ЯМАЙКА

Республіка Тринідад і Тобаго
Republic of Trinidad and Tobago
 
Ямайка - держава у Вест-Індії на о. Ямайка і прилеглих до нього дрібних о-вах у Карибському морі. Пл. 11,5 тис. км2. Нас. 2,576 млн чол. (2001; 2,1 млн чол., 1978). Столиця – Кінґстон. Офіц. мова – англійська. Грошова одиниця – ямайський долар. Входить до складу Британської Співдружності. У адміністративному відношенні поділяється на 3 графства (Корнуолл, Мідлсекс, Саррі), поділених на 14 районів. Час різниться з київським на 6 годин. З останньої неділі березня до останньої неділі вересня час відстає від київського на 7 годин.
Природа
Географічне положення
Острів лежить за 140 км на південь від Куби, омивається водами Карибського моря. Разом із Кубою, Гаїті та Пуерто-Рико Ямайка входить до складу архіпелагу Великих Антильських островів. Площа острова – 11,4 тис.кв.км. Країні належать дрібні острови на південний схід та на південь від основного острова - Педро та Морант.
Рельєф
Північне узбережжя острова скелясте, прямолінійне, південне - більш розчленоване, обмежене в багатьох місцях кораловими рифами. В центральній частині північного узбережжя - вузька піщана смуга пляжів (Ямайська рів'єра), складеними дрібнозернистим білим піском і захищеними від хвиль кораловими рифами; ці місця особливо привабливі для туристів. Більшу частину острова займає вапнякове плато висотою до 986 м (гора Денем) з характерними рисами карстового ландшафту (воронки, пілья тощо). В його західній частині знаходиться знаменита карстова улоговина Кокпіт-Кантрі площею бл. 1300 км², що являє собою комплекс пагорбів висотою 120-150 м, розділених вузькими долинами. Для цього району характерні карстові лійки і підземні водотоки. Місцями невеликі річки прорізають у вапняках живописні ущелини. В багатьох місцях плато обривається до океану скелями висотою до 300 м. На сході плато піднімається в два гірських хребти - Блакитні гори (Блу-Маунтінс) висотою до 2256 м та Гранд-Рідж. Уздовж південного та західного узбережжя поширені вузькі (до 8 км) алювіальні низовини.
Геологія
В геологічному відношенні Ямайка належить до системи кайнозойської острівної дуги великих Антильських островів. Основою її слугують метаморфічні сланці крейдяного віку з локалізованими у них тілами серпентинітів, які складають найбільш високу частину острова (Блакитні гори). Ці породи обмежені терригенними та карбонатними осадочними утвореннями верхньої крейди, що зім'яті у складки і прорваними масивами гранітоїдів. На південних схилах Блакитних гір та у хребті Майн-Рідж виходять інтенсивно дислоковані у пізній крейді конгломерати, піщанники, сланці та вулканічні породи палеоцену - середнього еоцену, перекриті слабко деформованими вапняками середнього еоцену - раннього міоцену. Часті землетруси (катастрофічні у 1692 та 1907 роках). До прибережних районів належать западини, виконані континентальними середньоміоценовими - четвертинними уламковими породами.
Надра багаті головним чином бокситами (понад 100 родовищ, найбільше - Вільямсфілд), за запасами яких Ямайка посідає 4 місце у світі та 2 місце (після Бразилії) у Латинській Америці - 2 млрд. т за рік (1980). Рудні тіла приурочені в основному до формації білих вапняків верхнього еоцену. Відомі поклади залізної, марганцевої та свинцевої руд, гіпсу, мармуру, солі, кварцевих пісків тощо. Є гарячі сірчані та радіоактивні джерела.
Клімат
Клімат тропічний, пасатний, вологий. Пересічні місячні температури 24-28°C. Опадів на більшій частині острова 1800-2000 мм за рік, на півдні - близько 800 мм, на північних схилах Блакитних гір - до 5000 мм. Дощові сезони - у травні-червні та вересні-жовтні - супроводжуються повенями, найбільш сухий сезон - січень-квітень. Досить рідко бувають урагани, що спричиняють великі руйнування.
Гідрографія
На Ямайці нараховується понад 100 річок та струмків, але судноплавна в пониззі тільки р.Блек-Рівер. Баржі і невеликі судна можуть підійматися по ній на відстань 48 км.
Ґрунти
Ґрунти переважно гірські коричнево-червоні та червоно-бурі.
