КАТАР

Держава Катар
دولة قطر
Dawlat Qatar
 
Катар (араб. قطر‎, ) — країна на Середньому Сході, що займає півострів Катар біля Перській затоці, в східній частині Аравійського п-ова, межує на південному-заході із Саудівською Аравією і півдні з Арабськими Еміратами(ОАЕ).
Площа 11,5 тис. км2.
Населення бл. 742,34 тис. чол. (2001).
столиця і головний порт Доха;
політична система - абсолютна монархія;
експорт: нафта, природний газ, продукти нафтопереробки, добрива, залізо, сталь;
Офіційна моваарабська, поширена англійська.
Грошова одиницяріал.
Державний устрій
Голова держави і уряду — емір. Політичні партії заборонені. Діє Консультативна рада, що призначається еміром.
Емір Шейх Ахмад був зміщений у результаті безкровного перевороту його кузеном, кронпринцом Шейхом Халіфа, що висунули амбіційну програму соціальних і економічних реформ, при обмеженні екстравагантності королівської родини.
Історія
З VII в. у Арабському халіфаті. У 13-14 вв. під владою емірів Бахрейну; на початку XVI в. — португальців, потім Імперії Османа. У 1916— 71 рр. під британським протекторатом. У зовнішній політиці орієнтується на Саудівську Аравію. Катар — одне з самих «відкритих» арабських співтовариств. Усесвітню популярність заслужив місцевий телеканал «Аль-джазіра». Національне свято — 3 вересня (День незалежності).
Населення
Місцеві араби складають 40 %. Живуть також вихідці з Пакистану (18 %), Індії (18 %), Ірану (10 %), інших арабських країн. Офіційна мова — арабська, широко поширена англійська. Державна релігія — іслам сунітського толку, іранці — шиїти. Близько 90 % населення зосереджено в столиці та її передмістях. Чисельність населення швидко збільшується за рахунок іммігрантів, зайнятих на нафтопромислах.
Природа
Майже вся територія країни є пустелею. На півночі — низька піщана рівнина з рідкісними оазами, покрита рухомими (еоловими) пісками; у серединній частині півострова — кам'яниста пустеля з ділянками солончаків; на півдні — високі піщані горби.
У центрі підноситься низьке вапнякове плато, слабо розчленоване руслами тимчасових водотоків - ваді, що полого знижується в східному напрямі і створює кліфове узбережжя на крайньому півн.-сході. Вздовж західного побережжя тягнеться смуга піщаних горбів висотою до 40 м. Вздовж півд.-східного узбережжя простягся ланцюг замкнених безстічних западин з плоскими засоленими днищами (себха). На півночі переважають піщані пустелі з рухливими барханами, в центральній частині - кам'янисті пустелі з плямами солончаків, на півдні горбистий рельєф складений еоловими пісками. Найвища точка Аба-ель-Баул (105 м над р.м.) знаходиться на південному сході країни. Півострів облямований кораловими рифами і кораловими островами.
Клімат континентальний тропічний, сухий. Влітку температура нерідко піднімається до 50 °C. Півострів бідний водою. Постійних річок немає, велику частину води доводиться отримувати шляхом опріснення морської. Підземні джерела прісної води і оази знаходяться, в основному, на півночі країни. Тваринний світ бідний, переважають плазуни і гризуни.
Економіка
Основу економіки Катару складає здобич і переробка нафти (65 тис. т в добу в 1997). Доходи від нафти складають 75 % вартості експорту. ВНП на душу населення 11600 доларів (1995). У структурі ВВП найголовніші сфера послуг (50 %) і промисловість (49 %). Розвинена нафтопереробна, нафтохімічна, хімічна, металургійна промисловість (великий сталеплавильний комплекс в Умм-Саїді працює на сировині, що привозиться). Сільське господарство розвинене слабо і задовольняє лише 10 % потреб країни в продовольстві. Землеробство зосереджене в оазах (фінікова пальма, овочівництво і садівництво). Тваринництвом зайняті кочові і напівкочові племена, які розводять верблюдів, овець і кіз. Прибережні води Катару багаті рибою і креветками. Ведеться здобич перли.
Інтернет в Катарі
У Катарі існує тільки один провайдер і всі користувачі працюють через нього з використанням NAT, внаслідок чого всі жителі Катару мають одну IP-адресу. Коли адміністратори Вікіпедії заблокували IP-адресу анонімного вандала, можливість брати участь в проекті без реєстрації втратили жителі цілої держави.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.