|
- Хрест Заслуги був уперше заснований розпорядженням Президента Польської Республіки(Другій Речі Посполитій) від 23 червня 1923 року.
- Декретом Польського комітету національного звільнення від 22 грудня 1944 року "...з метою заохочення видатних заслуг, сприяючих славі і користі Народної Польщі" заснований Хрест Заслуги.
- Нагородження Хрестом Заслуги робилося:
- - за високі виробничі досягнення;
- - за плідну громадську діяльність.
- - за високі досягнення в науці і медицині, літературі і мистецтві, спорті.
- Хрестом Заслуги нагороджувалися багатодітні матері і донори.
- Хрест Заслуги складався з трьох класів:
- - Золотий Хрест Заслуги;
- - Срібний Хрест Заслуги;
- - Бронзовий Хрест Заслуги.
- Вищою ступеню був Золотий Хрест Заслуги.
- У кожному класі нагородження могло бути зроблене до чотирьох разів. З 1960 року було внесено зміну в порядок нагородження Хрестом Заслуги. Так Золотим і Срібним Хрестом Заслуги нагородження могло бути зроблене двічі, Бронзовим
Хрестом Заслуги - один раз.
- При повторному нагородженні вручалася чергова відзнака і Диплом.
- Хрестом Заслуги могли бути нагороджені як окремі громадяни, так і трудові колективи, підприємства, установи, а також міста і воєводства.
- За заслуги перед Польською Народною Республікою Хрестом Заслуги могли бути нагороджені як польські, так і іноземні громадяни.
- Право нагородження Хрестом Заслуги належало Президентові Польської Народної Республіки.
- Право нагородження іноземних громадян належало Президентові за поданням міністра закордонних справ ПНР.
- Особливі правила нагородження Хрестом Заслуги були встановлені працівникам металургійної і гірничодобувної промисловості, а також суднобудування.
- За семирічну безперервну і добросовісну працю в гірничодобувній промисловості робітники і інженерно-технічний персонал шахт, копалень і кар'єрів нагороджувалися Бронзовим Хрестом Заслуги; за десятирічну працю в тих же умовах - Срібним Хрестом Заслуги, за п'ятнадцятирічну працю -
- Золотим Хрестом Заслуги.
- За десятирічну безперервну і добросовісну працю в металургійній промисловості і в суднобудуванні робітники, інженери і техніка нагороджувалися Срібним Хрестом Заслуги, а за п'ятнадцятирічну працю - Золотим Хрестом Заслуги. Нагородження Бронзовим Хрестом Заслуги в цих галузях промисловості не робилося.
- Хрест Заслуги усіх трьох класів був нагородою військовослужбовців Народного Війська Польського в роки Другої світової війни, які не брали безпосередньої участі у бойових діях, але проявили мужність і героїзм, виконуючи свій службовий борг.
- Знак Золотого Хреста Заслуги має вигляд злегка опуклого з лицьового боку рівностороннього стилізованого хреста з плечима, що розширюються до кінців, які закінчуються кульками.
- З лицьового боку плечі хреста залиті рубіново-червоною емаллю, крізь яку видима їх луската поверхня.
- У проміжках між плечима хреста розташовуються п'ять променів, що розходяться від центру.
- У центрі хреста в
у медальйоні, залитому білою емаллю, поміщена монограма з позолочених букв "PRL"(до 1952 року монограма складалася з двох букв: "RP"). Медальйон оточений двома кільцями: внутрішнє залите емаллю червоного кольору, зовнішнє - позолочене - прикрашено хвилястим орнаментом.
- Кільце, що сполучає хрест із стрічкою, виконане у вигляді позолоченого лаврового вінка. Діаметр кільця 20 мм.
- Обрамлення сторін хреста, кульки, пучки променів, що розходяться, і зворотна сторона позолочені.
- Знак Срібного Хреста Заслуги відрізняється від Золотого тим, що усі його елементи, не покриті емаллю, посріблені.
- Бронзовий Хрест Заслуги повністю виготовляється з бронзи. Число променів, розташованих в проміжках між плечима хреста, три. Один від одного вони відокремлені вузькими променями. Плечі хреста і медальйон з лицьового боку гранульовані. Обрамлення медальйона в центрі хреста виконане у вигляді лаврового вінка. Монограма "PRL"(до 1952 року монограма складалася з двох букв: "RP") злегка опукла.
- Обрамлення сторін
хреста і медальйона, кульки, пучки променів, що розходяться, і кільце, що сполучає хрест із стрічкою, гладкі.
- Зворотна сторона хреста в усіх класах гладка, полірована.
- Розміри хреста в усіх класах 40 х 40 мм, основа 18 мм, діаметр медальйона
(діаметр вінка) 18 мм.
- Стрічка Хреста Заслуги шовкова муарова темно-червоного
(кларет) кольору з двома подовжніми смужками сіро-блакитного кольору з боків. Ширина стрічки 40 мм, ширина смужок 3 мм кожна. Смужки знаходяться від країв стрічки на відстані 1 мм.
- Відзнака Хрест Заслуги носиться на лівій стороні грудей в послідовності, визначеній Правилами носіння орденів і знаків відмінностей
ПНР.
|