ІРАН

Ісламська Республіка Іран
جمهوری اسلامی ايران
Jomhūrī-ye Eslāmī-ye Īrān
 
Іран (Iran), Ісламська Республіка Іран Країна на південному заході Азії, що межує на півночі з Вірменією, Азербайджаном і Туркменістаном, на сході з Афганістаном і Пакистаном, на заході з Іраком, на північному-заході з Туреччиною, на півночі омивається Каспійським морем, на півдні і південному-сході — Оманською затокою;
площа 1648 тис. кв. км;
Населення 61,95 млн чол.(2001).
столиця Тегеран;
мови: фарсі (державна), курдська, турецька, арабська, англійська, французька;
Рельєф: плато, оточене горами, включаючи Ельбрус і Загрос, озеро Резайех, пустеля Дашт-Екавір; острови Абу-Муса, Великий і Малий Тунб у затоці.
Грошова одиницяріал.
Природа Ірану, Геологія Ірану.
Понад 4/5 тер. І. займають гори і високі нагір'я. В центрі країни розташоване Іранське нагір'я (вис. 1200 м), по його периферії – Іранські гори, до яких примикає вузька смуга Південно-Каспійської низовини. На тер. І. знаходиться частина Кура-Араксинської низовини та Горганська рівнина.
На заході підносяться гори Загрос, на сході – сильно розчленовані Східно-Іранські гори, на півночі – могутні дуги Ельбурса, на півдні – Макрана. Вздовж побережжя Каспійського моря, Персидської і Оманської заток витяглися вузькі смуги берегових низовин.
Недавня історія
Аятолла Хомейні повернувся в Іран із Франції в 1979, щоб створити ісламську державу, замінивши шаха.
У 1980—1988 була Ірано-Іракська війна через спірну границю за течією Шатт-ель-Араб. Аятолла Хомейні присудив до смерті Салмана Рушді в 1989 за книгу «Сатанинські вірші». Умови миру з Іраком прийняті в 1990. У 1991 близько 1 млн. курдів прибуло в Іран, рятуючись від переслідування Саддамом Хусейном в Іраку після війни в Перській затоці.
Державний устрій та політика
Іран - ісламська республіка. У лютому 1979 р. в результаті антимонархічної революції був повалений шахський режим. Революцію очолив релігійний вождь шиїтів аятола Рухолла Мусаві Хомейні. З 1 квітня 1979 р. країна стала офіційно називатися Ісламська Республіка Іран.
В країні діє конституція, затверджена на всенародному референдумі 2-3 грудня 1979 року, з наступними поправками.
За конституцією, державна влада здійснюється незалежними одна від іншої законодавчо., виконавчою, судовою гілками влади, що знаходяться під контролем політичного і духовного Керівника ІРІ, якого призначає виборний орган - Збори експертів. Цей пост може займати тільки богослов.
Нинішній Керівник Ісламської Республіки Іран - аятолла Сейєд Алі Хаменеї, обраний Радою старійшин 4 червня 1989 року після смерті аятоли Р. М. Хомейні.
Після поста Керівника ІРІ вищою посадовою особою в країні є президент. Президент обирається прямим і таємним голосуванням терміном на 4 роки. Допускається переобрання президента на другий (але не більше) термін. З червня 2005 року президентом Ірану є Махмуд Ахмадінеджад (Mahmoud Ahmadіnejad).
Законодавчу владу в країні здійснюють Збори ісламської ради (меджліс) у складі 270 депутатів, які обираються прямим і таємним голосуванням терміном на 4 роки. Голова меджлісу - Мехді Кяррубі.
Конституцією також передбачена Конституційна рада старійшин, відомий як "Рада хранителів конституції", що має владу як приймати, так і відкидати резолюції Асамблеї. Асамблея експертів є другим ісламським закладом, що відповідає за обрання лідера у випадку, якщо нині діючий лідер не в змозі вести управління чи необхідно замінити 25 останов (провінцій), які управляються остандарами (генерал-губернаторами).
Виконавча влада належить президентові й уряду. Президент формує уряд і відповідає за його діяльність перед Керівником ІРІ і меджлісом, призначає віце-президентів.
Економіка
Іран – аграрно-індустріальна країна з розвинутою нафтовою промисловістю. Основні галузі: нафтова і нафтопереробна, текстильна, цементна, конструкційних матеріалів, харчова, металообробна, чорна і кольорова металургія. В структурі промисловості І. провідне місце займає гірничодобувна пром-сть, яка, зокрема, забезпечує високий рівень прибутків від експорту нафти. Транспорт: автомобільний, залізничний, морський, повітряний. Гол. мор. порти в Персидській затоці: Хорремшехр, Бендер-Хомейні, Бушир, Харк (нафтовий термінал), Абадан, Бендер-Махшехр і Чахбехар в Аравійському морі. На Каспійському м.: Ензелі, Ноушехр. Навігація здійснюється по оз. Урмія і р.Карун, яка через Шатт-ель-Араб сполучається з Персидською затокою.
Майже 40% підприємств обробних галузей зосереджені в Тегерані. Важливими промисловими центрами є також Ісфахан (текстильна промисловість і чорна металургія), Тебріз (машинобудування, в тому числі важке), Казвін і Саве (різні галузі легкої індустрії), Решт (електротехнічна і електронна промисловість), Ерак (виплавка алюмінію і машинобудування), Ахваз (машинобудування і металообробка), Шираз (нафтохімічна і електронна промисловість), Абадан і Бендер-Хомейні (нафтохімія і нафтопереробка).
В середині 1990-х рр. сільське господарство давало бл. 29-30 % ВВП. Важливе місце в економіці Ірану займають традиційні кустарні промисли і ремесла, зокрема килимарство. Експорт килимів істотно скоротився через припинення їх збуту в США і конкуренції виробників інших країн.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.