САУДІВСЬКА АРАВІЯ

??????? ??????? ????????
Al-Mamlaka al-'Arabiyya as-Sa'udiyya
Королівство Саудівська Аравія
 
Королівство Саудівська Аравія (араб. Аль-Мамляка аль-Арабія ас-Саудія, англ. Saudi Arabia), країна на Аравійському півострові, що простягнулося від Червоного моря до Перської затоки, межує на півночі з Йорданією, Іраком і Кувейтом, на сході з Катаром і Об'єднаними Арабськими Еміратами, південному-сході з Оманом, на півдні з Єменом; на заході омивається Червоним морем.
площа 220518 кв. км;
столиця Ер Ріяд;
рельєф: пустеля, що спускається до Перської затоки з висоти 2750 м на заході, пустеля Нафул на півночі і Руб-ель-Халі на півдні;
глава держави й уряду король Абдалла ібн Абдель Азіз аль-Сауд;
політична система абсолютна монархія;
експорт: нафта, продукти нафтопереробки;
населення 16,758 млн. чол. (1990) 20,74 млн. чол. (2001).(16% кочівники);
офіц. мова арабська;
Грошова одиницясаудівський ріал.
Член ОПЕК (1960), ОАПЕК (1968), Ліги араб. держав (ЛАД) і Ради співпраці країн Персидської затоки з 1976.
У Саудівській Аравії виділяють Хіджаз на побережжі Червоного моря, Неджд в центральній частині півострова, Ель-Хаса на побережжя Персидської затоки і невеликий район Асір на південному заході.
Географія
Країна знаходиться на Аравійському півострові, що простягнулося від Червоного моря до Перської затоки, межує на півночі з Йорданією, Іраком і Кувейтом, на сході з Катаром і Об'єднаними Арабськими еміратами, південному-сході з Оманом, на півдні з Єменом; площа 220518 кв. км; столиця Ель Ріяд; рельєф: пустеля, що спускається до Перської затоки з висоти 2750 м на заході, пустеля Нафул на півночі і Рубія-Халі на півдні.
Проблеми навколишнього середовища
Великі простори королівства займають пустелі,регулярні піщані та пилові бурі.
Однією з найважливіших проблем на зараз є виснаження неадекватно росповсюджених підземних запасів води. Все більші території захоплюються пустелями.Має місце нафтове забруднення морського побережжя.
Брак річок та постійних природних водосховищ призводить до побудови занадто коштовніх заводів переробки соленої води у прісну.
Історія
недавня історія: території були об'єднані в королівство в 1926-32. Відносини з Іраном ускладнилися після повстання іранців у 1987. У 1990, коли війська Іраку вторглись в Кувейт і сконцентрувалися на границі Саудівської Аравії, король Фахд звернувся за допомогою до США й Англії; війна в Перській затоці, що почалася згодом, гарантувала безпеку Саудівській Аравії.
З доісторичних часів територія сучасної Саудівської Аравії була заселена племенами,які займалися скотоводсьтвом,сільським господарством та полюванням.
Різні цивілізації впливали на розвиток цієї території,бо вона знаходилася по дорозі торгівельних шляхів.
З 6 століття,з виникненням нової релігії Іслам,простежується об’єднання окремих арабських племен, та розповсюдження арабської мови та релігії.
Ісламська цивілізація залишалася сильною декілько століть,після відбувся сталий занепад цивілізації.
Багато років на цій території відбувалися тертя між різними напрямками Ісламу.
У 1902 році Абн Ель-Азіз бін Абн ель-Рахман Ель Сауд за допомогою мусульманської секти Ваггабитів,зайняв місто Ер-Ріяд,та почав змагання за об’єднання арабів в окрему державу.Після 30 років йому це вдалося-у 1932 році офіційно виникнуло королівство Саудівська Аравія,тобто Аравія Саудів.
Економіка
Найголовніша галузь промисловості залишається нафтова.
Саудівська Аравія має на своїй території понад 25 % підтверджених нафтових ресурсів планети, займає перше місце серед експортерів нафти у світі. Нафтовиробна галузь промисловості займає понад 75 % бюджетного доходу країни, 45 % ВВП, та 90 % доходів від експорту. Приблизно 40 % ВВП надходить від приватного сектора. Уряд тримає контроль над основними секторами економики країни, хоча в останні роки сприяє зросту приватного сектору для зниження залежності від покупців нафти. Уряд почав дозволяти співучасті приватних та іноземних інвесторів у енергетичному та телекоммунікаційному секторах.
У 2005 році рівень інфляції цін становив 0.4 відсотка.
