КІПР

Кіпр
Κυπριακή Δημοκρατία (грецькою)
Kıbrıs Cumhuriyeti (турецькою)
Republic of Cyprus (англійською)
 
Республіка Кіпр (грецькою: Κύπρος; турецькою: Kıbrıs) — острівна держава на сході Середземного моря, 113 кілометрів на південь від Туреччини і приблизно 120 кілометрів на захід від узбережжя Сирії.
Назва і розташування
Назва Кіпр походить від грецького слова "Κύπρος", що означає "країна кіпарисів".
Кіпр географічно розташований у Західній Азії (або на Близькому Сході), але політично і культурно він вважається частиною Європи. З давніх часів Кіпр завжди був одним з мостів між Європою і Азією, зі змінними періодами Левантійського, Анатолійського, Турецького, Грецького і Британського впливу.
Політичний поділ
Кіпр отримав незалежність від Великої Британії у 1960 році, хоча Велика Британія, Греція і Туреччина залишили за собою обмежене право втручання у внутрішні справи країни.
Республіка Кіпр - міжнародно визнана державна структура на острові, яка контролює його південні дві третини. За виключенням Туреччини, уряди всіх країн і ООН визнають юрисдикцію уряду Кіпру на всьому острові.
Турецькі кіпріоти, разом з Туреччиною, не визнають влади республіки на території всього острова і називають її «грецьким органом влади у Південному Кіпрі».
Деяка частина території знаходиться під контролем Великої Британії: після підписання домовленості про незалежність Кіпру, Велика Британія залишила за собою дві області на півдні острова, неподалік Акротірі і Декелії, відомі також як «суверенні території баз Британії». Вони використовуються як військові бази.
Проблема об’єднання
Протягом багатьох років велися переговори щодо об'єднання острова, але помітного успіху вони так і не принесли, і всі конкретні плани дій на практиці не виконувались. План ООН, оголошений 31 березня 2004 року, а також наступні переговори у Швейцарії, мали на меті проведення референдуму в обох частинах острова 24 квітня 2004 року.
На референдумі запропонований план був підтриманий двома третинами турецьких кіпріотів, але був відкинутий значною більшістю грецьких кіпріотів з перевагою 3 до 1 . В наслідок цього офіційно весь Кіпр увійшов до Європейського Союзу 1 травня 2004, але де-факто кордон ЄС пролягає вздовж «зеленої лінії», що розділяє грецьку і турецьку частини Кіпру. Наразі законодавство ЄС не застосовується у північній частині острова, яку контролюють турки і де знаходиться самопроголошена Турецька Республіка Північного Кіпру, яку визнала лише Туреччина.
Географія
Центральна рівнина (Месаорія) оточена горами Кіренія (Kyreniya/Girne) і Пентадактилос (Besparmak) на півночі, і гірським масивом Троодос на півдні і заході. Вздовж південного узбережжя також присутні значні рівнинні області.
Клімат помірний, середземноморський, зі спекотним і сухим літом та дощовою (і помірно прохолодною) зимою.
Столиця Нікосія розташована у північно-східній частині острова. Всі інші головні міста знаходяться на узбережжі: Пафос на південному заході, Лімасол на півдні, Ларнака на південному сході, Фамагуста на сході і Кіренія у північній частині острова.
Політика
Після отримання незалежності, Кіпр став одним з членів-засновників Руху Неприєднання, незважаючи на те, що три держави-гаранти (Греція, Туреччина і Великобританія) є членами NATO. Кіпр вийшов з Руху Неприєднання у 2004 році перед приєднанням до Євросоюзу.
Одержавши незалежність від Великої Британії, греки кіпріоти тричі проводили референдем на предмет приєднання до Греції. Всі три рази в пропорції дев'ять до одного виборці голосували за приєднання. Але Греція щоразу відмовляла в возєднанні, посилаючись на умови договору про незалежність.
в 1960 конституція Кіпру визначила президентську форму правління з незалежними виконавчою, законодавчою і судовою гілками влади, разом зі складню системою стримувань і противаг, включаючу пропорційну ситему захисту інтересів турків-кіпріотів. Наприклад, виконавчу владу очолює грек-кіпріот, водночас віце-президентом стає кіпріот-турок, вони обираються на п'ять років і кожен має право вето на певні законодавчі чи виконавчі рішення.
Турецька Республіка Північного Кіпру
Кіпр, грецька республіка (на півдні) турецька республіка (на півночі); острів в Середземному морі, що розміщений південніше узбережжя Туреччини; площа 9251 кв. км, 37% території належить Туреччині; столиця Нікосія (поділена між греками і турками); рельєф: рівнинна центральна частина міститься між північним і південним гористими районами, частина території займають пляжі; глава держави і уряду: Главкос Клерідес (грек) з 1993, Рауф Денктас (турок) з 1976; політична система: розділена демократична республіка; експорт: цитрусові, виноград, ізюм, кіпрське шеррі, картопля, одяг, взуття; населення 708 тис. чол. (1990) (греки-кіпріоти - 78%, турки-кіпріоти – 18%); мови: грецька і турецька (офіційні), англійська; недавня історія: в 1960 отримано незалежність від Англії. Турки встановили своє уряд на півночі Кіпру, що призвело до зіткнення між турецьким і грецьким населенням острова. У 1964 було запроваджено війська з підтримання миру ООН; під егідою ООН в 1988 почалися переговори про майбутнє об'єднання; в 1989 переговори перервалися; турецькі пропозиції розпочати мирні переговори в 1991 були відкинуті Кіпром і Грецією; мирні переговори, підтримувані ООН, були остаточно звернуті в 1992 року. 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.