БАНҐЛАДЕШ

Gônoprojatontri Bangladesh
Народна Республіка Бангладеш
Бангладеш — народна республіка (колишній Східний Пакистан), держава в південній Азії, із трьох боків оточена територією Індії, з півдня омивається водами Бенгальської затоки.
Назва Бангладеш із санскриту (бенгалі) bangla — означає людей, що говорять на бенгалі, а desh — «країна», таким чином, Бангладеш — країна, що говорить бенгальською.
Площа 144 тис. кв. км; столиця Дака; рельєф: плоска дельта рік Ганг і Брахмапутра; майже 75 % території знаходиться на висоті менше ніж 3 метри над рівнем моря; на сході місцевість горбкувата; глава держави: Абдур Рахман Бісвас з 1991; глава уряду: Бегум Каледа Зіа з 1991; політична система: демократія, що розвивається; експорт: джут, чай, одяг, продукти з риби; населення 144 319 628 (2005), 7-ма країна світу за населенням; мова — бенгальська;
Географія
Держава знаходиться в Південній Азії, в північно-східній частині Індійського субконтинету, омивається Бенгальською затокою Індійського океану.
Більша частина території країни знаходиться у низовині на алювіальних рівнинах з висотами менше 10 м. Території, які вищі від рівня моря, знаходяться в межах дельти Ганга, Брахмапутри і Мегхни (Джамуна), яка практично щороку затоплюється. Відносно підвищена територія - Чіттагонзькі пагорби (найвища точка країни - м. Модок-Муал, 1003 м.) - займає менше десятої частини площі країни. Уздовж східного і північного кордону з Індією лежать невисокі пагорби Мадхпур, висота яких не перевищує 30 м. На південному заході країни знаходяться широкі мангрові болота Сундарбан.
Хоча північно-західні райони Бангладеш, а це межиріччя Ганга і Брахмапутри, займають дещо вище положення, максимальні позначки поверхні перевищуюють 90 м. Тут в умовах пологого схилу місцевості на півдні переважають ерозійно-акумулятивні форми рельєфу.
На південному сході Бангладеш з північного заходу на південний схід простяглися глибоко розчленовані західні хребти гір Лушаї і гори Читтагонг. Гідрографія. Водні ресурси
Рельєф країни сформувався під впливом діяльності вод Ганга, Джамуни, Брахмапутри, Мегхни і їх приток. Уздовж берегів рік, які утворюють багаторукавну дельту, простяглися прируслові вали, зовнішні борти яких спускаються до заболочених і насичених вологою заплавних низин. Хоча вода виходить за межі валів лише в пік паводків, вона може триматися в пониженнях рельєфу протягом всього року.
Ганг перетинає країну від західного кордону в південно-східному напрямку. Після злиття з Джамуною їх об'єднаний потік Падма також рухається на південний схід, до злиття з Мегхною. Вже під цією назвою ріка впадає в Бенгальську затоку, як і протоки Ганга, що течуть безпосередньо на південь - Падми: Сібса, Бхадра, Пусур, Гарай - Мадхуматі, Кача, Аріалхан, Бурішвар.
Регулярно затоплюються під час повеней значні території округів Дакка і Фарідпур у центральній Бангладеш, де алювіальні грунти, що збагачуються мулом під час паводків, характеризуються високою природною родючістю. Під час повені Ганг, Брахмапутра, Джамуна та інші ріки часто змінюють напрямок русла. Це нерідко призводить до розмиву сільськогосподарських угідь і утворення нових піщаних островів у широких руслах мігруючих водотоків.
У середній течії головної ріки південного сходу Бангладеш - Карнапхулі споруджено першу в країні ГЕС.
Клімат
Для Бангладеш характерний типово мусонний клімат. Зими м'які, сухі і сонячні. Середні добові температури січня коливаються в діапазоні від 12 С до 25 С. Літо спекотне, дощове, середня температура найспекотнішого місяця - квітня - 23-34 C.