Сільськогосподарчі товари — пшениця, ячмінь, томати, дині, фініки, цитрусові; баранина, птахи, яйця, молочні продукти.
Промисловий сектор економіки — нафтова промисловість, нафтоочистка, нафтопереробна промисловість; аміак, промислові гази, каустична сода, цемент, міндобрива, пластик; метали, ремонт комерційних судів та літаків, будівництво.
Експортні товари — нафта та продукція з нафти займає 90 % від всього експорту. Партнери в експорті(на 2004 рік)-США 18.2 %, Японія 14.9 %, Південна Корея 9.5 %, Китай 6.1 %, Тайвань 4.5 %, Сінгапур 4.1 %
Імпортні товари — машини та обладнання, харчові товари, хімікати, авта, текстильні вироби, тощо. Партнери в імпорті (на 2004 рік) — США 15.3 %, Японія 9.8 %, Німеччина 8.1 %, Китай 6.6 %, Велика Британія 5.7 %
Саудівська Аравія виступила як донор 100 млн.амер.дол. у 1993 році для допомоги Лівану, з 2000 року, надає допомогу палестинцям, надає допомогу Афганістану,Іраку, дала обіцянку щодо надання субсидій та позички до фонду допомоги Пакистану зруйнованому землетрусом.
Релігія,етнічні групи та мови
На зараз Саудівська Аравія має,то що називається,офіційну державну релігію.В усіх офіційних джерелах вказан іслам,як єдина державна релігія.
Приблизно 90 відсотків населення – араби,10 відсотків - афро-азіятського походження.
Королівство має одну офіційну мову – арабську.
Державний та адміністративний устрій
Королівство Саудівська Аравія поділяється на 13 провінцій(мінтакат),правління і уряд очолює король з роду Саудів,який водночас і прем’єр-міністр країни. Титул короля переходить у спадчину.
Кабінет Міністрів оберається королем,декілько членів королівської сім’ї входять до нього.
Засоби Масової Інформації
Саудівська Аравія є піонером у впровадженні загальноарабського супутникового телебачення. Водночас засоби масової інформації країни піддаються більш жорсткому контролю, ніж у багатьох інших країнах Близького Сходу. Критика уряду та королівської сім'ї, а також спроби піддати сумніву релігійні постулати в цілому, відкидаються.
Однак починаючи з 2003 року почали з'являтися ознаки більшої відкритості. Теми, які донедавна були під забороною, почали з'являтися у пресі та телепередачах. Вважається, що напади на США 11 вересня 2001 року та випадки тероризму в самій Саудівській Аравії стимулювали появу більш сміливих та відвертих матеріалів у засобах масової інформації.
Державна телерадіомовна служба Королівства Саудівська Аравія несе відповідальність за всі телерадіопрограми у країні. Вона керує чотирма мережами телебачення, включаючи канал новин Al-Ikhbaria. Міністр культури та інформації очолює орган з нагляду за діяльністю радіомовлення і телебачення.
Приватні радіо- та телестанції не мають права вести мовлення з території Саудівскої Аравії, але країна є головним ринком для загальноарабських компаній супутникового та платного мовлення. Інвестори із Саудівської Аравії володіють деякими з цих мереж, включаючи "MBC" на території Дубаї, якою володіє двоюрідний брат короля Саудівської Аравії, та "Orbit", що розташована у Римі. Глядачі на сході країни можуть приймати сигнали телестанцій з більш ліберальних країн Затоки.
Газети у Саудівській Аравії засновуються на підставі королівських указів. У країні виходять 10 щодених газет та десятки журналів. Також можна читати загальноарабські газети, які, однак, цензуруються. У вирішенні питання про публікацію матеріалів на чутливі теми газети орієнтуються на державні агенції новин.
Преса
Al-Watan - щоденна газета Al-Riyadh - щоденна газета Arab news - англомовна газета
Телебачення
Saudi TV - державна компанія, володіє чотирма мережами
Радіо
Saudi radio - державна компанія
Агенції новин
Saudi Press Agency (SPA) - державна агенція
Інтернет
Уряд вклав великі інвестиції у те, щоб блокувати доступ до сайтів, що вважаються непристойними, перелік яких сягає, як кажуть, від релігії до купальних костюмів. У лютому 2002 року влада закрила понад 400 сайтів без жодних пояснень.
Неофіційно користуватися інтернетом можна через Бахрейн та Об'єднані Арабські Емірати. Вважається, що дві третини користувачів інтернету є жінками, що вочевидь пов'язано із обмеженою свободою їхнього пересування у саудівському суспільстві.
Станом на 2005 рік Саудівська Аравія мала 2.54 мільонів користувачів інтернету.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.