ГРУЗІЯ

Грузія. Республіка Грузія ( транслітерується як Сакартвело) — (англ. – Georgia) - країна в Євразії, на східному узбережжі Чорного моря, більша частина якої знаходиться на Південному Кавказі, а менша — на Північному Кавказі. Має спільні кордони з такими країнами: на півночі — Росія, зі сходу — Азербайджан, з півдня — Вірменія, на південному заході —Туреччина.
Близько 87 % території Грузії займають гори і передгір'я Кавказу, 13 % — низини і рівнини (Колхідська низовина, Алазанська, Картлійська рівнини). Найвищі точки Г. — г. Шхара (5068 м) і г. Казбегі (5033 м). Крайній південь Г. зайнятий Південно-Грузинським вулканічним нагір'ям. У верхніх частинах хребтів Великого Кавказу нараховується 786 льодовиків загальною площею 556 кв. км. У Грузії бл. 25 тис. рік, багато з яких можуть бути використані для ГЕС. Більша частина рік (Ріоні, Інгурі, Кеда і інш.) належить до басейну Чорного моря, менша — Каспійського моря (Кура з притоками Алазані, Іорі, Арагві, Ліахві, Храмі).
У західних районах, біля Чорного моря, літо — вологе і тепле, клімат субтропічний. У східних районах Грузії клімат формується під впливом континентальної повітряної маси. На рівнинах літо більш тривале і жарке. Погода в горах швидко міняється. Раптові похолодання супроводжуються сильними снігопадами, зливами, градом і фенами (сильними вітрами, що дують з гір в долини).
Клімат
На заході субтропічний, на сході — перехідний від субтропічного до помірного. Середні температури січня від +3 (Колхіда) до −2 (Іверійськая западина), серпня від +23 З до +26С. У Західній Грузії, зверненій до Чорного моря, випадає від 1000 до 2800 мм. (у горах) опадів на рік, в Східній Грузії 300—600 мм.
Флора і фауна
Рослинність в Грузії надзвичайно багата і різноманітна. За підрахунками ботаніків, кількість видів квіткових рослин - понад 4500. Тут спостерігаються реліктові і характерні для даної місцевості рослини (діоськерія, понтійськийй і кавказький рододендрон, самшит, хурма і ін.).
Тваринний світ Грузії відрізняється різноманітністю. Він представлений більше 100 видами ссавців, 330 видами птахів і 160 видами риб. Багато представників фауни є ендеміками або напівендеміками, наприклад, ящірка артвінськая і тур кубанський (роги якого в Грузії використовуються як судини для вина).
Адміністративний поділ
Столиця — м .Тбілісі (близько 1,25 млн. жителів).
Грузія складається з 53 районів, 2 автономних республік і 11 міст (в тому числі два міста державного підпорядкування Тбілісі і Поті).
Райони: Абаша, Адигені, Ахалгорі, Ахалціхе, Ахмета, Амбролаурі, Аспіндза, Багдаті, Болнісі, Боржомі, Чхороцку, Чіатура, Дедоплісцкаро, Дманісі, Душеті, Гардабані, Гурджаані, Джава, Карелі, Каспі, Харагоулі, Хашурі, Хоні, Лагодехі, Лентехі, Лентехі, Марнеулі, Мартвілі, Местія, Мцхета, Ніноцмінда, Вані, Озургеті, Казбегі, Кварелі, Сачхаре, Сагареджо, Самтредіа, Сенакі, Сигнахи, Телаві, Терджола, Тетріцкаро, Тіанеті, Цагері, Цалєнджиха, Цалка, Вані, Зестафоні, Зугдіді.
Автономні республіки: Абхазія і Аджарія.
Крупні міста: Батумі — 137 000 жителів (головний порт і нафтовий термінал Грузії); Чіатура — 70 000; Горі — 70 000; Зугдіді — 105 000; Кутаїсі — 241 000 (найстаріше місто країни і регіональний центр Західної Грузії); Поті — 50 900; Руставі — 158 000; Сухумі — 47 300; Тбілісі — 1 250 000; Ткібулі — 25 000; Цхінвалі — 30 000; Цхалтубо — 20 000.
Також в Грузії є 12 історичних регіонів:
Абхазія (Центр Сухумі); Аджарія (Батумі); Гурія (Озургеті); Імереті (Кутаїси); Кахеті (Телаві); Квемо-Картлі (Руставі); Мцхета-мтіанеті (Мцхета); Рача-лечхумі-квемо-сванеті (Амболаурі); Самегрело-земо-сванеті (Зугдіді); Самцхе-джавахеті (Ахалцихе); Шида-Картлі (Горі); Тбілісі (Тбілісі).
