ЛИТВА

 

Литовська республіка, Литва (Lietuvous Respublika, Lietuva) - держава в Північній Європі, одна з трьох прибалтійських республік, розташованих на східному узбережжі Балтійського моря.
На півночі Литва межує з Латвійською республікою (прояжність кордону 610 км.) на сході - з Білоруссю (протяжність кордону 724 км.), на південному заході з Калініградською обл. Російської Федерації (протяжність кордону 303км.), на півдні на невеликому відрізку - з Польщею (протяжність кордону 110 км.). На заході природні межі Литовської республіки становить узбережжя Балтійського моря (протяжність 99 км.).
Столицею Литовської республіки є Вільнюс (з 1323 до 1919 та з 1940 до сьогодні). З 1919 по 1940 столицею був Каунас.
Литовська республіка є членом НАТО та Європейського союзу. 
Площа: 65 301 км2.
Населення: 3 440 600 (лютий 2005).
Литва найбільша за площею та кількістю населення держава з трьох прибалтійських республік. Знаходиться на відрогах Східноєвропейської рівнини, сьогоднішній ландшафт сформувався в останій Льодовиковий період і носить рівнинний характер з невисокими моренами. В Литві налічується понад 3 тис. озер, розташованих в основному в східних частинах країни. Найбільша ріка - Нєман (лит: Nemunas, біл: Нёман). З заходу країна омивається Балтійським морем. Клімат повільно переходить від морського на узбережжі в континентальний на
сході країни з вологими і помірними зимою та літом. Лісами вкриті близько 30% території. За розрахунками деяких сучасних географів біля литовського села Пурнушкес (Purnuškės, 26 км на північ від Вільнюса) знаходиться географічний центр Європи ( 54°54′ пн. ш., 25°19′ сх. д.).
Литва ділться на чотири великі етнографічні реґіони: Аукштота (Верхня Литва, лит:Aukštaitija, пол: Auksztota, біл: Аўкштота) Жмудь (Жемайтія, Самоґітія, Нижня Литва, лит: Žemaitija, пол: Żmudź, біл: Жмудзь ) Сувальщина (лит: Suvalkija, пол: Suwalszczyzna, біл: Сувалкія) Дзукія (лит: Dzūkija, пол: Dzukija, біл: Дзукія) П'ятим реґіоном, який сьогодні часто відносять до Жмуті, можна вважати Малу Литву (лит: Mažoji Lietuva, пол: Mała Litwa, біл: Малая Летува ) або, як її ще називають, Клайпедський край (лит: Klaipėdos kraštas, пол: Kraj Kłajpedzki). 
Історія
Проголошено незалежність в 1918 наприкінці Першої світової війни, була окупована СРСР у 1940. Захоплена Німеччиною в 1941-44. У1940-50-х партизани боролися проти радянської влади. Національні виступи почалися в 1970-х, загострилися наприкінці 1980-х. Пригнічення виступів в Вільнюсі в 1991. Незалежність визнана у вересні 1991. До складу ООН і НБСЄ ввійшла в 1992. До складу НАТО - у 2002, до Європейскої Спільноти - у 2004.
Національні символи
Vytis (від слова "vyti", "vytis" - передоганяти, також укр: Пагоня) - вітязь, фігура білого литовського лицаря верхи на білому коні, що захищає Батьківщину від ворогів. Vytis був символом Великого Князівства Литовського, а в 1918 р. став гербом першої Литовської республіки. В 1988 р. після заборони під час радянської окупації Vytis знову став національним символом відродженої Литовської республіки. Перше зображення білого верщника на білому коні як символу Литовської держави датується 1366 р., тим самим Vytis належить до найдавніших державних гербів Європи. 
Rūpintojėlis Страднецька фігура, зображуюча сидячого Христа, підтримуючого голову парвою рукою.
Такі дерев'яні скульптури можна побачити по всій країні на окраїнах міст і на узбіччі доріг (особливо в сільських місцевостях), а також біля костьолів, цвинтарів і приватних будинків. Невеличкі фігурки також продаються як сувеніри в Вільнюсі та інших туристичних центрах. 
Kryžių Kalnas або "Гора хрестів" знаходиться біля міста Шауляй. Вона символізує боротьбу проти радянської влади і окупації, совєтизації і русифікації. 
Бурштин символізує Балтійське море та балтійські племена, які оселили його береги тисячі років тому. 
Білий лелека є національним птахом литовців. Його часто можна побачити на полях і в селах..Лелеки мостять свої гнізда досить часто на дахах приватних будинків. Лелеку вважають в Литві символом щастя. 
Льон Рослина - символ нації. Народні строї, а особливо хустки, виготовлені з льону, були і є дуже популярними в Литві. 
Св. Казимир (лит: Kaziemeras) є національним святим Литви. Кожного року в останні сцботу і неділю перед 3 березням в старому скредмісті Вільнюса відбувається ярмарка св. Казимира. Сюди з'їзджаються народні умільці зі всієї Литви, продають свої вироби та демонструють старі, вже призабуті ремесла.
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія
 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.