ЄМЕН

??????????? ??????????
Al-Jumhuriyyah al-Yamaniyyah

Республіка Ємен
 
Ємен (Yemen), Республіка Ємен, країна в південно-західній Азії, межує на півночі з Саудівською Аравією і Оманом, півдня омивається Аравійським морем, зі сходу Червоним. Ємену належать острови Камаран, Перім, Сокотра і інш.
Єменська Республіка була утворена 22 травня 1990 внаслідок об'єднання Єменської Арабської Республіки (ЄАР, або Північний Ємен) і Народної Демократичної Республіки Ємен (НДРЄ, або Південний Ємен).
Назва країни «аль-яман» може бути перекладена з арабської мови як «права сторона» або «щастя», «благоденство». Ємен займає більшу частина території, яку древні римляни називали «Арабіа Фелікс» («Щаслива Аравія»).
Столиця Ємена Сана
площа 531900 кв. км;
столиця - Сана;
рельєф: спекотна, волога прибережна рівнина, здіймається до плато і переходить в пустелю;
глава держави Алі Абдула Сален з 1990;
глава уряду Хайдар Абу Бакр ель-Аттас з 1993;
політична система: демократична республіка що розвивається;
експорт: бавовна, кави, виноград, овочі;
населення 11 млн. чол. (1990); 16,559 млн чол. (2001).
Офіц. мова - арабська;
Грошова одиницяєменський ріал і динар.
Історія
Недавня історія: стала незалежною в 1918; Північний Ємен оголосив про створення Єменської Народної демократичної Республіки в 1962; Народна Республіка Південного Ємена створено в 1967 і змінила назву на Народну демократичну Республіку Ємен в 1970. Війна між обома Єменами розпочалася в 1971-72, угоди не діють, військові дії почалися знову в 1978. Угоду про припинення вогню підписано в 1979 з пропозицією про створення союзу. Громадянська війна в Південному Ємені розпочалася в 1986. Проект конституції єдиного Ємену опублікований в 1989; кордон між країнами відкрито в 1990, і країни формально об'єдналися в травні 1990 під назвою Республіка Ємен; в 1991 схвалена нова конституція. Антиурядові виступи в 1992, в 1993 створено коаліційний уряд, який очолив Хайдар Абу Бакр ель-Аттас; створено президентську раду з п'яти чоловік.
Географія, природа
На території Ємену знаходяться величні гори, прибережна низовина Тіхама, посушливі пустельні плоскогір'я, зрідка розділені більш родючими долинами. На заході – Єменські гори (найвища точка г. Ен-Набі-Шаїб, 3660 м). Вздовж узбережжя Червоного моря і Аденської затоки – пустеля Тіхама. На сході – невисокі плоскогір’я та пласкі узвишшя, які переходять у пустелю. Клімат тропічний, сухий. У країні відсутні постійні водотоки.
Територія колишньої ЄАР займає східну, найбільш високу частину Західно-Аравійського нагір'я, яка являє собою підведений, сильно розчленований край Аравійського щита, частково перекритий древнім лавовими відкладами. Низовина Тіхама, шириною від 30 км до 80 км, складена алювіальними і щебенистими відкладами. Рівнина впирається в гори, що круто підіймаються до висоти 2000-3000 м, де розташоване велике горбисте плоскогір'я, перетнуте звичайно сухими долинами (ваді) і високими кряжами; саме тут знаходиться найвища точка країни - гора Ен-Набі-Шаїб. Східний схил Західно-Аравійського нагір'я, звернений до пустелі Руб-ель-Халі, що займає більшу половину південної частини Аравійського п-ова, більш пологий, ніж схил, звернений до низовини Тіхама, але більш крутий, ніж північний схил, звернений до Неджду. Західний край Руб-ель-Халі підноситься на 900-1200 м над р.м.
На території колишньої НДРЄ більша частина ресурсів, в тому числі сільськогосподарські угіддя, зосереджені в районі Адена. Виключення складає Хадрамаут, регіон в східній частині країни, що являє собою широку долину, що протяглася паралельно берегу і що повертає потім на південь, до моря. Прибережна низовина на півдні тягнеться на 5 65 км в глибину країни. Внутрішня частина регіону являє собою перетнуте плоскогір'я, розчленоване долинами ваді.
Економіка
Ємен – переважно аграрна країна. На сільське господарство і добувну промисловість у 1990-х роках припадало 68,4%. Основні галузі промисловості: нафтова та нафтопереробна, текстильна, харчова, цементна. Є невеликі алюмінієві заводи. Транспорт г.ч. автомобільний та морський. Морські порти: Аден, Ходейда, Моха, Саліф, Мукалла. Основні аеропорти розташовані в Сані і Хормаксарі (біля Адена).
Виробництво електроенергії в країні – бл. 1,7 млрд кВт·год на рік (1990).
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.