НОВА ЗЕЛАНДІЯ
 
Нова Зеландія
англ. New Zealand
маорі: Aotearoa
 
Нова? Зела?ндія (англ. New Zealand, маор. Aotearoa — «країна довгої білої хмари») — країна в південній частині Тихого океану, розташована на південний схід від Австралії, на двох крупних островах (Північному і Південному) і великій кількості (приблизно 700) дрібніших островів, таких як Стьюарт, Чатем, Окленд. Загальна площа країни — 268 680 км, її столиця — місто Веллінгтон. Населення Нової Зеландії — близько 4,28 млн. чоловік (станом на листопад 2008 року).
У 11-14 століттях країна була заселена вихідцями з Полінезії. Європейські дослідники відкрили острови в 1642 році. Активне освоєння земель Великою Британією почалося з 1762 року. Однією з основних особливостей Нової Зеландії є географічна ізольованість. Найближчими сусідами Нової Зеландії є Австралія на заході, відокремлена Тасмановим морем (найкоротша відстань біля 1700 км), а на півночі — острівні території Новой Каледонії (близько 1400 км), Тонга (близько 1800 км) і Фіджі (близько 1900 км).
Королівство Нової Зеландії (англ. Realm of New Zealand) включає незалежні в державному управлінні, але вільно асоційовані з Новою Зеландією острівні держави Острови Кука, Ніуе, а також неавтономну територію Токелау і антарктичну Територію Росса.
Країна побудована на принципах конституційної монархії і парламентської демократії і входить до числа розвинених країн світу. Офіційні мови країни — англійська та маорі. Головні продукти експорту: баранина, яловичина, вовна, шкіри, молочні продукти, консервовані продукти, плоди ківі, сортове насіння і племінні тварини, деревина, папір, легкі літаки. Грошова одиниця — новозеландський долар.
Історія
Нова Зеландія стала англійською колонією в 1840 році, коли вожді тубільних племен маорі визнали верховну владу англійської королеви, діставши при цьому права британських підданих і зберігши певною мірою племінну автономію. Сьогодні Нова Зеландія — незалежна держава в складі Співдружності, яку очолює Великобританія. Більшість переселенців в Нову Зеландію за останні півтора сторіччя були британцями, але після 1945 відмічається притік іммігрантів з Югославії, Нідерландів, з островів південної частини Тихого океану, а останнім часом — з Азії. Корінні жителі — маорі становлять 14,5 населення, і їх культурна спадщина все більш затверджується як невід'ємна частина культури країни.
Незалежність від Англії отримана в 1931; незалежність в складі Співдружності оформлена в 1947. У 1985 без'ядерна військова політика викликала незгоду Франції і США; у 1987 Національна партія виразила підтримку уряду лейбористів щодо без'ядерної політики. Угода про вільну торгівлю з Австралією підписана в 1988. На виборах у 1990 здобула перемогу Національна партія. Партія згоди створена в 1991.
Географія
Складається з островів Північного, Південного, Стьюарта, Чатхема і деякої кількості малих островів, в тому числі кількох субантарктичних архіпелагів; більшість островів гористі. На Північному острові знаходиться Руапеху, найвищий із трьох діючих вулканів, у районі Роторуа — гейзери і гарячі джерела; озеро Таупо, витік ріки Вайкато. На Південному острові знаходяться Південні Альпи і рівнина Кентербері.
Політичний устрій
Основний закон Нової Зеландії складається з великої кількості новозеландських і британських законів, судових рішень і звичаїв. Основні документи: Конституційний акт (1986), Договір Вайтанги (1840), згідно якому країна стала британською колонією, Акт про судочинство (1908), Виборчий акт (1993), Білль про права (1990).
Глава держави Єлизавета ІІ, з 1952 року представлена генерал-губернатором; глава уряду Джон Кі(John Key) з 2008; політична система — конституційна монархія.
Економіка
Нова Зеландія — індустріально-аграрна країна з високорозвиненим сільським господарством. Основні галузі промисловості: харчова, легка, деревообробна та паперова, чорна та кольорова металургія, машинобудування, текстильна, нафтохімічна, виробництво транспортного обладнання; виробництво і ремонт електротехнічного і механічного обладнання; меблева, поліграфічна промисловість і видавнича справа. Транспорт — автомобільний, залізничний, морський. Гол. порти — Веллінґтон, Окленд, Літтелтон. Нова Зеландія має одну з найгустіших в світі мереж внутрішніх авіаліній, які обслуговуються державними і приватними авіакомпаніями. «Ейр Нью-Зіланд» та іноземні авіакомпанії з'єднують країну з Австралією і забезпечують зв'язок з південною частиною Тихого океану, Східною Азією, Великобританією і західним побережжям США. Головні міжнародні аеропорти знаходяться в Окленді, Крайстчерчі і Веллінгтоні.
За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001]: ВВП — $ 62,3 млрд. Темп зростання ВВП — (-0,8 %). ВВП на душу населення — $ 16427. Імпорт — $ 15,2 млрд (г.ч. Австралія — 22,3 %; США — 19,5 %; Японія — 11,2 %; Великобританія — 5,1 %). Експорт — $ 15,3 млрд (г.ч. Австралія — 20,2 %; Японія — 13 %; США — 12 %; Великобританія — 5,9 %). Структура експорту в кінці ХХ ст.: 17 % — молочні продукти, 13 % — м'ясо, 11 % — лісоматеріали і продукція деревообробної промисловості, 11 % — інші лісопродукти, 5 % — вовна.
Демографія
Населення 3397 тис. (1990) (європейці, переважно англійці, 87 %, полінезійці, переважно маорі 12 %); мови: англійська (державна), маорі;
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 6 грудня 2009 року
Сайт створено 10 квітня 2006 року.
Василь Стеценко Шпола, Україна 2006-2009