Середня річна кількість опадів 2000-3000 мм. У сухий сезон, з листопада по лютий або березень, східні райони країни зазвичай отримують менше 180 мм атмосферних опадів, на північному заході їх випадає менше 75 мм. З квітня по травень - сезон "малих дощів", дуже необхідних селянам, які готуються до оранки для раннього посіву осіннього рису аусу і головної ринкової культури - джуту. У цей найспекотніший сезон кількість опадів на сході Бангладеш перевищує 380 мм, середньодобові мінімальні температури становлять 21-26 С, максимальні - 32 С.
Власне дощовий період триває з червня по жовтень, коли мусонний повітряний потік приходить з боку Бенгальської затоки і приносить більше 1270 мм. Термічний режим досить стабільний: повітря, як правило, не прогрівається вище 31 С. Вночі можуть бути значні похолодання - до 6 С.
Прибережні округи Бангладеш, які в основному прилягають до естуарії Мегхни, потерпають від тропічних циклонів, що призводять до масової загибелі людей і серйозних матеріальних збитків. Так, наприклад, жертвами приливу під час одного з таких циклонів у листопаді 1970 стали декілька сотень людей.
Великих збитків завдають повені. Особливо потужна повінь сталася в 1998, коли затопленою була третина території країни (що призвело також до спалаху епідемій). Меншої шкоди завдають бурі з градом, які найчастіше трапляються у березні-квітні, та урагани. Грунти
На сході країни біля підніжжя крутосхилих гір на грубощебнистих наносах і на мілкоземі сформувалися колювіальні грунти. На решті території Бангладеш поширені різноманітні алювіальні грунти. У межах височин Барінд і Мадхупур на давньому плейстоценовому алювію домінують глинисті латеритні грунти, так званий червоний кхіяр, які в спекотний сезон дуже ущільнюються.
У дельтових районах у результаті дії морських приливів поширені засолені глинисті важкі грунти. З боку Бенгальської затоки їх оточує смуга легких піщаних грунтів.
У порівняно великих пониженнях рельєфу переважають грунти важкого механічного складу. Алювіальні грунти мають супісчаний і піщаний склад у долинах рік Брахмапутри, Мегхни і Тісти і глинистий - у басейні Ганга.
Флора і фауна
У Бангладеш переважає культурний ландшафт. Природна рослинність збереглася лише в декількох районах. Наприклад, мангрові ліси поширені в Сундарбані на південному заході країни. У них домінує дерево сундрі. У горах Лушаї і Чіттагонг ростуть вологі тропічні вічнозелені і мусонні ліси, які скидають листя в суху пору року.
У лісах поширені такі цінні породи, як тікове і салове дерева. У низькогір"ях, де практикується перекладне землеробство, ліси змінюються бамбуковими джунглями. На більшій частині території країни ліси давно знищені, і на цьому місці переважають сільськогосподарські угіддя.
У лісах іноді зустрічається бенгальський, або королівський, тигр. На південному сході мешкають дикі слони. Зустрічаються носороги, леопарди, шакали, олені мунтжак та індійський замбар, дикі кабани.
У прибережних водах Сундарбана водяться крокодили.
У Бангладеш багато мавп, кажанів, видр, мангустів, землерийок, пацюків і звичайних мишей, а також безліч видів птахів (павичі, фазани, куріпки, качки, папуги, бенгальський гриф та інш.). З плазунів водяться змії, у тому числі кобри і крайти, а також ящірки, включаючи гекконів. У земноводних зустрічаються саламандри і жаби.
Історія
Територія одержала статус східної провінції Пакистану при розподілі Британської Індії в 1947. Бангладеш виникла як незалежна держава в результаті громадянської війни в 1971; у 1975-76 і 1982-86 вводився воєнний стан. Іслам став державною релігією в 1988. Масові протести проти уряду президента Ершада призвели до його відставки в 1990; Абдур Рахман Бісвас був обраний президентом у вересні 1991 року.
