ДЕМОКРАТИЧНА
РЕСПУБЛІКА КОНҐО

Демократична Республіка Конґо
République Démocratique du Congo
 
Демократи?чна Респу?бліка Ко?нґо (в минулому Заї?р) (фр. République démocratique du Congo, Zaïre) — країна в центральній Африці, межує на північному заході з Конго, на півночі з Центрально-Африканською Республікою і Суданом; на сході з Угандою, Руандою, Бурунді і Танзанією; на півдні з Замбією; на південному заході з Анголою і коридором через ангольську територію по ріці Конго до її гирла з Атлантичним океаном.
Площа 2 344 900 кв. км;
Столиця — Кіншаса.
Рельєф: басейн ріки Конго із тропічними лісами і саваною; гори на сході і заході.
Голова держави Мобуту Сесе Секо Куку Нгбенду ва Забанга з 1965;
голова уряду Фаустін Біріндва з 1993.
Політична система — соціалістична плюралістична республіка.
Експорт: кава, мідь, кобальт (80 % світового видобутку), промислові алмази, пальмова олія.
Населення 35,330 млн чол. (1990), 48,22 млн чол. (2001).
Мови: французька (державна), суахілі, лінгала, інші африканські мови.
Грошова одиниця — заїр.
Історія
Недавня історія: незалежність від Бельгії отримана в 1960; до того часу країна називалася Республікою Конго, стала Республікою Заїр у 1971. Повстання у провінції Шаба 1977 і 1978 подавлені за допомогою військ Марокко, доставлених повітрям у Заїр Францією, а також французькими і бельгійськими десантниками. У 1990 знята заборона на багатопартійну політику. Після антиурядових виступів 1991 Мобуту погодився ділити владу з опозицією. Етьєн Тшісекеді став прем'єр міністром, пізніше знятий і знову відновлений у 1992 за бажанням Мобуту; сформувалася парламентська опозиція. Тшісекеді знятий Мобуту в 1993, його місце зайняв Фаустін Біріндва, але Тшісекеді, як і раніше, вважає, що займає цю посаду.
Географія, природа
Б.ч. держави — западина Конго та плато вис. до 1300 м, яке її обрамовує. На сході — гори: масив Рувензорі (вис. 5109, пік Маргеріта), вулканічні гори Вірунга (вис. до 4507 м), в тому числі діючі вулкани. Гол. ріки: Конго (Заїр) з притоками. У країні багато боліт, а р. Конго в декількох місцях розширяється і утворює озера, зокрема Малебо (Стенлі-Пул). Великі озера утворюють ланцюжок вздовж східного кордону: Альберт, Едуард, Ківу, Танганьїка (природний кордон з Танзанією) і Мверу. Найбільші з озер всередині країни — Маі-Ндомбе і Тумба. Біля 75 % території Конго покрито лісами. Клімат екваторіальний, на півдні і крайній півночі — субекваторіальний.
Економіка
Конго-Кіншаса — аграрна країна з розвинутою гірничодобувною промисловістю. Основні галузі промисловості: гірничо-видобувна і збагачувальна, виробництво споживчих товарів (текстиль, сигарети, харчова), цементна. Тр-т: автомобільний, частково залізничний. Головною перешкодою для розвитку гірничодобувної й інших галузей промисловості є нерозвиненість транспортної системи і недостача енергетичних потужностей. Основа транспортної мережі ДРК — маршрути вивозу експортної продукції по ріках і залізницях. Протяжність майже всіх авто- і залізниць невелика; як правило, вони зв'язують водні шляхи з районами експортного виробництва. У 1990-х рр. більша частина доріг потребувала ремонту. Залізниця зв'язує Катангу із зарубіжними морськими портами Лобіту і Бенгелою (Ангола), Бейрою (Мозамбік), Дар-ес-Саламом (Танзанія) та Іст-Лондоном, Елізабет і Кейптауном (ПАР). У 1990 протяжність залізниць, що діяли склала бл. 5,1 тис. км. Важливу роль відіграють внутрішні авіаперевезення. Міжнародні аеропорти розташовані в містах Кіншаса, Лубумбаші і Кісангані.
За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001]: ВВП — $ 6,1 млрд. Темп зростання ВВП — 3 %. ВВП на душу населення — $127. Імпорт (машини, транспортні засоби, продовольство, продукція текстильної і хімічної промисловості, метал і вироби з металу) — $ 1,5 млрд (г.ч. Південна Африка — 25 %; Бельгія — 14,0 %; Нігерія — 6,8 %; Кенія — 4,8 %). Експорт (мінеральна сировина — кобальт, алмази, цинк і каситерит — бл. 80 % експорту, крім того — кава, продукти олійної пальми, каучук і деревина) — $ 2 млрд (г.ч. Бельгія — 51,9 %; США — 13,17 %; Південна Африка — 9,4 %; Фінляндія — 3,7 %).
ДРК володіє найбільшим економічним потенціалом серед країн Тропічної Африки. Структура ВВП в середині 1990-х рр.: сільське господарство — 59 %, промисловість — 15 %, сфера послуг — 26 %.
Країна має в своєму розпорядженні значні енергоресурси — гідроенергію, нафту і природний газ, які стали розроблятися лише в останні роки. Гідроенергетичний потенціал оцінюється в 1 млрд кВт.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 30 листопада 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.