ТОКЕЛАУ (ЮНІОН)
(НОВА ЗЕЛАНДІЯ)
 
 
Токела?у
Tokelau
 
Токела?у (англ. Tokelau) — несамокерована територія під управлінням Нової Зеландії (залежна територія, ).
До складу Токелау входять три невеликі острови, розташовані в Тихому океані між Новою Зеландією і Гавайськими островами.
Влада держави — Королева Великобританії Єлизавета II, представлена адміністратором (у 2005 — Ніл Волтер (Neil Walter)).
Керівник уряду (у 2005 — Піо Туя (англ. Pio Tuia)) очолює так званий рада Файпуле, в який входять три вибрані представники — поодинці від кожного з атолів. Рада виконує функції уряди.
Адміністратор призначається міністром закордонних справ і торгівлі Нової Зеландії, а розділ уряду обирається з членів Ради на один рік.
Законодавча влада належить однопалатному парламенту (45 місць) — general Fono.
До складу парламенту Ради старійшин атолів (taupulega) обирають по 15 представників на термін 3 року.
З 2002 влада Токелау сумісно з комітетом ООН з деколонізації і владою Нової Зеландії розробляли план по створенню незалежної держави на основі договору про співпрацю з Новою Зеландією. Парламент Токелау проголосував за незалежність, тоді як парламент Нової Зеландії і ООН відклали ухвалення рішення з цього питання до проведення референдуму серед населення островів.
Політична історія
Мешканці острова Токелау проголосували на референдумі за незалежність своєї країни. Пропозиція про самовизначення Токелау у формі вільної асоціації з Новою Зеландією була винесена на референдум 11 лютого 2006, який пройшов під спостереженням ООН. За умовами референдуму, для вибору на користь вільної асоціації необхідно було отримати 66 % голосів (615 чоловік), проте за таке рішення висловилося лише 60 % що проголосували. Таким чином, Токелау зберегло колишній статус несамокерованій території під зовнішнім управлінням.
Економіка
Жителі островів живуть за рахунок рибальства і засобів, що присилаються родичами з-за кордону. За межами островів проживає більше 13 тисяч вихідців з Токелау — більше 8 тисяч у Новій Зеландії, 1 тис. в Лос-Анджелесі, інші — на Гавайських островах і в Австралії.
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 грудня 2009 року
Сайт створено 10 квітня 2006 року.
Василь Стеценко Шпола, Україна 2006-2009