ПРИДНІСТРОВ'Я

Офіційна назва - Придністровська Молдавська Республіка (ПМР, Придністров'я) - державне утворення в південно-східній Європі, незалежність якого проголошена, але досі не визнана іншими державами. На заході ПМР межує з Молдовою по річці Дністер, на сході - з Україною.
Адміністративний устрій
Адміністративно територія ПМР поділена на 5 районів (Каменський, Рибницький, Дубосарський, Грігоріопільський, Слободзейський) та два міста республіканського підпорядкування: Тирасполь та Бендери (з прилеглою територією на правому березі Дністра). Основна частина території ПМР, за винятком м. Бендери, знаходиться на лівому березі Дністра. На теперішній час (2005 р.) кілька сел на правому та лівому берегах Дністра, що входили до ПМР на момент проголошення незалежності, контролюються Молдовою.
Природа
Для території ПМР характерний рівнинний рельєф з рідкими балками та яругами. Більш ніж 80% ґрунтів представлено чорноземами. Рослинність степова та лісостепова. Лісовими масивами покрито близько 10% території ПМР. Клімат помірно-континентальний, кількість опадів, в середньому, менша за випарування на протязі року. Зима коротка, середня температура січня -3.9°С. Літо довге, жарке, середня тепмература липня +21°С.
Ландшафт поділяється на дві області по долині річки Ягорлик. На північ від неї - лісостепова рівнина, утворена відрогами Подільської височини та розчленована глибокими (до 150 метрів) долинами притоків Дністра. Ліси в основному збереглися на крутих схилах р. Дністер. На південь - типовий причорноморський сухий степ, без природніх лісів; лісова рослинність колкового типу представлена лише в штучних лісопосадках. З корисних копалин є родовища будівельних вапняків, гравію, стекольних пісків, керамічних глин. З тварин зустрічаються косуля, дикий кабан, заєць, куріпка, фазан, лисиця, видра, горностай.
Населення
В працездатному населенні переважають чоловіки; близько 66,3% населення - міське, 33,7 - сільське. Національний склад: молдавани - 31,9%, українці - 28,8%, росіяни - 30,3%, болгари, евреї, гагаузи, німці та ін. - 10%.
Основна частина віруючих - православні християни (Московського Патріархату). Також є католики, іудеї, старообрядці (липовани), приблизно 3,5% - атеїсти.
Основна частина населення (69%) мешкає в містах.
Промисловість та сільське господарство
Основна частина промисловості - легка (40,8%), потім іде харчова (31,1%) та важка (28,1%). Найбільші центри виробництва - Тирасполь, Бендери, Рибниця. Основа енергетики - Молдавська ГРЕС (знаходиться на території ПМР) та Дубосарська ГЕС.
В сільському господарстві зберігається колективна система власності (колгоспи, радгоспи). Основні галузі - зернова, плодоовочева, виноробна. Тваринництво представлене молочним та м'ясо-молочним напрямом, є спроби розвивати свинарництво та птахівництво.
Транспорт
Основним видом транспорту є автомобільний, в містах та ряді сел існує місцевий автобусних рух, в містах Тирасполь та Бендери є міські тролейбуси.
В Тирасполі існує аеропорт.
Ріка Дністер судноплавна, але в якості транспортної артерії майже не використовується.
Залізничний транспорт представлений ізольованими ділянками, що зв'язують територію правого берега Дністра з Україною: ділянка Тирасполь-Бендери, ділянка Рибниця-Колбасна і далі на територію України. Внутрішні залізничні зв'язки відсутні. Залізничний транспорт на території ПМР до 2004 року був підпорядкованій залізниці Молдови.
Зовнішньоекономічна діяльність
Зовнішньоекономічні зв'язки ПМР утруднені через її дипломатичну невизнаність, тому договори укладаються підприємствами напряму. ПМР експортує електротехнічні вироби, сільськогосподарські продукти, електроенергію. Імпортує первинні енергоносії (в основному природний газ), мінеральні добрива, транспортну та побутову техніку, товари народного вжитку. Основний торгівельний партнер - Росія (75%), потім ідуть Молдова та Україна. Грошова одиниця - придністровський рубль.
Збройні сили
Збройні сили складаються з сухопутних військ, військово-повітряних сил, внутрішніх військ, прикордонних військ, а також казачих формувань. Загальна чисельність - близько 5 тисяч осіб. Головнокомандуючий - президент ПМР, комплектування здійснюється на основі загальної військової повинності та по контракту.
Окрім того, в веденні Міністерства Державної Безпеки знаходяться два спеціальних батальона - "Дністер" та "Дельта".
Сухопутні сили складаються з трьох мотострелкових та артилерійської бригади, танкового батальону та спеціальних підрозділів. ВПС мають на озброєнні гелікоптери МІ-8 та МІ-6.
Загальний мобілізаційний потенціал ПМР - 25-30 тисяч осіб.
Російська присутність
На території ПМР розташована Оперативна Група Російських Військ (ОГРВ) в кількості близько 2000 осіб. Стверджується, що їхнім основним завданням є охорона військових арсеналів, що залишились від радянської армії в селищі Колбасна. В 2000 році на міжнародному самміті в Стамбулі Росія зобов'язалась вивести це угрупування до кінця 2004 року, але свого зобов'язання не виконала досі.
Також російські війська на території ПМР представлені миротворницькими підрозділами чисельністю близько 300 осіб, що здійснюють контроль за мирним процесом в зоні молдавсько-придністровського конфлікту.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія
 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.