ПАРАҐВАЙ
 
Республіка Парагвай
República del Paraguay
Tetã Paraguái
 
Республіка Парагвай (ісп. República del Paraguay, гуар. Tetã Paraguái) — країна в Південній Америці, межує на північному сході з Бразилією, півдні з Аргентиною; заході з Болівією. Площа — 406752 кв. км; столиця Асунсьйон. Рельєф: болотисті рівнини, розділені річкою Парагвай, на південному сході кордон проходить по річці Парана.
Глава держави — президент Фернандо Луґо (з 2008 року);
політична система — демократична республіка.
Експорт: бавовна, соєві боби, деревина, рослинна олія;
Населення 6 831 306 (2008) (95 % нащадки іспанців і індіанців); Річний приріст населення - 2,7%. Корінне населення - представники змішання монголоїдної( індіанці гуарані) та європеоїдної(іспанці) рас. На даний момент метисів проживає 95%, "білих" та індіанців - 5%. 95% населення зосереджується в Орієнте. у містах мешкає 54% населення країни.
мови: іспанська (державна), гуарані, Парагвай є унікальним прикладом дійсно двомовної країни, абсолютна більшість населення володіє обома мовами й використовує їх за ситуацією, іспанська — офіційна, мова літератури та діловодства, мову гуарані використовують у побуті, приблизно 6 % населення володіє лише іспанською, біля чверті знають лише гуарані, біля 70 % населення є двомовними;
Столиця Асунсьйон
Релігія: римо-католики - 90%
Історія
Найдавніше відоме населення цих територій - індійці гуарані. У XVI столітті тут вперше з'явились європейці. 1537 р. - будівництво Асунсьйона й перетворення його на колонію Іспанії. 1588-1767 рр. - єзуїтське теократичне правління. Недавня історія: незалежність від Іспанії отримана в 1811. Велика частина території втрачена в результаті війни Потрійного альянсу з Аргентиною, Бразилією й Уругваєм у 1865-70, частина території придбана після Чакської війни з Болівією 1932-35. З 1940 Парагвай переживав період політичної нестабільності і часту зміну президентів. У 1993 на вільних багатопартійних виборах переміг Хуан Карлос Васмозі.
Географія
Республіка Парагвай розташована в центральній частині Південної Америки, і не має виходу до моря. Парагвай - гаряча та волога країна, розділена на дві нерівних частини рікою Парагвай. На захід від річки знаходиться область Гран-Чако, пустельний край, який займає близько 60 % площі країни. На сході, де зосереджена основна частина населення, знаходяться родючі рівнинні землі та субтропічні ліси. Майже всі парагвайці, які живуть в цих місцях, займаються скотарством і вирощуванням цукрової тростини, рису, кави та сої. Парагвай залишається бідною країною, але його родючі землі та можливості побудови ГЕС обіцяють багате майбутнє. Із заходу на схід країна простягається на 660 км, із півночі на південь - на 925 км. Парагвай знаходиться на стику субекваторіального та тропічного поясів.
Основні природні райони: низовина Чако на захід від р.Парагвай і плато Орієнте(сх.) між річками Парагвай і Парана. Чако(займає 3/5 площі, перетинається Південним тропіком) з його жарким і посушливим кліматом практично безлюдне. Орієнте має сприятливіші умови.
Пересічні температури в Асунсьйоні: січня - 29 °C, липня - 19 °C; опадів - 1270мм. Лісовкрита площа займає 32%, під охороною - 3,8%.
Економіка
у господарстві країни зайнято 2 млн. чоловік: у сільському господарстві - 39%, промисловості - 23%. Частка у ВНП: сільське господарство - 24%, обробна промисловість - 16%, сфера послуг - 54%. Обробляється 4% площі, під пасовищами знаходиться 55%. Зрошується 67 тис.га. Вирощують: кукурудзу, коренеплоди, цукрову тростину, мате(парагвайський чай), бавовник. Потужні ГЕС на р.Парана: "Ітайпу"(7,4 млн кВт), на кордоні з Бразилією та "Корпус Посадос"(4,7 млн кВт), на кордоні з Аргентиною. Основною галуззю промисловості є туризм. Щорічно в Парагваї буває 147 тис. туристів, що дає 197 млн доларів прибутку. У списку ЮНЕСКО є єзуїтська місія Ла-Сантисіма-Тринідад-де-Парана і Таваранке. У країні є 965 км залізниць. Добре розвинутий автомобільний та повітряний транспорт. У Парагваї є 5 аеропортів із постійними рейсами.Розвинутий і річковий транспорт. Найбільший річковий порт знаходиться у м.Асунсьйон. Наземні зв'язки з зовнішнім світом відбуваються через Аргентину і Бразилію. На 1000 жителів тут є 83 телевізори і 31 телефон.
Політика
На даний момент Парагвай є республікою. Офіційна назва - Республіка Парагвай. Глава держави та уряду - президент. Законодавчий орган - Національний конгрес. Адміністративно - територіальний поділ: 16 департаментів і один столичний округ. Воєнні витрати - 0,9% ВНП. Військовослужбовців 20 200.
Культура
Однією важливою рисою парагвайців є те, що вони вміють плести мережива. Це їхня практична культурна цінність. З мережив, які називаються "ньяндуті"("павутина"), вони роблять квіти, птахів, тварин та різноманітні узори.
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 5 листопада 2009 року
Сайт створено 10 квітня 2006 року.
Василь Стеценко Шпола, Україна 2006-2009