ІРЛАНДІЯ

 

 Офіційна назва: ірландською - Айре (Eire) або офіційно - Сеорстат Айреенн (Saorstat Eireann). Англійською - Айріш Репаблік (Irish Republic) або Репаблік оф Айрленд (Republic of Ireland) - Республіка Ірландія.
Географія
Ірландія - держава в Західній Європі, що займає більшу частину (5/6) території острова Ірландія. З півдня, заходу і півночі країна омивається водами Атлантичного океану, а на сході її відділяє від Великобританії Ірландське море. На північному сході острова проходить сухопутний кордон між Ірландією і Північною Ірландією, що входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії.Протяжність з півночі на південь - 465 км., зі сходу на захід - 285 км. Периметр узбережжя - 2800 км. Найвища точка - гора Каррантухіл (Carrauntoohill) - 1.041 метрів над рівнем моря.
рельєф: центральне плато оточене горами
ріки: Шеннон, Ліффей, Бойн
Столиця - Дублін. Це найбільше місто країни, в якому мешкає близько 1.060 тисяч чоловік. Місто розташоване в широкій долині ріки Ліффей (Liffey) навколо Дублінської затоки. Корк, друге по величині місто країни, в ньому налічується близько 421 тисячі жителів.
Історія
Незалежність від Англії отримала у 1937; вийшла з Співдружності і стала Республікою Ірландія в 1949; Англо-Ірландська угода підписана в 1985; відносини з Англією погіршилися через відмовлення прийняти рішення про видачу злочинців.
Політика
політична система - демократична республіка
Економіка
експорт: худоба, молочні продукти, скроні, мікроелектроніка, продукція машинобудування, хімікати, одяг, кінний спорт, кінні ферми. важливий туризм
Демографія
Населення Республіки Ірландія дещо більше 3.5 млн. чоловік. Етнічний склад - кельти (еріннах) і невелика кількість англосаксів. Більше 60% ірландців проживає в містах і передмісті.
Культура
Мова: англійська й ґельська (ірландська). Основна мова спілкування - англійська. Офіційні документи видаються двома мовами, так само, як
двома мовами часто виконані написи на вивісках, дорожніх покажчиках. Ґельська - одна з кельтських мов, її вивчають в школах, нею ведуться деякі передачі по радіо і телебаченню. У побуті ґельську вживають лише жителі західних графств (Аранські острови, Коннемара, Гелуей), в основному ж ірландці вживають англійську. З квітня 2005 усі державні службовці зобов'язані використовувати гельську у діловій переписці, а назви 2300 населених пунктів і районів країни перейменовані ґельськими іменами.
Релігія
католики - 93 відсотки населення, протестанти - 5%. Вплив церкви в житті ірландців дуже великий.
Інше
Державний прапор Ірландії (згідно з конституцією) зелено-біло-оранжевий триколор. Кольорові смуги однакової прямокутної форми розташовані послідовно одна за одною. Довжина прапора в два рази більша його ширини. Зелений колір - колір кельтів. Оранжевий - означає протестантську основу, прихильників William of Orange. Білий - "символ чистоти взаємовідносин між ірландцями католиками і ірландцями протестантами". Уперше такий прапор було піднято в 1848 році як символ ірландського революційного руху "Нова Ірландія" (Young Ireland).
Герб - на лазурному фоні зображена золота арфа з срібленими струнами. Прототипом моделі цього символа служить ірландська арфа 16 сторіччя, відома під ім'ям Brian Boru harp, що нині зберігається в музеї "Старовинна Бібліотека" Трінніті Коледжа в Дубліні.
Державний гімн - "Бійцівська пісня" (англійською "The Soldier's Song"). Написаний в 1907 році. Уперше опублікований в 1912 році в газеті Irish Freedom. Державним гімном Ірландії став в 1926 році.
 
 Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія
 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.