Стефан IX (X) (лат. Stephanus; *бл. 1020—†29 березня 1058), в миру Фр╕дер╕х фон Лотарингський, сто п'ятдесят трет╕й папа Римський (3 серпня 1057 — 29 березня 1058), народився у Лотаринг╕╖, молодший брат графа Нижньо╖ Лотаринг╕╖ Годфр╕да III, який мав вплив на ╕тал╕йськ╕ справи оск╕льки був ще й маркграфом Тосканським.
Отримав сан кардинала в╕д папи Лева IX, якийсь час був папським легатом у Константинопол╕. Перебуваючи на престол╕, обстоював ╕дею цел╕бату духовенства, виношував плани коронування свого брата ╕мператором Священно╖ Римсько╖ ╕мпер╕╖, об'╓днання Сх╕дно╖ та Зах╕дно╖ церков.
Помер у Флоренц╕╖.
Б╕ограф╕я
Точний р╕к народження нев╕домий. В╕рог╕дно, в╕н народився у 1010-их — 1020-их роках, але не п╕зн╕ше 1022 року. Був трет╕м сином герцога Верхньо╖ Лотаринг╕╖ Гозело I, отримавши при народженн╕ ╕м'я Фр╕др╕х. Будучи молодшим ╕з син╕в герцога, Фр╕др╕х обрав духовну кар'╓ру. В╕н виховувався в собор╕ Святого Ламберта у Ль╓ж╕. 1041 року був призначений там арх╕дияконом.
У 1049/1050 роц╕ Фр╕др╕х завдяки пап╕ Льву IX потрапив до Рима, де 1051 став б╕бл╕отекарем ╕ канцлером Римсько╖ церкви. 1053 Фр╕др╕х разом з папою потрапив у полон до норман╕в п╕д час битви при Чив╕тате.
1054 року Фр╕др╕х був одним з папських легат╕в, як╕ на чол╕ з кардиналом Гумбертом вирушили в Константинополь. Там 16 липня в собор╕ Свято╖ Соф╕╖ Фр╕др╕х разом з кардиналом Гумбертом ╕ ╓пископом Амальф╕ Петром оголосили про усунення патр╕арха Константинопольського Миха╖ла К╕рулар╕я та його в╕длучення в╕д Церкви. У в╕дпов╕дь на це 20 липня патр╕арх п╕ддав анафем╕ легат╕в. Так розпочався Великий розкол християнсько╖ церкви.
П╕сля повернення в Рим Фр╕др╕х ухилився в╕д конфл╕кту м╕ж сво╖м братом Готфр╕дом Бородатим та ╕мператором Священно╖ Римсько╖ ╕мпер╕╖ Генр╕хом III. Фр╕др╕х оселився в абатств╕ Монтекасс╕но, де 23 травня 1057 року був обраний абатом. 14 червня Фр╕др╕х став кардиналом.
28 липня 1057 року помер папа римський В╕ктор II. П╕д впливом Готфр╕да Бородатого 2 серпня новим папою був обраний Фр╕др╕х, який обрав соб╕ ╕м'я Стефан IX. 3 серпня в базил╕ц╕ Святого Петра його було посвячено в сан папи.
Обрання Стефана IX не було узгоджено з н╕мецьким корол╕вським двором, яким п╕сля смерт╕ ╕мператора Генр╕ха III управляла його вдова Агнеса де Пуать╓ в╕д ╕мен╕ свого малол╕тнього сина Генр╕ха IV. Для того, щоб отримати схвалення Агнеси, Стефан IX в╕дрядив у якост╕ сво╖х нунц╕╖в Г╕льдебранда (майбутнього папу Григор╕я VII), зведеного ним у сан арх╕диякона, та ╓пископа Лукки Ансельма I. Будучи талановитим дипломатом, Г╕льдебранд мав заспоко╖ти н╕мецький дв╕р ╕ домогтись визнання в╕д Агнесси. Однак вони повернулись в ╤тал╕ю вже по смерт╕ папи.
Як ╕ його попередники, Стефан IX був приб╕чником проведення Клюн╕йсько╖ реформи. Для ╖╖ проведення Стефан IX почав збирати навколо себе однодумц╕в. Одним ╕з запрошених був кардинал-╓пископ Ост╕╖ Петро Дам╕ан╕. Окр╕м того, Стефан прийняв п╕д покровительство диякона Ар╕альда й п╕ддиякона Ландульфа, кер╕вник╕в реформаторського руху патар╕╖в у М╕лан╕. Стефан IX та його приб╕чники виступали проти симон╕╖ й за запровадження цел╕бату духовенства.
Окр╕м проведення церковно╖ реформи, Стефан IX також планував вивести папський престол з п╕дпорядкування правител╕в Священно╖ Римсько╖ ╕мпер╕╖, а також створити у П╕вн╕чн╕й ╤тал╕╖ незалежну державу, на чол╕ яко╖ в╕н хот╕в поставити свого брата, Готфр╕да Бородатого. Для цього папа передав Готфр╕ду в ╤тал╕╖ численн╕ волод╕ння, включно з герцогством Сполетським. Окр╕м того, Стефан планував помститись норманам, як╕ захопили П╕вденну ╤тал╕ю, п╕дкоривши ╖хн╕ волод╕ння церкв╕.
1058 року Стефан IX по╖хав до Флоренц╕╖, де збирався зустр╕тись ╕з Готфр╕дом Бородатим. Однак там в╕н ╕ помер 29 березня.
╤нформац╕я з сайту http://uk.wikipedia.org
Використання   матер╕ал╕в сайту допуска╓ться т╕льки з ссилкою на сайт.  Стор╕нку поновлено 28 жовтня 2013 року
Сайт створено 10 кв╕тня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Укра╖на 2006-2013