ІРАК

Республіка Ірак
جمهورية العراق
Jumhūrīyat al-`Irāq
كۆماری عێراق `Îraqê
 
Ірак (Iraq), Республіка Ірак (Republic of Iraq) - країна на південному заході Азії. Розташована в Месопотамії. Межує на півночі з Туреччиною, сході з Іраном, на півдні з Кувейтом, Саудівською Аравією, південному-сході з Йорданією, на заході із Сирією, па півдні омивається Перською затокою;
площа 434924 кв. км;
столиця Багдад;
рельєф: гори на півночі, на заході - пустеля, широка долина рік Тигр і Євфрат на північному-заході - південному-сході.
Експорт: нафта, вовна, фініки (80% світового виробництва);
населення 17,610 млн чол. (1989), 22,33 млн чол. (2001) (77% араби, 19% курди, 2% турки);
мови: арабська (державна), курдська, ассирійська, вірменська.
Офіц. мови – арабська і курдська.
Грошова одиницяіракський динар.
Географія, природа
На території Іраку виділяють чотири основних природних райони:
гірську північ і північний схід,
Верхню Месопотамію (рівнина Джазіра),
алювіальні рівнини Нижньої Месопотамії,
пустельне плато південного заходу.
Більшу частину території І. займає Месопотамська низовина. На заході розташоване Сирійсько-Аравійське плоскогір'я вис. до 900 м, на півночі – гірські хребти Вірменського та Іранського нагір'їв вис. 2000-3000 м. На тер. І. протікають дві найбільші ріки Азії – Тигр і Євфрат, які зливаючись в нижній течії, утворюють р. Шатт-ель-Араб.
Клімат Іраку субтропічний середземноморський з жарким сухим літом і теплою дощовою зимою.
Недавня історія
Ірак став республікою в 1958;
Партія Баас прийшла до влади в результаті перевороту у 1968 р;
у 1979 Саддам Хусейн аль Тікріті прибрав владу і став президентом Іраку;
у 1980-1988 - Ірано-Іракська війна;
у 1990 Хусейн вторгся й анексував Кувейт, що викликало війну в Перській затоці в 1991; Кувейт було визволено силами союзників, але Саддам Хусейн залишився при владі;
у 1992 ООН оголосила південний Ірак зоною, закритою для польотів, щоб захистити шиїтів. Вторгнення Іраку в цю зону дало можливість бомбардування США стратегічних об'єктів Іраку; президент Клінтон також віддавав наказ про бомбардування Іраку в 1993.
В 2003 США без згоди НАТО почали війну з Іраком. Формальною підставою для війни стали не підтверджені ЦРУ дані про наявність в Іраку зброї масового знищення. В результаті війни режим Саддама Хусейна було скинуто, Саддама Хусейна було страчено через повішення 30 грудня 2006 р. 30 січня 2005 пройшли перші за 50 років вільні вибори.
Економіка
Ірак – аграрно-індустріальна країна. На початку ХХІ ст. Ірак був країною з регульованою державою капіталістичною економікою, основа якої – видобуток нафти. Держ. сектор повністю контролював нафтову пром-сть і енергетику. Високорозвинуті такі галузі промисловості, як нафтовидобувна, нафтопереробна, газова, цементна, металургійна, електроенергетика, машинобудування та ін. Є завод з виробництва двигунів, азотних добрив, сільськогосподарських машин, а також електротехнічний і металургійний заводи, фабрика з виробництва верхнього одягу, кустарні промисли. У сільському господарстві переважає екстенсивне землеробство. Головні продовольчі культури – пшениця, ячмінь, рис, овочі, цитрусові, тютюн, бавовна. Розводять велику рогату худобу, овець, кіз. У країні ведуться роботи з іригації та механізації сільськогосподарського виробництва, а також створення великих агропромислових комплексів. Транспорт: автомобільний, морський, річковий, частково – залізничний, розвинений трубопровідний. Основні іракські порти в Персидській затоці – Басра, Умм-Каср, Фао і Ез-Зубайр. Річковий порт – Багдад. У країні є два міжнародних аеропорти – в Багдаді і Басрі і понад 100 місцевих летовищ (в Хадіті, Кіркуці, Мосулі і інш.).
Крім нафтової важливі галузі державного сектора - металообробка, електроенергетика, газова, цементна, текстильна, електротехнічна і харчова промисловість, виробництво синтетичного волокна, збірка вантажних машин, автобусів і моторів. Більшість великих і високотехнологічних підприємств, побудованих переважно іноземними компаніями, знаходяться головним чином в околицях Багдада, в Мосулі і Басрі.
Щорічно в Іраці виробляється бл. 28,4 млрд кВт·год (1998) електроенергії, причому 97,7% за рахунок переробки нафти і газу, 2,1% за рахунок використання гідроресурсів.
З урахуванням фактору війни в Іраці 2003 р. слід очікувати, що промисловість країни (т.ч. нафтова) в подальшому значною мірою контролюватиметься ТНК США, Великобританії та частково ін. країн Коаліції (бл. 40 країн, включно з Польщею та Україною).
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.