БРУНЕЙ

بروني دارالسلام
Negara Brunei Darussalam
Держава Бруней Даруссалам
Ісламський Султанат Бруней, держава Південно-Східної Азії, які знаходиться на нівнічно-західному березі острову Борнео, що межує з Малайзією на суші, а на півночі омивається Південно-Китайським морем.
Площа 5765 кв. км.
Долина Лімбанг поділяє Бруней на дві частини, і передача частини Сарваху в 1890 оспорюється Брунеєм.
Столиця Бандар-Сері-Бегаван.
Державний устрій
Державний устрій - конституційна монархія. Глава держави і уряду - султан. Він одночасно є і релігійним лідером мусульман країни. Уряд складається в основному з його близьких родичів.
Законодавча влада належить Законодавчій Раді (Меджліс) складається з 29 членів (призначаються султаном).
Релігійна Рада - відповідає за релігійні аспекти життєдіяльності країни.
Таємна Рада - займається конституційними питаннями.
Історія
В VIII столітті на території сучасного Брунею з'явилися перші поселенці.
В XIV столітті острів Борнео потрапив під владу індонезійської імперії Меджепегіт з центром на о. Ява. Після її розпаду і прийняттям ісламу значною частиною населення цієї держави утворився незалежний султанат TY-масек, який за часів своєї могутності в XVI столітті контролював не тільки острів Борнео, але і частину острова Ява, Філіппінських островів і півострову Малакка.
В 1838 р. на Борнео потрапив відомий англійський дослідник Джеймс Брук. В якості подяки за допомогу в боротьбі з місцевими піратами султан нагородив його титулом раджі Сараваку і подарував йому великі земельні володіння.
В 1846 р. Британський уряд, намагаючись покінчити з піратством біля побережжя, оголосило надзвичайний стан на о. Лабуан в бухті Бруней.
В 1890 р. в Лімбанзі (зараз Малайзія) було підписано договір про поділ острову Борнео. Північно-західна частина острову дісталась Північно-Борнейській компанії, а південно-східна - державі Дж. Брука. Від колись могутнього султанату залишилася лише малелька частинка — сучасний Бруней.
В 1905 р. Бруней став английським протекторатом.
В 1929 р. на території Брунея знайшли нафту. Це мотивувало англійцій до посилення свого впливу.
Протягом 1941—1945 рр. під час Другої світової війни Бруней було окуповано японськими військами. Британська цивільна адміністрація відновила свою діяльність в 1946 р.
В 1950 р. султан Хаджі Омар Алі Саіфуддін зайняв трон після смерті брата. Він був при владі 17 років. В 1950-1960 рр. були заклики до об'єднання з Сараваком і Малайзією, але Султан Омар вважав, что Брунею краще стати незалежним.
В 1959 р. було прийнято Конституцію, відповідно до якої Бруней став суверенною державою, але міжнародні відносини, оборона і забезпечення безпеки залишилися під контролем Великобританії.
В 1963 р. після придушення повстання, яке було організоване Народною партією Брунею, Султан Омар прийняв рішення не приєднуватися до Малазійської федерації.
В 1968 р. було короновано султана Муда Хасан Булкіаха.
31 грудня 1983 р. відповідності до підписаного договору в 1979 р. султанат отримав повну незалежність. На сьогоднішній день Бруней — член ООН, АСЕАН і Британської Співдружності націй.
Населення
Міське населення — 58%. Щільність населення — 62,1 чол./км2. Заселений досить Бруней нерівномірно: 1/3 населення проживає в столиці, інша значна частина зконцентрована в районах нафтових промислів.
Етнічний склад
Етнічний склад достатньо неоднорідний: понад половину населення — малайці (65%), близькі до них етнічні групи — келаяни, ібани, меланау, дусуни, мурути, даяки і ін. — 8%, проживають також китайці (20%), європейці, індійці і др.
Мови
Офіційні мови – малайська і англійська.
Релігії
Офіційна релігія – іслам (2/3 населення), 10% — християне (в основному протестанти). В Брунеї також є сповідувачі махаяна-будизму.
Географія, природа
Бруней знаходиться в 443 км на північ від екватора. Країна складається з двох окремих областей, розділених, приблизно 30-кілометровою територією Малазії. В західній частині Брунею гориста низина, які виситься над рівнем моря до 3 км. В східній частині можна побачити поросші джунглями гори (Bukit Pagon, 1850 м). Приблизно 85 % усієї площі країни вкрито тропічним лісом з цінними породами дерев. Основні речки — Белаіт, Тутонг, Пандаруан и Тембуронг — впадают в Південно-Китайське море.
Клімат
Климат Брунею екваторіальний. Средня температура — 28—30°С, вологість повітря 82%. В період мусонів (листопад-грудень) клімат трохи прохолодніший, але більш вологіший. Періодично, приблизно раз на 10 років, настають посухи, коли не буває дощів бувать протягом декількох місяців.
Адміністративний поділ Брунею
Бруней складається з чотирьох округів (district), які називаються дера-дера:
західний округ - Белайт (Belait)
столичний округ - Бруней-Муара (Brunci-Muara)
східний округ - Тембуронг (Temburong)
західний округ - Тутонг (Tulong)
Округ Тембуронг відділений територією Малайзії від інших округів. Округи розділені на більш дрібні райони, які називаються мукім.
Природа
Територія в основному рівнинна. Клімат екваторіальний. Температура повітря на протязі усього року близько 26 °С. Понад 75% території займають вологі тропічні ліси, на узбережжі — мангрові ліси.
Економіка
Основу економіки Брунею складає видобування нафти (понад 10 млн. т в рік) і природного газу (понад 12 млрд. м³), експорт яких забезпечує близько 99% валютних над­ходжень (60% ВНП). Завдяки багатим запасам нафти і газу Бруней займає одне з перших місць в Південно-Східній Азії за рівнем життя. ВНП на душу населення 14240 доларов (1994). Сільське господарство не досить розвинене, 80% продуктів харчування імпортуються. Уряд вживає постійних заходів з дирсифікації економіки, стимулювання розвитку банківських і інших фінансових інструментів та залучення туристів в країну.
Довжина автошляхів — 1, 4 тис. км. Є аеропорт.
Експорт - зкраплений природний газ (найбільший експортер у світі) і нафта. Запаси і того, й іншого можуть дуже швидко виснажитися (прогноз було складено до 2000 року).
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 10 липня 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.