ФРАНЦУЗСЬКА
ПОЛІНЕЗІЯ
(ОСТРОВИ
ТОВАРИСТВА,
ТУБУАЇ, ТУАМОТУ,
МАРКИЗЬКІ ТА ІН.)
(ФРАНЦІЯ)
 
Французька Полінезія
Polynésie française, Porinetia Farani
 
Французька Полінезія (фр. Polynésie française, таїтянська: Porinetia Farani) — заморська спільнота (collectivité d'outre-mer) Франції і найбільша її адміністративна одиниця, знаходиться на півдні Тихого океану. Межує на північному заході з Республікою Кірибаті, на заході - з Островами Кука (Нова Зеландія), на південному сході з Піткерном (Брит.)
Географія
Складається з кількох груп полінезійських островів (Туамоту, Тубуаї, Товариства, Маркізькі острови, Росіян, Раєвського, Гамб'є та ін.), загалом більш ніж 130 островів переважно коралового чи вулканічного походження, найбільш відомий з яких — Таїті в архіпелазі Товариства, це також найбільш населений острів і місце розташування адміністративного центру території (місто Папеете). Хоча формально і не входячи до складу території, острів Кліппертон підпорядковувався уряду Французької Полінезії до 2007 року.
Клімат
У центрі й на півночі Французької Полінезії тропічний вологий клімат, на півдні - субтропічний середземноморський. Температура протягом року майже не змінюється дотримуючись позначки у 26-27 градусів. Температура води протягом року також близько 26°.
Історія
Першим відкритим європейцями островом був Пука-Пука в архіпелазі Туамоту (Магеллан, 1521). Маркізькі острови були відкриті в 1595 році Менданією, Таїті - в 1606 році Валлісом, Тубуаї - в 1777 році Джеймсом Куком, Гамб'є - в 1797 Уїлсоном. В 1842 році Франція взяла під свій протекторат Таїті, острови Суспільства, Туамоту, Тубуаї і Маркізькі острови. В 1958 році Французька Полінезія отримала статус заморської території Франції
Походження
Острови Французької Полінезії виникли в результаті вулканічних вивержень. Цим пояснюється різноманіття і краса пейзажів, незвичні форми скель та островів, колір піску, який може бути білосніжним, жовтим, помаранчевим і навіть чорним. Острови Французької Полінезії не схожі один на одного, майже всі оточені атолами, що робить воду дуже голубою і спокійною.
Населення
Чисельність населення - 283 тис. (оцінка на липень 2008) Етнічний склад: полінезійці 78%, китайці 12%, місцеві французи (в основному франко-полінезійські метиси - Demis) 6%, французи 4%. Офіційні мови: французька (61.1%) і таїтянська (31.4%) - по перепису 2002 року. Релігії: протестанти 54%, католики 30%, інші 10%, атеїсти 6%.
Політичний устрій
Влада Франції представлена верховним комісаром, який призначається на цей пост президентом Франції. Виконавча влада - Рада міністрів спільноти. Місцевий парламент - Асамблея спільноти складається з 57 депутатів, що обираються строком на п'ять років. Жителі території також обирають одного сенатора Франції та двох членів парламенту Франції. Політичні партії: Альянс "Наш Дім" (27 місць в Асамблеї), Союз за демократію (20 місць), Народний Рух за Республіку Полінезія (10 місць).
Економіка
Основна галузь економіки — обслуговування туристів (близько четвертини ВВП). Також розвинені видобуток перлів і рибальство.
В сільському господарстві культивуются кокоси, ваніль, овочі, фрукти, кава. Присутнє тваринництво (на островах Туамоту традиційно розводять собак на м'ясо).
Експортні товари — перли, кокоси, ваніль, акуляче м'ясо.
Здоров'я
У Французькій Полінезії практично немає небезпечних звірів і комах на відміну від розташованої поблизу з нею Австралії. Високий рівень охорони здоров'я.
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 14 грудня 2009 року
Сайт створено 10 квітня 2006 року.
Василь Стеценко Шпола, Україна 2006-2009