіта надається креольською мовою, з третього класу вивчається англійська мова, а з шостого також і французька. Після шести років початкової школи і трьох років середньої школи учні мають можливість продовжити навчання в установах т. зв. Національної Служби Молоді (National Youth Service). Навчання в цих установах є інколи необхідним для продовження навчання в вищих учбових закладах. Загальна кількість студентів в Службі Молоді близько тисячі чоловік. Основна ціль програми — подолання безробіття серед молоді. Разом з загальноосвітніми предметами учні навчаються практичних навичок і живуть в таборах.
Середня спеціальна освіта пропонує спеціальності у сфері туризму та готельній справі. Також існує національний центр промислового навчання і національний коледж мистецтв. У 1983 р. в м. Вікторії відкритий політехнічний інститут, на двох відділеннях навчається близько 600 студентів, працює 52 викладачів. На освіту щорічно виділяється 16,3% держбюджету. На островах не існує інших вищих учбових закладів, молодь отримує вищу освіту також у Великобританії, Австралії, Китаї і Франції. У 2003 р. на фінансування навчання за кордоном виділено додатково 45 млн. сейшельських рупій. У 2003 р. 88% населення було письменним.
Збройні сили
Сейшельські Народні Оборонні Сили (Seychelles People's Defence Forces) нараховують близько 800 службовців. З них близько 300 чоловік у складі президентського підрозділу. Збройні сили країни складаються з одного батальйону піхоти і двох артилерійських підрозділів. Резервісти і національна гвардія нараховують ще 1000 чоловік. Збройні сили беруть участь у регулярних навчаннях в Африці, а також разом з французькими збройними силами в регіоні.
Берегова охорона була створена у 1992 р. і нараховує 250 чоловік, розділена на військово-морський і піхотний підрозділи. У складі берегової охорони є декілька кораблів, придбаних у Росії, Італії, Індії. Кораблі збройних сил беруть участь у патрулюванні прибережних вод.
В складі збройних сил існує також авіаційний підрозділ — він був створений у 1997 р. Підрозділ не має власних літаків, але відряджає льотчиків на комерційні літаки, які орендує для спеціальних заходів. Цивільні літаки в державній власності використовуються для рятування в морі. Зараз підрозділ в основному займається тренуванням льотчиків.
Засоби масової інформації
В країні виходить декілька газет на всіх офіційних мовах. Серед провідних газет існують: щоденна урядова газета «Сейшелз нейшн» (Seychelles Nation – «Сейшельська нація»), урядовий вісник «Офішл газетт» (Official Gazette – «Офіційна газета»), щомісячний журнал «Піпл» (The People – «Народ»), а також католицький журнал «Еко дез іль» (L’еcho des Iles – «Відлуння островів»). Віщання здійснюється на трьох офіційних мовах країни. З 1979 р. в країні працює інформаційне агентство «Сейшельське пресове агентство», (Seychelles Agence de Presse, SAP). У 2002 р. інтернетом користувалося близько 9 000 чоловік. Існує тільки одна опозиційна газета «Регар».
Сейшельська телерадіокомпанія SBC (Seychelles Broadcasting Corporation) отримала автономний статус у 1992 р. До компанії належить телевізійний канал і дві радіостанції. Віщання здійснюється на трьох офіційних мовах. Телекомпанія і більшість інших ЗМІ знаходяться у володінні уряду, високі ліцензійні кошти не дозволяють інвестиції в цю галузь.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 4 січня 2009 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2009 р.р.