ҐАБОН

Республіка Габон
République Gabonaise
 
Габон (фр. Gabon), Габонська Республіка – держава на західному побережжі Центральної Африки. Межує на північному заході з Екваторіальною Гвінеєю, на півночі з Камеруном, на сході і півдні з Конго. На заході омивається Атлантичним океаном.
Площа – 267,67 тис. км2.
Населення – 1,18 млн чол. (2001).
Столиця – Лібревіль.
Офіційна мова – французька, інша - банту;
Грошова одиниця – франк КФА.
Глава держави й уряду ель-Хадж Омар Бонго з 1967;
політична система — авторитарний націоналізм;
експорт: нафта, марганець, уран, деревина; населення 1226 тис. (1988) (включаючи 40 племен банту);
Історія
Недавня історія: частина Французького Конго з 1889, незалежність від Франції отримана в 1960. У 1968 президент Бонго установив однопартійну державу. Не дивлячись на авторитарність режиму, громадськість Габону не створює опозиції Бонго, у 1986 він був переобраний, у 1989 спроба перевороту, спрямованого проти нього, була придушена лояльними військами. У вересні 1990 уперше після 1964 були проведені багатопартійні вибори.
29 листопада 2005 Бонго на чергових президентських виборах знову отримав перемогу (майже 80 % голосів). 70-літний ель-Хадж Омар Бонго займає цей пост уже 38 років. У 2003 р. прийнята поправка до конституції країни, згідно з якою президент може обиратися на посаду необмежену кількість разів.
Географія
Внутрішня частина Габону – плоскогір’я та гори. Вздовж Атлантичного о. Простягається низовина. Клімат субекваторіальний, на півночі – екваторіальний. Гол. ріка – Оговє. Практично вся країна покрита тропічними лісами, вузька прибережна рівнина піднімається до внутрішніх пагорбів і савани на сході і півдні.
Територію Габону ділять на чотири фізико-географічних райони: прибережний район, гори, плато Нтем, плато Батеке.
Прибережний район. Включає низькі покриті лісом гори Майомбе на півдні і низовину, видовжену вздовж всього побережжя шириною від 30 до 200 км, яка перетинається нижніми течіями декількох рік, в тому числі Оговє головною торговою артерією країни.
Гори. Криштальні гори знаходяться на північ від р.Оговє, сильно розчленовані. Висоти коливаються 150-600 м. Ріки утворюють пороги і водоспади. Найвищі і найбільші гори Габону - Шайю (Бірогу) на півдні країни досягають висоти 1580 м (гора Ібунджі).
Плато Нтем висотою до 760 м, складене щільними древніми породами, знаходиться на північному сході країни - на схід від Криштальних гір і на північ від р.Оговє. Ріки, глибоко врізаючись в поверхню плато, утворюють численні пороги. Поширені вологі тропічні ліси.
Плато Батеке. Низьке плато висотою до 830 м, складене пісковиками. Це найбільш жаркий і сухий район країни.
"Природній реактор "Окло". Єдиний природній атомний реактор на Землі. Був відкритий у Вересні 1972 року. Реактор діяв близько 2 мільярдоліття тому назад. і "згас" бл. 1 900 млн. років тому. З 1958 до 1990-х тут видобували Уран з родовища "Окло".
Економіка
Габон – аграрна країна з розвиненим гірничодобувним сектором. В промисловості і торгівлі в кінці ХХ ст. зайнято бл. 2% населення Габону. Галузі промисловості: гірничодобувна (нафтова, марганцева, уранова, золотодобувна), харчова, легка, хімічна, судноремонтна. Внутрішній транспортт головним чином автомобільний. Трансгабонська залізнична магістраль зв'язує центри гірничодобувної промисловості і лісозаготівель з узбережжям.. Основні морські порти – Овендо (поблизу Лібревіля), Порт-Жантіль, Лібревіль. Габон має в своєму розпорядженні розвинену мережу повітряних сполучень, діють 5 міжнародних і 54 місцевих аеропортів. Національна авіакомпанія «Ейр Габон» здійснює внутрішні і міжнародні авіарейси.
 
Матеріал використано з сайту Вікіпедія - вільна енциклопедія 
Використання   матеріалів сайту допускається тільки з ссилкою на сайт.  Сторінку поновлено 23 листопада 2008 року
 Пишіть за адресою vasya_coins@rambler.ru ICQ: 321924631
Сайт створено 10 квітня 2006 року. Україна, Шпола 2006-2008 р.р.