Політичний устрій
Бангладеш — унітарна держава з парламентською формою правління. Глава держави — президент, що обирається парламентом строком на 5 років. Парламент — однопалатна Національна асамблея, складається з 300 депутатів. Термін повноважень парламенту — 5 років. У країні діє понад 100 політичних партій — від фундаменталістських до ультралівих. Бангладеш — член ООН (з 1974 р.), є також членом Співдружності, очолюваної Великобританією, Руху неприєднання, Організації Ісламська конференція, Плану Коломбо, Групи 77, організації «Ісламська вісімка», південноазіатського «чотирикутника зростання», групи економічного співробітництва БІМСТЕК (Бангладеш, Індія, Мьянма, Шрі-ланка, Таїланд, непал, Бутан) і Діалогу по співпраці в Азії. Була ініціатором створення в 1985 р. Асоціації регіональної співпраці країн Південної Азії (СААРК).
Населення
98 % — бенгальці, решта — вихідці з північних районів Індії (т.зв. «біхарци»), а також малі племінні народності: чакма, сантали, марма, тріпура, гаро, танчангья, мронг і ін. Державна релігія — іслам, його сповідають 88,3 % віруючих; індуїзм — 10,5 %, 0,6 % — буддизм, 0,3 % — християнство, 0,3 % — інші релігії і традиційні племінні культи.
Бангладеш належить до числа найбільш густонаселених країн світу (середній показник щільності населення - 873 особи на 1 кв. км). Найбільша щільність в областях Дакка і Чіттагонг (1017 людей на 1 кв. км). У приміських зонах Дакки, Нараянганджа, Чіттагонга і Кхулни цей показник перевищує 1550 людей на 1 кв. км. Найменша щільність населення в горах (в окрузі Гірський Чіттагонг 78 осіб на 1 кв. км у 1991), а також у прибережних районах округів Кхулна і Патуакхалі (300-350 осіб на 1 кв. км). В округах Дінаджпур на північному заході і Сілхет на північному сході країни в 1991 році налічувалося менш як 400 людей на 1 кв. км.
Офіційна мова бенгальська (бенгалі), у сфері обслуговування і в держустановах розмовляють англійською, широко вживаються мови урду, чакма і маг.
Збройні сили
Комплектуються на професійній основі. Сухопутні війська Бангладеш у 2002 налічували 101 000 чоловік (у 1990 році — 90 000). Складаються з 7 дивізій (які, у свою чергу, мають в своєму складі 16 піхотних, 1 бронетанкову, 3 артилерійських і 1 інженерну бригаду). Крім того, є 3 окремих бронетанкових полки. Озброєння здебільшого імпортне — в основному китайського виробництва. Близько 160 танків, близько 60 одиниць легкої бронетехніки. Особовий склад ВПС — 6 500 чоловік. У 2001 році було 70 бойових літаків — китайські винищувачі F-7 (22 літаки, 2 ескадрильї) і F-6 (16 літаків, 1 ескадрилья) і фронтові бомбардувальники А-5 (18 літаків, 2 ескадрильї), 8 російських МІГ-29. У складі військово-транспортної авіації 6 Ан-26 і ескадрилья Ан-32 з трьох літаків. Вертольоти військово-транспортної авіації — 15 Мі-17, 11 «Bell-212» і 2 «Bell-206». Є близько 40 учбово-тренувальних літаків, в основному чеські L-39, китайські РТ-6, американські Т-37.
До складу ВМС входить 5 фрегатів (3 колишніх британських фрегата споруди 50-х років, китайський фрегат «Osman» і зовсім новий південнокорейський фрегат «Bongobondhu»), 11 ракетних катерів, 11 торпедних катерів, 20 сторожових кораблів.
Країна також має в своєму розпорядженні воєнізовані частини загальною чисельністю більше 50 000 чоловік (десятитисячна прикордонна охорона, 30-тисячний корпус «Бангладешські стрілки» в підпорядкуванні МВС, 5-тисячні сили воєнізованої поліції, 200 чоловік берегової охорони).
Боротьба за статус Бенгальської мови
Бангладеш відокремилася від Західного Пакистану в результаті озброєної боротьби бенгальців за статус бенгальської мови.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.