НЕПАЛ
 
Федеративна Демократична Республіка Непал
Sanghiya Loktantrik Ganatantra Nepal
 
Республіка Непал, країна в Гімалаях, межує на півночі з Тибетом, сході із Сіккімом, півдні і заході з Індією; столиця Катманду; рельєф: схили Гімалайського хребта на півночі і долина ріки Ганг на півдні; глава держави президент, глава уряду Гіріджа Прасад Койрала з 1991; політична система — конституційна монархія; експорт: джут, рис, деревина, олійні культури; населення 19158 тис. (1990) (носить ім'я домінуючого клану гурхас, шерпи — буддистська меншість на північному сході Непалу); мови: непалі (державна), 20 розмовних діалектів;
Історія
недавня історія: незалежність від Англії отримана в 1923; реставрація монархії відбулася в 1951. У 1960 парламент був розпущений королем, заборонені політичні партії. У 1980-х пройшли виступу населення за надання демократичних свобод, у результаті чого в 1990 система безпартійної держави зруйнувалася, у 1991 були проведені вибори, лідер партії Непальський конгрес Коірала став главою уряду. Економічні проблеми призвели до виступів проти уряду.
Від монархії до республіки
Початком кінця Непальської монархії стала громадянська війна, яку в 1996 році проти неї розв'язали маоісти. У подальші десять років жертвами збройного конфлікту стали більше 13 тисяч чоловік. Авторитарне правління короля Гіанендри наблизило крах монархічного ладу в Непалі.
Король Гіанендра зійшов на престол в 2001 році після загибелі при дивних обставинах свого брата і всієї його сім'ї. Старший брат монарха — Бірендра, за офіційною версією, разом з дружиною і дітьми був убитий наслідним принцом Діпендрою, котрий пустив останню кулю в себе. Досі всі обставини трагедії не з'ясовані.
Восени 2002 року Гіанендра звільнив прем'єр-міністра країни, а замість нього призначив свого ставленика. З 2002 по 2005 рік король змінив трьох голів уряду і сам очолив кабінет міністрів. У 2006 році незадоволеність населення правлінням короля Гіанендри, що узурпував всю владу в країні, досягло критичного рівня і виплеснулося на вулиці. На хвилі народного гніву непопулярному королеві довелося відмовитися від більшої частини своїх повноважень і піти в тінь.
Угодою 2006 року між бунтівниками-маоістами і політичними партіями Непалу про припинення громадянської війни передбачене формування Конституційних зборів. Перші з 1999 року демократичні вибори в Непалі принесли маоістам в квітні 2008 переконливу перемогу над опонентами. За підсумками голосування вчорашні бунтівники зайняли майже половину місць в зборах.
Депутати Конституційних зборів Непалу 28 травня 2008 проголосили країну республікою, поклавши край 240-річному правлінню династії Шахів. Король Непалу Гіанендра і його дружина Комал залишили палац «Нараянхиті» в Катманду 23 травня. Таку вимогу королеві пред'явили маоісти Комуністичної партії Непалу. Ухвала про скасування монархії прийнята на першому засіданні вибраних в квітні Конституційних зборів. Після ухвалення цього історичного рішення депутати приступлять до роботи над текстом нової конституції країни. Збори в найближчі два роки також виконуватимуть роль парламенту Непалу. Король Гіанендра, який вважається втіленням бога Вішну, перетворився на звичайного платника податків, а головою держави стає обираний парламентом президент.
21 липня 2008 Конституційна асамблея Непалу обрала першим президентом своєї країни Рам Баран Ядава, котрий переміг в другому турі виборів. Він набрав 308 голосів, а кандидат від маоістської Комуністичної партії Непалу Рамраджа Прасад Сингх — 282 голоси. Рам Баран Ядав, генеральний секретар партії «Непалський конгрес», вступив на посаду президента Непалу 23 липня 2008 і став першим президентом проголошеної республіки.
Мови
Основна мова в Непалі — непалі. На ній говорить більшість непальців. З розумінням англійської можуть бути проблеми, особливо в селах. У містах, всі хто так чи інакше спілкуються з туристами знають побутову англійську на достатньому для спілкування рівні. Можливі ситуації, коли англійської буде не вистачати Вам.
Гімалаї
Назва Гімалаї походить від слів санскриту: хима' означає сніг, яскраво-червона — місцепроживання.
Традиційні імена гори Еверест: Сагармата на непальскій стороні і Джомолунгма — на тібетській, обидві що означають ' мати землі'. Через кордон, в Тибеті біля Хумли є гора Кайлаш, будинок великого бога Шиви для індусів і центр всесвіту для тибетців. У центральному Непалі розташовується величезна група гір, безсумнівно, одна з кращих збирачів дощів в світі. Луми, у їх основи — одне з самих вологих місць в Непалі: там випадає 565 см дощі в рік. Вдячні фермери, мешкаючі у основи цього масиву, назвали його Аннапурною, богинею зерна.