Демографія
Чисельність населення - 5,4 млн. осіб (дані на 1995 р.).
Етнічні групи
Грузинів 83.8%, Азербайджанців 6.5%, Вірмен 5.7%, Росіян 1.5%, інших 2.5% (2002)
Офіційна та інші мови
Грузинська 71% (oфіційна), Російська 9%, Вірменська 7%, Азербайджанська 6%, Інші 7% . Абхазія має офіційну мову - абхазську.
Грузинська мова належить до картвельської групи іберійсько-кавказьких мов, в яку входять також мегрельська і сванська мови, має власний алфавіт, що використовується з найдавніших часів. Понад 98% етнічних грузинів вважають грузинську мову рідною. Вона широко використовується в економічному, політичному і культурному житті країни. Абхазька мова є офіційною на території Абхазії.
Грузинська мова - єдина серед іберо-кавказьких мов, яка має древнє алфавітне письмо. Воно передає звуковий склад грузинської мови і утворює писемні та друковані символи цієї мови. Грузинський алфавіт налічує 33 літери (5 голосних і 28 приголосних). Написання літер унікальне: його неможливо порівняти з жодним іншим алфавітом світу.
Релігія
Більшість етнічних грузинів належить до грузинської православної церкви, гілки православного християнства. Східну Грузію у 330 р. н.е. навернула до християнства свята Ніно з Каппадокії, після чого вона стала другою (після Вірменії) державою, яка прийняла християнство як офіційну релігію. Грузинська православна церква тривалий час залишалася незалежною, але в 1811 р. її було включено до складу російської православної церкви. Статус автокефалії повернула в 1917 р.
У Грузії є невелика кількість католиків, відносно багато грузинів-мусульман в Аджарії та уздовж південного кордону країни. Абхази - переважно мусульмани-суніти, але є і православні. Азербайджанці мусульмани-шиїти, ассірійці - католикі/православні і курди - мусульмани-суніти. Більшість осетинів - православні. Вірмени, греки і росіяни мають власні православні церкви. Для Грузії характерна релігійна терпимість. У Тбілісі є багато храмів, включаючи синагоги і мечеть.
Історія
Недавня історія: незалежна республіка 1919-1921, приєднана до СРСР у 1921. Входила разом з Вірменією й Азербайджаном у Закавказьку республіку в 1922-1936; починаючи з 1980-х почався підйом національного руху за незалежність; абхази вимагали відділення від Грузії, почалися безладдя на етнічному ґрунті в 1989. У 1989 Грузія оголосила про політичний і економічний суверенітет. У 1990 Осетія оголосила себе незалежною, що не було прийнято. Правляча Комуністична партія Грузії заявила про вихід із КПРС і про свою автономію. У 1991 Грузія оголосила себе незалежною. У 1992 увійшла до складу ООН, була прийнята в члени Конференції по безпеці і співробітництву в Європі. Колишній міністр закордонних справ СРСР Едуард Шеварнадзе став тимчасовим президентом. В Абхазії продовжуються воєнні дії між грузинськими й абхазькими військами. Продовжуються безладдя в південній Осетії.
Зовнішня політика
Грузія активно працює з багатьма міжнародними організаціями. У 1999 р. стала повноправним членом Ради Європи і СОТ. Грузія була ініціатором розширення ГУУАМ (за рахунок Узбекистану). Вона тісно співпрацює з ООН та ОБСЄ, активно розвиває стосунки з НАТО.
Економіка
Грузія – промислово-аграрна країна, що розвивається. Основні галузі промисловості: сталеплавильна, авіаційна, машинобудівна, електромоторна, текстильна, хімічна, винна. Тр-т: залізничний, автомобільний, морський, трубопровідний. Гол. морські порти: Батумі, Поті. Головний аеропорт країни – Тбілісі. Завдяки географічному положенню між Європейською Росією і Азією територія Грузії має важливе транзитне значення, особливо для виходу сусідніх Азербайджану і Вірменії до Чорного моря.
Гідроенергетичний потенціал Грузії оцінюється у 88,5 млрд КВт/год за рік і перевищує сумарний гідроенергетичний потенціал Великобританії, Швейцарії і ФРН. На початку ХХІ ст. використовується менше 10% цього потенціалу і виробляється майже 50% всієї електроенергії в країні. В Грузії діють 72 електростанції, 64 з яких - ГЕС. Вони задовольняють 3/4 попиту на електроенергію.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.