Рослинний світ
В центрі острова та на північно-східних схилах гір збереглись густі сезонно вологі вічнозелені тропічні ліси з цінними породами дерев (сейба, каоба тощо). В західній частині і на рівнинах півдня переважають савани з ксерофільними чагарниками; багато кактусів.
Тваринний світ
Тваринний світ бідний: птахи (серед яких багато ендеміків), дрібні гризуни, плазуни та кажани.
Історія країни
Про Ямайку Колумб почув від індіанців під час другої експедиції. Вони стверджували, що на сусідньому острові, трохи на південь, можна знайти багато золота. 1494 року іспанці відкрили острів і нарікли його на честь королівської сім'ї островом Фердинанда й Ізабелли, проте назва не прижилася й залишилася місцева, індіанська, Шамаїка, що означає „земля джерел”.
Визначні місця
З природніх найвідоміші – пляжі Монтеґо-Бей. З культурних пам'яток – меморіал Родні в Спаніш-Таун, Королівський дім (колишня губернаторська резиденція) і собор Св.Катерини (17 століття).
Політична система
Після здобуття незалежності в 1962 році Ямайка ввійшла в співдружність, яку очолює Великобританія. Очолює державу англійська королева, котру представляє генерал-губернатор. Законодавчий орган – парламент, що складається з палати представників (обирається на 5 років) та сенату (призначається генерал-губернатором). Уряд очолює прем'єр-міністр.
Населення
Населення Ямайки 2,5 млн чол. (2001, 2,1 млн чол. 1978).
Етнічний склад: 99% - ямайці, з яких 77% негри, 15% мулати, 5% європейського (англійці, німці, португальці) та 3% азійського (індуси, китайці, сирійці) походження.
Офіційна мова - англійська, але у вжитку також креольська мова на основі англійської.
Релігія - різноманітні християнські вірування (англікани - 30%, баптисти - 25%, методисти - 9%, католики - 6%, пресветеріанці); у частини негритянського населення збереглись елементи африканських культів (анімізм).
Пересічна густота населення дуже висока - 189 чол/км², особливо на південній рівнині на захід від Кінґстона, в основному сільськогосподарському районі країни.
Приріст населення - 1,5%.
Економічно активного населення 1 млн чол., з яких 35% зайнято у сільському господарстві, лісогосподарстві, рибальстві та гірничо-видобувній промисловості, 10% - у обробній промисловості, 20% - у сфері послуг, 12% - у торгівлі, 6% у будівництві, 4% - у транспорті та зв'язку. Близько 20% економічно активного населення безробітні.
Після здобуття незалежності посилився процес міграції селян із гірських поселень до Кінгстону, де зосереджені найбільші підприємтсва, на північне узбережжя для обслуговування туристів, а аткож на плантації півдня та заходу. Відмічається міграції до Великої Британії, США та ін. держав.
Міське населення - 63%. Найбільші міста Кінгстон (столиця), Монтего-Бей, Спаніш-Таун, Мей-Пен.
Економіка
Сучасна Ямайка – слабкорозвинута економічно залежна країна. Основа економіки Я. – видобуток бокситів і виробництво глинозему на експорт та туризм. Важливу роль в економіці відіграє іноземний капітал. Гол. транспорт – автомобільний (90% перевезень в країні). На частку мор. транспорту припадає 97% зовнішньоторговельного обороту. Я. має 16 морських портів, гол. з яких – Кінґстон.
За даними [2001 Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation]: ВВП – $ 4 млрд. Темп зростання ВВП – 0,1%. ВВП на душу населення – $ 1559. Прямі закордонні інвестиції – $ 202 млн. Імпорт – $ 2,4 млрд (г.ч. США – 47,7%; ЄС (без Великобританії) – 12,8%; Латинська Америка – 6,7%). Експорт – $ 2,5 млрд (г.ч. США – 39,5%; Канада – 15%; ЄС (без Великобританії) – 17,1%; Великобританія – 13,4%). У 18-19 ст. Ямайка приносила великі прибутки англійським плантаторам, що вирощували цукрову тростину використовуючи негрів-рабів. Сучасна Ямайка - відносно слаборозвинута економічно залежна країна. У середині ХХ ст. цукрова тростина, що була довгий час основою економіки країни, поступилася місцем бокситам, які зайняли провідне місце в експорті. У 1980-х роках різко скоротилися прибутки від постачання цукру і бокситів. На початок ХХІ ст. значні прибутки дає туризм.
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 29 березня 2009 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2009 р.р.