Аннапурна
Гімалаї простягаються через північний кордон Непалу. На висотах вище за 3000 м гімалайська зона займає більше 25 % площі Непалу. Молодість цих гір можна помітити по їх крутих схилах і зазублених контурах. Там мало справжніх долин і більшість рік біжить крізь круті ущелини. Зимові дні в тонкому повітрі гір можуть бути явно гарячими, але температура швидко падає нижче за нуль після заходу. Ефект мусону визначається місцевою формацією гір, але, взагалі, високі списи відсікають мусонний дощі.
Усього вісім піків вище за 8000 м: Еверест, Канченюнга, Лотсе, Макалу, Чо Ою, Далагирі, Манаслу, Аннапурна.
У цих висотних районах живе біля 10 % населення Непалу, землеробство можливе до висоти 4200 м. Головні культури тут: картопля, просо, ячмінь. Вижити на їжі, яку вичавлюють з високогірних полів, неможливо.
Народи, що мешкають на цій території, в основному напівкочівники, мають великі стада овець і яків; вони використовують літні пасовища аж до 5000 м. Населення також тратить місяця на дорогах зі стадами овець або торгуючи між південним Непалом і Тібетом на півночі. У західному Непалі чоловіки, а часто й цілі сім'ї, мігрують в Індію і проводять там зиму як різнороби.
Передгір'я — це серце Непалу. Масові міграції в недавно відкриті Тераї означають, що Середні Гори більше не вміщають більшість населення, але близько 40 % Непалу ще живе на цих крутих схилах. Величезна частина населення, з тих, хто перемістився вниз в Тераї, досі називають свій старий будинок в горах, коли їх питаєш, звідки вони прийшли. На сході гори стислі разом і схили круті, мусонний дощі регулярні. Регулярність дощів хороша для вирощування урожаю, але крутість схилів робить землеробство надзвичайно важким. Схід не дуже багатий, але у порівнянні із західним Непалом, він процвітає. Тут більше етнічних груп, і різні співтовариства більш інтегровані, ніж групи на заході, фізично, якщо не соціально. Далі на захід, земля стає суші. Подорожуючи зі сходу на захід, ви відчуваєте, неначе залишаєте мусон позаду, хоч місцеві жителі все ж скаржаться на сильні дощі.
Ландшафт — більш відкритий, хоч і не плаский; схили долин віддалені один від одного. На сході вам здається, що можете гукнути до друга на іншому боці долини. На заході ви б раді були побачити рухому пляму на протилежному боці. (?)
Західний Махабхарат помітне бідніше, ніж східний. Мандрівники у цих краях знають, як важко буває знайти їжу і дах, особливо в предмуссонні сухі місяці, коли запаси їжі особливо низькі.
Релігії Непалу
Офіційно це єдина в світі чисто індуїстська держава. Однак, якщо ви запитаєте непальця — індуїст він або буддист, він відповість: «Так». Ви можете подумати, що він не зрозумів питання, але він сказав правду. Непальці, а особливо народність неваро, в основному що населяє долину Катманду, поклоняється обом — Будда і Шиві, без всяких конфліктів між віруючими. Щоб не сваритися ні з одним із богів, непалець вважає за краще вірити у всіх. У цьому весь його характер. На півдні Непалу в м. Лумбіні у 6 ст. до н. е. з'явився на світ великий Будда, буддизм, що подарував світові  вчення, що знайшло своїх прихильників як на Сході, так і на Заході. Це єдина в світі країна, де до цього часу збереглися традиції і монастирі добуддистської релігії Бон-по. Є невеликі групи мусульман і християн, а також практикуються древні обряди анимізму, шаманства і чаклунства.
Найбільші і найдавніші, найменші ще не добудовані, на вершині гори і в глибокій печері, храми смерті і храми любові. І завжди і скрізь — очі Будди. Всевидячі і що все розуміють. Не обов'язково знати непалі, щоб звернутися до нього. Передбачливі непальці вже написали молитви на всі випадки життя на молитовних прапорцях і барабанах. Досить постояти під тими, що розвіваються на вітрі прапорцями або покрутити правою рукою барабан, як ваша молитва відправиться за призначенням. Якщо поспішаєте — чернець за скромну винагороду візьме на себе обов'язок помолитися за вас з допомогою механічного молитовного пристрою, що нагадує м'ясорубку. Можна також «поправити» свою карму, звернувшись до її служителя, якого легко впізнати за оранжевим одягом, палиці і відрі для збору грошей.
Особливо вражає уяву Пашупатінат. Тут міст, з'єднуючи два береги священної ріки Багматі, в той же час з'єднує (або розділяє) початок і кінець життя. На одному березі непальці кремують мертвих, а на іншому поклоняються лингаму — фаллосу. У ніч повного місяця сюди приходять наречені, щоб, окропивши свої голови священною водою, скріпити навіки свій союз. Потім наречена поливає кам'яну статую лингама молоком з медом і п'є цю суміш, збираючи її зі стоку канавки, що оточує основу лингама — вважається що від цього вона вагітніє.
Туризм
Перший готель в країні під назвою Royal Hotel був відкритий уродженцем Одеси Борисом Лисаневичем.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 29 серпня 2010 року
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Василь Стеценко Шпола, Україна 2006-2010