НІҐЕРІЯ

Федеративна Республіка Нігерія
Federal Republic of Nigeria
 
Федеративна Республіка Нігерія, (Federal Republic of Nigeria), країна на заході Африки біля Гвінейської затоки, межує на півночі з Нігером, сході з Чадом і Камеруном, на заході з Беніном; За чисельністю населення займає 1-е місце в Африці, (бл. 1/8 жителів континенту). Складається з 19 штатів.
площа 923773 кв. км;
столиця Абуджа;
рівень писемності 57,1%;
рельєф: посушлива савана на півночі; тропічні ліси на півдні з мангровими болотами по узбережжю; ріка Нігер формує широку дельту, на південному-сході;
глава держави й уряду генерал Сані Абача з 1993;
політична система - військова республіка;
експорт: нафта (найбільші запаси в Африці); бавовна, арахіс, гума, тютюн, олово;
населення 88,514500 млн (1991) 120,82 млн чол. (2001)(йоруба на заході, ігбо на сході, ігбо, фулані на півночі);
мови: англійська (державна), хауса, ібо, йоруба;
Грошова одиницянайра.
Н. – член Організації афр. єдності (1963), Економіч. співдружності країн Зах. Африки (1976), Афр. банку розвитку (1964), Орг-ції країн – експортерів нафти (ОПЕК, 1971), Асоціації країн виробників олова (1983).
Історія
недавня історія: незалежність від Англії отримана в межах Співдружності в 1960; республікою стала в 1963. Після військового перевороту 1966 відбувся контрпереворот і загибель багатьох людей племені ігбо на півночі. Конфлікт навколо нафти призвів до оголошення незалежної держави Біафра і громадянської війни 1966-70, під час якої відбулася серія політичних переворотів і контрпереворотов. У 1989 з'явилися дві нові партії. Дев'ять нових штатів було створено до 1991, загальна кількість досягла 30. У 1993 за результатами виборів 1992 президентом став Ібрагім Бабангіда, але пізніше вибори визнали недійсними. У 1993 генерал Сані Абача став прем'єр-міністром, відновив військове правління і розпустив політичні партії.
До часу проголошення незалежності 1 жовтня 1960 Нігерія являла собою федерацію, що складалася з колишньої федеральної столиці Лагоса і трьох великих, в значній мірі автономних адміністративних областей: Північної, Західної і Східної. У 1963 з території Західної Нігерії була виділена четверта область - Середньозахідна. Відносно Нігерії затвердилися поняття Північ і Південь, Східна і Західна Нігерія, а також Лагос.
Географія. Природа
Територія країни розчленована на великі блоки долинами рік Нігер і Бенуе і відділена від океану вузьким поясом прибережних боліт. Ширина цього пояса не перевищує 16 км, за винятком дельти Нігера, де вона досягає 97 км.
Вздовж узбережжя Ґвінейської зат. розташована хвиляста Приморська рівнина, яка на півночі поступово підвищується і переходить в ступінчасте плато.
Складна мережа лагун і протоків, розташованих за бар'єром піщаних пляжів, утворює систему захищених мілководних шляхів, по яких невеликі судна можуть пройти від кордону з Беніном на заході до кордону з Камеруном на сході без виходу в океан. В глибині країни чітко виділяються уступ Нсукка-Окігві, що підіймається над долиною ріки Крос, плато Джос і Біу, а також гори Адамава. В основному полога поверхня плато, складеного кристалічними породами на півночі і заході країни і пісковиками на сході, в багатьох місцях поцяткована острівними горами (інзельберґами), тобто скелястими останцовеми горбами з крутими схилами. На північному сході поверхня поступово знижується у бік озера Чад. На півн.-заході плато переходить в рівнину Сокото, на півн.-сході – в рівнину Борну. Клімат екваторіальний. Гол. ріка країни – Нігер з притокою Бенуе.
Економіка
Нігерія – аграрна країна з розвиненою нафтодобувною промисловістю. Основні галузі економіки: гірнича (в т.ч. нафтова), деревообробна, текстильна та легка промисловість, хімічна, конструктивних матеріалів, сталеливарна. Тр-т: автомобільний, залізничний, морський, повітряний. Гол. мор. порти – Лагос, Порт-Харкорт, Бонні, Варрі. У галузі повітряних перевезень крім державної компанії «Найджіріа ейруейз», працюють приватні авіакомпанії, зокрема, «Кабо ейрлайнз» і «Окада ейр». До аеропортів міжнародного значення в Лагосі і Кано додалися аеропорти такого ж класу в Харкорті, Ілоріні (поблизу Лагосу), Калабарі, Майдугурі і новій федеральній столиці Абуджі. Крім того, 11 аеропортів обслуговують тільки внутрішні авіалінії.
За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001]: ВВП – $ 31 млрд. Темп зростання ВВП – 1,8%. ВВП на душу населення – $256. Прямі закордонні інвестиції – $ 807 млн. Імпорт (продовольство, споживчі товари короткочасного користування, промислова сировина, машини і обладнання, транспортні засоби) – $ 15 млрд (г.ч. Великобританія – 13,2%; Німеччина – 11,8%; США – 11,4%; Франція – 5,7%). Експорт (нафта – понад 90% експорту, какао-боби, пальмові ядра, каучук) – $ 13 млрд (г.ч. США – 35%; Іспанія – 10,0%; Індія – 8,7%; Франція – 3,9%).
Космічні технології
Нігерійський супутник «Nigeria Sat-1» запустили з космодрому Плесецьк у вересні 2003 року для участі в міжнародній системі моніторингу Землі — «Disaster Monitoring Constellation».
Нігерія стала третьою (після ПАР та Алжиру) країною континента, що має власний космічний апарат.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 2 січня 2009 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2009 р.р.