МОЗАМБІК

Мозамбік (Moçambique), Республіка Мозамбік — країна на південному сході Африки; межує на півночі з Замбією, Малаві і Танзанією, на півдні з Південно - Африканською Республікою (ПАР), на сході з Свазілендом і Зімбабве й омивається Індійським океаном;
площа 801590 кв. км;
столиця і головний порт Мапуту;
рельєф: переважно плоскі, тропічні низовини (савана), на заході - гори;
глава держави: Арманду Еміліу Ґебуза з 2004;
голова уряду: Луїза Діогу з 2006;
політична система — парламентська республіка; експорт: алюміній у брусках (фабрика Мозал), природний газ (газосховище Панде), горіхи кеш’ю, цукор, бавовна, чай, креветки, копра;
населення 20.069.738 чол. (2007) (в основному банту, 50 тис. європейського походження);
мови: португальська (державна), 25 африканських мов;
Грошова одиницяметикал, 1 американський долар = 25,00 метикал, березень 2008 р.
Історія
недавня історія: колонія Португалії з 1505. Незалежність одержала як соціалістична республіка в 1975. ФРЕЛІМО (Фронт Визволення Мозамбіку) - правляча партія з 1975. Гарні відносини з західними державами відновлені в 1983, угода з ПАР, знана як "угода Н´коматі", була підписана в 1984. Група опору РЕНАМО (Мозамбікський Національний Опір) відповідальна за партизанську боротьбу з 1977 по 1992.
Географія. Природа
Територія М. розташована в межах Сх.-Африканського плоскогір'я, що знижується з заходу на схід, і Мозамбікської заболоченої низовини (на півдні і сході). Вздовж кордону з ПАР – вулканічні гори Лiбомбо. Мозамбік – країна незвичайної конфігурації, що тягнеться від низовин і боліт на узбережжі Індійського океану до плато Центральної Африки. Найбільші ріки – Замбезі, Лімпопо, Ровума, Саве, Лігонья, Луріу. Всі ріки течуть із заходу на схід і впадають в Індійський океан. Коливання стоку вельми значні. У вологий сезон звичайні повені, які в окремі роки приймають загрозливі розміри (сильні повені відбувалися в 1977, 1978, 1984, 1998 i 2000). У інші сезони року ріки можуть майже повністю пересихати. На р.Замбезі, що протікає в провінції Тете (західний Мозамбік), побудована гідроелектростанція Кебрабаса (Каxора-Баса). Велике природне прісноводне озеро Ньяса знаходиться на стику Мозамбіку, Малаві і Танзанії. Клімат країни на півночі країни субекваторіальний, на півдні – тропічний.
Економіка
Мозамбік – аграрна країна. Основні галузі промисловості: харчова, хімічна, текстильна та легка промисловість, цементна, гірнича, тютюнова. Транспорт: автомобільний, залізничний, морський. Мор. порти – Мапуту, Бейра, Накала. У Мапуту, Бейрі, Нампулi, Пембi, Лiщiнзi розташовані міжнародні аеропорти. По території Мозамбіка проходить нафтопровід від Бейри до Мутаре (Зімбабве) та газопровід від Панде до ПАР.
За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001]: ВВП – $ 3,2 млрд. Темп зростання ВВП – 12%. ВВП на душу населення – $188. Прямі закордонні інвестиції – $ 131 млн. М. – аграрна країна (в с.г. зайнято бл. 80% економічно активного населення). Імпорт (машини і обладнання, продовольчі товари, транспортні засоби і паливо) – $ 1,2 млрд (г.ч. Півд.Африка – 54,6%; Зімбабве – 6,5%; Сауд. Аравія – 5,4%). Експорт (сільськогосподарські продукти, цукор і чай, напої і текстильні товари) – $ 449 млн (г.ч. Іспанія – 17,1%; Півд. Африка – 15,8%; Португалія – 11,7%; США – 10,4%). Торгівельний баланс з Україною - близько 15 млн у рік (2004), данні Української Торгівельної Палати.
Політичне життя
Однопартійне правління закінчилося у 1992, коли у Римі був підписаний мирний договір між РЕНАМО і ФРЕЛІМО. З 1992 у краіні дозволена багатопартійність. Перші демократичні вибори відбулися у 1994, другі у 1999, треті у 2004. Парламентські і президентські вибори проводяться одночасно. Мозамбік сьогодні — це фактично двопартійна країна. Правляча партія ФРЕЛІМО, опозиція — РЕНАМО (RENAMO - União Eleitoral). Інші партії помітної ролі у політичному житті країни не відіграють.
Президентом країни є кандидат від ФРЕЛІМО — Арманду Еміліу Ґебуза, який у середині 60-х років навчався військової справи в Україні, у 165-му Учбовому центрі по підготовці іноземних військових, який знаходився у селищі Перевальне, що за 20 км від Сімферополя (зараз використовується підрозділом 36-ої окремої бригади берегової охорони ВМС України та підрозділами НГУ).
Культура
Українська громада Мозамбіку
Українська громада, переважно, складається із трьох великих груп громадян: лікарів, викладачів вузів та жінок, які одружилися в Україні із мозамбікцями та обрали місцем свого життя Мозамбік. За неофіційними підрахунками, у Мозамбіку сьогодні проживає близько 400 українців, до яких зараховуються діти від змішаних шлюбів. (Більшість цих афро – українців народилися в Україні, мають одного з батьків, переважно, матір — українського роду, і якщо колись побажають отримати українське громадянство, чинний закон дозволяє їм це зробити). Певне зменьшення української громади відбулося в останні чотири роки, 2004-08, завдяки массовому від’їзду з Мозамбіку українських лікарів та їх родин, через професійні обставини (непоновлення контрактів, тощо). Організованої української громади в Мозамбіку не існує, так саме як української церкви чи українських громадських організацій. Переважна більшість українців є православного обряду і ходять до грецької православної церкви, Cв. Архангела Гавриїла у м. Мапуту.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 1 січня 2009 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2009 р.р.